Biletul zilei - 11.12.2022

SUPERLIGA etapa 27: Farul da tonul in lupta la titlu!

SUPERLIGA etapa 27: Surprize

FC Voluntari – Univ. Craiova (1-0): Voluntari arata inca odata ca este cosmarul oltenilor, reusind 2 victorii in ultimele doua dueluri pe teren propriu cu acestia. Dupa o prima repriza alba, in minutul 50 moldoveanul Rata deschidea scorul, gol ce avea sa stabileasca diferenta in acest meci.

SUPERLIGA etapa 27: Favorite ce s-au impus

Rapid B. – Chindia Tg.: Giulestenii arata inca odata de ce este una din cele mai bune echipe pe teren propiu. Prima repriza a fost una fara goluri, insa in repriza a doua gruparea din Giulesti arata de ce este angrenata in lupta la titlu. Intr-un interval de doar 2 minute, Rapid a hotarat soarta punctelor. In minutul 66 golgheterul Dugandzic deschide scorul dupa transformea unei lovituri de pedeapsa, in minutul 68 Boldor marcheaza in proprie poarta si lasa astfel punctele in Giulesti, scor final 2-0.

Sepsi Sf. Gheorghe – FC Hermanstadt (2-1): La jumatatea primei reprize, covasnenii deschid scorul prin golul lui Aganovic, in minutul 27, stabilind astfel scorul primei reprize. Finalul meciului a fost unul incins, dupa eliminarea maghiarului Tamas din minutul 75 dupa incaseara celui de al doilea galben. In minutul 77 Babic egaleaza dupa transformarea unui penalty obtinut in urma faultului lui Tamas. Victoria gazdelor a fost adusa de catre Balasa in minutul 88 dupa transformarea unui alt penalty, scor final 2-1.

UTA Arad – Farul Constanta (0-1):  Farul continua seria de meciuri fara victorie contra aradenilor. Dominata in mare parte a meciului, gruparea de la malul marii reuseste sa plece cu cele trei puncte acasa dupa reusita tanarului atacant, Mazilu din minutul  60.

SUPERLIGA etapa 27: Meciuri spectaculoase

U Craiova 1948 – CS Mioveni (2-1): Oltenii sujt intr-o crestere vizibila de forma in acest an, patru victorii consecutive. Chitu avea sa deschida scorul in minutul 12, stabilind scorul pauzei, 1-0. La jumatatea reprizei secunde, revelatia anului 2023, Mioveni, care sufera in aceasta etapa prima infrangere a anului, marcheaza prin Scarlatache in minutul 66. Craiova a reusit sa pastreze toate cele puncte prin golul lui Albu din minutul 90.

‘U’ Cluj – FC Botosani (2-0): Sepcile rosii, dupa venirea lui Sabau pe banca trec printr-o perioada ascendenta. In acest meci U s-a impus prin s-a impus prin golurile unui singur jucator, senegalezul Thiam avea sa marcheze in minutele 28 si 84.

FC Arges – FCSB (1-2): Un meci foarte intes a avut loc la Pitesti. O prima repriza fara goluri nu anunta spectacolul din etapa a doua. A doua repriza incepe in forta pentru FCSB, in minutul 48 Sut ducea scorul la 0-1, urmand ca mai apoi, in minutul 55, Sorescu sa marcheze pentru prima data in tricoul ros albastrilor si sa duca scorul la 0-2. Ultima modificare a tabelei a avut loc in minutul 63 prin golul lui Koubemba.

Petrolul Ploiesti – CFR Cluj (2-5): Duelul ce a inchis etapa cu numarul 27, a reprezentat cel mai spectaculos meci al etapei. Prima repriza a adus un singur gol, marcat de Deac in minutul 11, gol ce nu avea a anuntat spectacolul de dupa pauza. A doua repriza incepe tot cu CFR in prim plan, Birligea marcand in minutul 49 si ducea scorul la 0-2. In minutul 66, CFR duce scorul la 0-3 prin golul lui Janga, iar in minutul 73 Maglica ducea scorul la 0-4. In mintul 77 Bratu reducea din diferenta. Dupa doar trei minute, minutul 80 Boateng reface diferenta de 4 goluri. Ultimul gol al meciului a fost marcat de catre Purti in minutul 82, scor final 2-5.

Clasament dupa etapa 27: Primele sase