Biletul zilei - 08.01.2023

Serie A etapa 38: Finalul e aici!

Serie A etapa 38: Favorite care s-au impus

AS Roma – Spezia (2-1): Oaspetii reuseau sa produca prima modificare a tabelei, in minutul 3 prin Nikolau. Roma reusea sa egaleze fix inaintea reprizei secunde, locul 43 prin Zalewski. Gazdele reuseau sa se impuna prin reusita lui Dybala din penalty din minutul 90+1.

Napoli – Sampdoria (2-0): Napoli incheie sezonul excelent cu o noua victorie. Prima repriza a fost una alba. Napoli deschidea scorul in minutul 64 prin penalty-ul transformat de golgheterul Osimhen. Scorul final al meciului era stabilit de catre Simeone in minutul 85.

AC Milan – Verona (3-1): Prima reusita a meciului o producea Milan prin penalty-ul transformat de Giroud in minutul 45+2. Verona reusea sa egaleze in minutul 71 prin Faraoni. Milan avea in cele din urma sa se impuna prin golurile lui Leao din minutul 85 si 90+2.

Serie A etapa 38: Meciuri spectaculoase

Sassuolo – Fiorentina (1-3): La pauza se intra cu scorul de 0-0. Fiorentina marca prima in debutul reprizei secunde, minutul 46 prin Cabral. Berrardi restabilea egalitatea in minutul 71 prin penalty-ul transformat. Saponara o readucea in avantaj pe Fiorentina in minutul 79. Tressoldi o lasa pe Sassuolo in inferioritate in minutul 81 dupa incaseara celui de al doilea cartonas galben. Scorul final al  meciului era stabilit de catre Gonzalez in minutul 83. Gazdele aveau sa mai sufere o eliminare in minutul 87 dupa rosul incasat de Rogerio.

Lecce –  Bologna (2-3): Lecce deschidea scorul in minutul 17 prin Banda, intra cu acest avantaj la pauza. Arnautovic avea sa restabileasca egalitatea in minutul 58. Zirkzee o ducea in avantaj pe Bologna in minutul 81. Lecce avea sa revina in meci prin reuista lui Oudin din minutul 88. Scorul final al meciului era stabilit de catre Ferguson in minutul 90+7.

Atalanta – Monza (5-2): Atalanta intra cu avantaj de 2 goluri la pauza dupa reusitele lui Koopmeiners din minutele 12 si 45+1. Prima care marca in repriza secunda era Monza, prin Colpani in minutul 51. In minutul 67, antrenorul gazdelor era eliminat si trimis in tribune. Monza avea sa sufere si ei o eliminare, prin Marlon in minutul 71, ramand in 10 jucatori. Hojlund ducea scorul la 3-1 in minutul 74. Koopmeiners isi completa tripla cu golul al 4-lea al Atalantei din minutul 79. Monza avea sa mai marcheze odata, prin Petagna in minutul 81. Scorul final al meciului era stabilit de catre Muriel in minutul 90+2.

Serie A etapa 38: Alte rezultate

Empoli – Lazio (0-2): ’48 Romagnoli, ’90+2 Luis Alberto

Udinese – Juventus (0-1): ’68 Chiesa

Cremonese – Salernitana (2-0): ’26 Buonaiuto (penalty), ’88 Tsadjout

Torino – Inter (0-1): ’37 Brozovic

Clasament dupa etapa 38: Locuri europene si echipe retrogradate