Rezumat La Liga etapa 20

Victorii pe linie pentru echipele de top in prima etapa a returului din La Liga

Spre surprinderea multora, iata ca Atletico Madrid rezista in fruntea campionatului fara a comite prea multe greseli. Daca era cunoscut faptul ca formatia antrenata de Diego Simeone are o defensiva de fier, iata ca in acest sezon ofensiva isi face si ea mai mult simtita prezenta. Asta se datoreaza in special aducerii lui Luis Suarez de la Barcelona. Uruguayanul si-a facut datoria si weekendul trecut. Real Madrid si Barcelona au castigat si ele in aceasta runda, insa pasii gresiti facuti in tur par sa le coste destul de mult. Din acest rezumat La Liga etapa 20 observam ca nu s-a inregistrat nicio surpriza. A fost o etapa cu multe reusite, un singur meci din cele 10 avand mai putin de doua goluri.

Rezumat La Liga etapa 20 – Echipe favorite care au castigat

Sevilla – Cadiz: 3-0

En Nesyri facea ca emotiile bascilor sa dispara dupa pauza, acesta inscriind de doua ori in prima repriza. Se intampla in minutele 35 si 39. Acelasi En Nesyri reusea hat-trickul in minutul 62. Marocanul mai inscria o data 3 minute mai tarziu, arbitrul apeland insa la tehnologia VAR, unde s-a constatat ca En Nesyri plecase din offside. Astfel, Sevilla a obtinut cea de-a cincea victorie la rand in intalnirile directe oficiale. Pentru Cadiz a fost abia prima infrangere din precedentele 5 etape de La Liga.

Alaves – Real Madrid: 1-4

Real Madrid avea nevoie ca de aer de o victorie aici, pentru a nu isi complica situatia. Una pe care a obtinut-o fara niciun fel de emotii. Astfel, Cadiz se afla la a treia infrangere la rand in campionat. De precizat ca la mijlocul saptamanii trecute Cadiz primea vizita Sevillei, invinsa fiind cu 1-2. De partea cealalta, Real Madrid a obtinut prima victorie dupa 3 meciuri fara victorie: unul in campionat, altul in Copa del Rey si altul in Supercupa Spaniei.

Elche – Barcelona: 0-2

Olandezul Frenkie de Jong deschidea scorul pentru catalani dupa 39 minute. A fost o seara de vis pentru Ricard Puig, mijlocasul de 21 ani al Barcelonei. Acesta intra pe teren in minutul 87, pentru ca doua minute mai tarziu sa marcheze golul care spulbera emotiile catalanilor. A fost primul gol marcat de Puig pentru prima echipa a Barcelonei si ceva ne spune ca nu va fi si ultimul. Prin urmare, Elche ramane fara victorie in 13 etape de La Liga, interval in care a strans 7 puncte. Barcelona se afla la a patra victorie consecutiva in campionat.

Atletico Madrid – Valencia: 3-1

Chiar daca actualul lider din La Liga a castigat la o diferenta de doua goluri, asta nu inseamna ca nu a avut emotii. Racic deschidea scorul pentru Valencia in minutul 11. Joao Felix egala la jumatatea primei reprize, pentru ca Luis Suarez sa o aduca pe Atletico in avantaj in minutul 54. Scorul final era stabilit de Correa, in minutul 72.

Rezumat La Liga etapa 20 – Meciuri spectaculoase

“Galacticii” aveau castigat meciul inca de la pauza, cand conduceau cu 3-0. Casemiro deschidea scorul dupa primul sfert de ora, Benzema majorand diferenta in minutul 41. Hazard stabilea scorul pauzei in primul minut de prelungire. Joselu marca golul de onoare al gazdelor in minutul 59, Benzema inchizand tabela cu 20 minute inainte de final. Poate ca Alaves nu merita sa piarda la o diferenta de scor atat de mare, avand in vedere ca a sutat de 4 ori pe poarta, fata de 7 suturi ale adversarilor. Astfel, Atletico Madrid ajunge la 7 victorii consecutive in campionat.

Rezumat La Liga etapa 20 – Alte rezultate

Levante – Valladolid: 2-2

1-0: Gomez (62); 1-1: Alcaraz (73); 1-2: Plano (78); 2-2: Roger (83)

Huesca – Villarreal: 0-0

Real Sociedad – Betis: 2-2

1-0: Isak (48); 2-0: Oyarzabal (57); 2-1: Canales (85); 2-2: Joaquin (90+2)

Osasuna – Granada: 3-1

1-0: Budimir (27); 2-0: Budimir (39); 2-1: Suarez Charris (50); 3-1: Moncayola (86); Cartonas rosu gazde: Roncaglia (88)

Celta Vigo – Eibar: 1-1

1-0: Mendez (9); 1-1: Gil (53)

Bilbao – Getafe: 5-1

0-1: Cucu (1); 1-1: R.Garcia (13); Penalty ratat oaspeti: Mata (29); 2-1: Alvarez (50); 3-1: R.Garcia (61); 4-1: Berenguer (75); 5-1: de Marcos (82)

Clasament dupa 20 etape

Atletico Madrid le tine la respect pe Real Madrid si Barcelona. Fata de “galactici” diferenta este de 7 puncte, iar fata de catalani de 10 puncte. De mentionat ca Atletico are si o restanta de disputat. Sevilla se afla pe pozitia a patra, la un punct in spatele Barcelonei, andaluzii fiind urmati de Villarreal si Real Sociedad. Cea mai buna ofensiva ii apartine Barcelonei, cu 39 goluri marcate. Cele mai putine goluri le-a primit de departe Atletico Madrid: doar 8.

In subsolul clasamentului pozitiile retrogradabile sunt ocupate de Alaves, Elche si Huesca. Deasupra lor se afla Osasuna si Valladolid. Daca Alaves si Huesca sunt la unul, respectiv doua puncte de salvarea de retrogradare, Huesca se gaseste intr-o situatie dificila. “Lanterna rosie” se afla la 6 puncte de locul 17. Cea mai proasta ofensiva ii apartine Huescai. In mod surprinzator, Granada si Betis, ocupantele locurilor 7 si 8, au cea mai proasta defensiva, cu 34 goluri primite.

Golgheteri

Luis Suarez (Atletico Madrid) si En Nesyri (Sevilla) impart primul loc in topul golgheterilor, cu 12 goluri fiecare. Messi (Barcelona) ii urmeaza pe cei doi, cu 11 reusite. Benzema (Real Madrid) si Gerard Moreno (Villarreal) sunt dupa argentinian, cu 10 goluri.

Program etapa 21

Etapa cu numarul 21 va incepe pe 29 ianuarie, cu partida dintre Valladolid si Huesca. Sevilla si Atletico Madrid vor juca in deplasare cu Eibar, respectiv Cadiz. Real Madrid si Barcelona vor primi vizita celor de la Levante, respectiv Bilbao. Derbyul etapei va avea loc intre Villarreal si Real Sociedad.