Rezumat Serie A etapa 38

Serie A etapa 38: Napoli inregistreaza doar o remiza si rateaza un loc de Champions League

Am asistat la o ultima etapa in Serie A in care au predominat rezultatele surpriza. Cel mai important asemenea rezultat s-a inregistrat in meciul napoletanilor, care nu au obtinut decat o remiza cu Verona. Acest rezultat i-a lasat in afara locurillor de Champions League. Ce alte surprize s-au mai produs in weekend aflati dintr-un cuprinzator rezumat Serie A etapa 38. Tot de aici descoperiti si celelalte formatii care s-au calificat in cupele europene.

Rezumat Serie A etapa 38 – Echipe favorite care au invins

Bologna – Juventus: 1-4

Juventus a incheiat campionatul cu 3 victorii. In afara acesteia, pe teren propriu o invingea pe Inter, iar in deplasare pe Sassuolo. De partea cealalta, Bologna a acumulat 4 puncte in precedentele 7 etape, toate in urma unor remize.

Inter – Udinese: 5-1

A fost a cincea victorie din precedentele 6 runde pentru Inter. Esecul din acest interval il suferea runda trecuta, scor 2-3 cu Juventus. De partea cealalta, Udinese a incheiat campionatul cu 3 infrangeri.

Rezumat Serie A etapa 38 – Surprize

Crotone – Fiorentina: 0-0

In mod poate surprinzator, Crotone, formatie retrogradata, a avut o posesie mai mare, dar si mai multe suturi pe poarta decat adversara. A fost a doua remiza consecutiva pentru Crotone, etapa trecuta aceasta remizand in deplasare cu Benevento. Inaintea celor doua remize, Crotone obtinea o victorie pe teren propriu cu Verona. De cealalta parte, Fiorentina nu marca niciun gol in precedentele 3 etape, obtinand insa doua puncte in acest interval.

Cagliari – Genoa: 0-1

A fost a doua victorie din precedentele 3 etape pentru Genoa. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu in fata Atalantei, scor 3-4. De partea cealalta, este prima infrangere suferita in ultimele 8 runde de Genoa. In 3 din precedentele 5 obtinea rezultate de egalitate.

Torino – Benevento: 1-1

La pauza gazdele conduceau cu scorul de 1-0, dupa ce Bremer marca in minutul 29. Tello egala pentru formatia oaspete in minutul 72. Ambele formatii incheiau campionatul cu doua remize. Torino o inregistra in deplasare cu Lazio, iar Benevento pe teren propriu impotriva lui Crotone.

Spezia – AS Roma: 2-2

Doua victorii, o remiza si trei infrangeri este bilantul “lupilor” in precedentele 6 etape. De cealalta parte, Spezia se afla la al treilea rezultat de egalitate din ultimele 5 runde. In rest, obtinea o victorie, suferind o infrangere.

Napoli – Verona: 1-1

La finalul primei ore venea deschiderea de scor, autorul golului fiind Rrahmani. Peste doar 9 minute venea egalarea de la Faraoni. Pentru Verona a fost a patra remiza in precedentele 5 etape. De cealalta parte, sase victorii si trei remize este bilantul napoletanilor in precedentele 9 etape.

Rezumat Serie A etapa 38 – Meciuri spectaculoase

A fost cel mai spectaculos meci al etapei, cu nu mai putin de 19 suturi pe poarta. Noua au fost expediate de gazde si zece de formatia oaspete. Spezia deschidea scorul inca din minutul 6, autorul golului fiind Daniele Verde. Diferenta era majorata in minutul 38 de catre Pobega. El Shaarawy reducea din handicap in minutul 52, Mkhitaryan fiind cel ce aducea egalarea cu 5 minute inainte de final.

Oaspetii aveau neaparata nevoie de victorie pentru a mai spera la un loc de Champions League, aceasta venind fara emotii. Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expedia Juventus in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. La pauza “Batrana Doamna” conducea deja cu scorul de 3-0. Chiesa deschidea scorul in minutul 6, Morata majorand diferenta in minutul 29. Scorul pauzei era stabilit de Rabiot, care marca in minutul 45. La doua minute de la startul reprizei secunde Morata punea o diferenta de 4 goluri pe tabela. Golul de onoare al gazdelor era inscris cu 5 minute inainte de final de catre Orsolini.

Desi vorbim despre un singur gol si doua echipe din a doua jumatate a clasamentului, acest meci a generat 12 suturi pe poarta. Sapte erau expediate de formatia gazda, iar restul de oaspeti. Singurul gol al partidei venea la sfarsitul primului sfert de ora, autorul sau fiind Shomurodov.

Campioana expedia noua suturi pe poarta in aceasta partida, fata de doua ale adversarei. Ashley Young deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 8, diferenta fiind majorata de Eriksen, in minutul 44. La 10 minute dupa pauza Lautaro Martinez inscria din penalty. Perisic ducea scorul la 4-0 in minutul 64. Ultimul gol al gazdelor era marcat in minutul 71 de catre Lukaku. Golul de onoare al oaspetilor era inscris de Roberto Pereyra, care transforma un penalty in minutul 79.

Rezumat Serie A etapa 38 – Alte rezultate

Sampdoria – Parma: 3-0

1-0: Quagliarella (20); 2-0: Colley (44); 3-0: Gabbiadini (64)

Sassuolo – Lazio: 2-0

1-0: Kyriakopoulos (10); Cartonas rosu Kyriakopoulos (61); 2-0: Berardi (penalty, 76)

Atalanta – AC Milan: 0-2

0-1: Kessie (penalty, 43); Cartonas rosu De Roon (Atalanta, 90+2); 0-2: Kessie (penalty, 90+3)

Clasament

Inter a cucerit titlul cu numarul 19, precedentul sosind in sezonul 2009-2010. Pe pozitia secunda a incheiat AC Milan, diferenta dintre ea si “nerazzurri” fiind de 12 puncte. Podiumul este completat de Atalanta, la 1 punct in spatele”diavolilor” si la egalitate de puncte cu Juventus, in fata careia a avut avantajul intalnirilor directe. In afara locurilor de Champions League a ramas Napoli, aceasta terminand la 1 punct in spatele Atalantei si a Juventusului. In grupele Europa League s-a mai calificat si Lazio, care a terminat la 9 puncte in spatele celor de la Napoli. In play-offul Conference League va merge AS Roma, care a terminat la egalitate de puncte cu Sassuolo, avand avantajul intalnirilor directe. Atalanta are cea mai buna ofensiva, cu 90 goluri marcate. Campioanei Inter ii revine cea mai buna defensiva, aceasta primind 35 goluri.

Benevento, Crotone si Parma sunt formatiile care parasesc Serie A. Cel mai slab atac il are Parma, care a marcat 39 goluri. Lui Crotone ii apartine cea mai proasta aparare, aceasta primind 92 goluri.

Golgheteri

Cristiano Ronaldo (Juventus) este golgheterul campionatului, acesta marcand 29 goluri. Pe pozitia secunda a incheiat Lukaku (Inter), cu 24 goluri, podiumul fiind completat de Muriel (Atalanta), cu 22 reusite.