Biletul zilei - 05.02.2023

SUPERLIGA etapa 24: Farul reveni in fruntea clasamentului in etapa spectacolului!

SUPERLIGA etapa 24: Meciuri spectaculoase

U Craiova 1948 – ‘U’ Cluj (5-0): Craiovenii au dat recital contra clujenilor. In minutul 12 Chitu deschide scorul, urmand sa mai marcheze inca o data in minutul 25. Scorul pauzei a fost stabilit de catre Albu in minutul 36. A doua repriza a mai adus inca doua goluir pentru U Craiova 1948, in minutul 81 Bahassa face 4-0, iar in minutul 90 Blanuta stabileste scorul final, 5-0.

Rapid – Voluntari (4-1): Rapid este cea mai buna echipa pe teren propiu in acest sezon fiind neinvinsi pe noul stadion din Giulesti. Omul meciului a fost desemnat Dugandzic a marcat o tripla, in minutele 20, 55 si 82. Ce de al patrulea gol al Rapidului a fost marcat de catre Albu, marcat in minutul 42, a fost cel de al doilea gol al meciului. Golul de onoare al celor de la Voluntari a fost marcat de catre Lopes in minutul 90+1.

Botosani – Petrolul (5-0): Prima repriza a fost una extrem de buna pentru Botosani, in minutul 1 Mailat deschide scorul, in minutul 4 Roman duce scorul la 2-0, iar in minutul 25 Dragu stabileste scorul pauzei, scor 3-0. In minutul 69 Mailat stabileste dubla, iar golul final a fost marcat de catre Seroni in minutul 90+9 din penalty.

CFR Cluj – FCSB (0-1): Capul afisului din etapa 24 chiar daca nu pare ca a fost un meci spectaculos din pricina ca a fost marcat un singur gol, in acest meci s-a jucat un fotbal extrem de placut in ciuda vremii extrem de neprimitoare. Golul victoriei a fost marcat de catre Edjouma in minutul 88.

Farul Constanta – Univ. Craiova (2-1): Un alt meci tare al acestei etapa a adus fata in fata doua echipe cu pretentii. Prima repriza a fost una foarte buna pentru Farul, in minutul 6 Mazilu deschide scorul, iar in minutul 34 Larie transforma un penalty si duce scorul la 2-0. Ultimul gol al meciului a fost marcat in minutul 59 de catre Nistor.

SUPERLIGA etapa 24: Alte rezultate

Chindia Targoviste – UTA Arad (2-1): ‘9 Cooper (1-0), ’32 Ubbink (1-1), ’81 Negut (2-1)

Hermanstadt – FC Arges (1-1): ’17 Garita (0-1), ’45+3 Paraschiv (1-1, penalty)

Mioveni – Sepsi (1-1): ‘9 Matei (0-1), ’90+5 Rusu (1-1, penalty)

Clasament dupa etapa 24: Primele sase