Rezumat Liga 1 etapa 29

SUPERLIGA etapa 3 play-off/play-out: Farul ia avans in etapa meciurilor spectaculoase!

SUPERLIGA etapa 3 play-off/play-out:Favorite care s-au impus

Petrolul – CS Mioveni (2-0): Ploiestenii au pastrat cele 3 puncte dupa o jumatate de repriza foarte incinsa. Budescu a dovedit ca inca este un jucator foarte bun, punctand pentru 1-0 in minutul 10 si pasand pentru 2-0 in minutul 24 prin Lima Santos.

Botosani – FC Arges (1-0): O prima repriza fara goluri. Botosani a reusit sa se impuna la limita in acest duel dupa reusita lui Mailat din minutul 62.

SUPERLIGA etapa 3 play-off/play-out: Meciuri spectaculoase

‘U’ Cluj – U Craiova 1948 (1-3): Oltenii au avut o rpima repriza de vis, dar una de neuitat mai ales pentru Chitu, care a marcat o tripla prin golurile din minutele 5, 7 si 27. Clujenii aveau sa ramana in inferioritate numerica in minutul 52 dupa rosul luat de Miron, astfel ingreunandu-si situatia. Gazdele aveau sa marcheze golul de onoare in minutul 90+2, cand Duarte marca in propria poarta.

Farul – Univ. Craiova (3-2): Oaspetii deschideau scorul in minutul 9 prin golul lui Koljic. Farul avea sa egaleze repede prin Munteanu, in minutul 17. Gazdele au ratat sansa de a intra in avantaj la cabine dupa penalty-ul ratat de Alibec in minutul 37. Farul se vedea condusa din nou, Cimpanu ducea scorul la 1-2 in minutul 48. Gazdele egalau din nou repede, Grameni facea 2-2 in minutul 54. Farul se impunea in cele din urma cu golul lui Larie din penalty din minutul 82.

CFR – FCSB (1-1): Un duel foarte incins a avut loc la Cluj, un derby pentru titlu. Clujenii deschideau scorul prin Birligea in minutul 19, intrand cu acest avantaj la cabine. La jumatatea reprizei secunde, FCSB revenea cu executia de generic a lui Coman din minutul 68. Astfel a fost inregistrata o noua remiza intre cele doua.

Chindia – Hermanstadt (1-2): Popa deschidea scorul in minutul 15. Meciul decurgea liniar pana la autogolul lui Orozco ca ducea scorul la 1-1. Oaspetii aveau sa incaseze un cartonas rosu, rosu acordat unui jucator de pe banca, Iancu. In cele din urma oaspetii se impunea prin reusita lui Oprut din minutul 90+2.

SUPERLIGA etapa 3 play-off/play-out: Alte rezultate

Voluntari – UTA (1-1): ‘9 Ubbink (0-1), ’20 Lopes (1-1)

Sepsi – Farul (2-0): ’26 Tudorie, ’86 Stefanescu

Clasament dupa  etapa 3: Play Off