Rezumat Serie A etapa 37

Serie A etapa 37: Lupta pentru ultimele doua locuri de Champions League se inteteste, dupa ce AC Milan obtine doar o remiza

Sase echipe din top 9 obtineau toate cele 3 puncte in aceasta runda. Inter, AC Milan si Lazio erau cele care nu faceau asta. Atalanta a scapat de griji, aceasta avand avantajul intalnirilor directe cu Juventus, calificandu-se in grupele Champions League. Din acest rezumat Serie A etapa 37 veti afla care sunt celelalte echipe care se lupta pentru ultimele doua pozitii de Champions League. De asemenea, veti descoperi si care sunt sansele formatiei de pe locul 18 la a mai scapa de retrogradare.

Rezumat Serie A etapa 37 – Echipe favorite care au castigat

Genoa – Atalanta: 3-4

Opt victorii si doua remize este bilantul Atalantei in precedentele 10 etape. Remizele din acest interval le obtinea in deplasare cu Sassuolo si AS Roma. De partea cealalta, Genoa are 3 infrangeri in ultimele 4 runde.

Fiorentina – Napoli: 0-2

A fost a cincea victorie din precedentele 6 etape pentru Napoli. Remiza din acest interval se producea pe teren propriu, in fata lui Cagliari. De cealalta parte, Fiorentina a suferit prima infrangere din ultimele 6 etape. In rest, obtinea doua victorii si trei remize.

Parma – Sassuolo: 1-3

A fost a sasea victorie din ultimele 8 runde pentru Sassuolo. Esecul il suferea runda trecuta, pe teren propriu in fata lui Juventus, remiza obtinand-o tot acasa, in fata Atalantei. In schimb, Parma a cedat complet, venind dupa 8 infrangeri.

Rezumat Serie A etapa 37 – Surprize

Benevento – Crotone: 1-1

Doua victorii, doua infrangeri si o remiza este bilantul lui Crotone din ultimele 5 etape. Victoriile le obtinea in deplasare cu Parma si pe teren propriu cu Verona. De cealalta parte, pentru Benevento acesta este primul punct din precedentele 5 etape.

AC Milan – Cagliari: 0-0

Cu o victorie aici AC Milan se califica in grupele Champions League. Asa insa, va trebui sa invinga in ultima runda pentru a fi sigura de asta. Cagliari efectua toate cele 5 schimbari in ultimul sfert de ora, taind din elanul de final al “diavolilor”. Pentru AC Milan acestea sunt primele puncte pierdute din precedentele 4 etape, interval in care nu primea gol. De partea cealalta, Cagliari se afla la a treia remiza in ultimele 4 runde. Aceasta nu pierdea in precedentele 7 etape.

Rezumat Serie A etapa 37 – Meciuri spectaculoase

Cel mai spectaculos meci al etapei oferea 4 goluri si nu mai putin de 20 suturi pe poarta. Opt le expediau gazdele, iar 12 oaspetii. Locatelli deschidea scorul din penalty pentru Sassuolo in minutul 25, Bruno Alves egaland in minutul 32. Defrel o readucea pe Sassuolo in avantaj, inscriind in minutul 62. Scorul final il stabilea Jeremie Boga, in minutul 69.

Spezia – Torino: 4-1

Spezia expedia 11 suturi pe poarta in aceasta partida, iar Torino doar 3. Saponara deschidea scorul pentru gazde in minutul 19, Nzola dubland diferenta in minutul 41, din penalty. Tot de la “punctul cu var” reduceau oaspetii din diferenta. Autorul golului era Belotti, in minutul 54. Nzola marca din nou pentru gazde in minutul 74, scorul final fiind stabilit in minutul 84 de catre Erlic.

Este prima victorie a Speziei din ultimele 7 runde, in acest interval inregistrand si 3 remize. De partea cealalta, pentru Torino este a doua infrangere la rand. Runda trecuta era invinsa cu 0-7 pe teren propriu de catre AC Milan.

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 7 suturi pe poarta. Toata lumea o vedea castigatoare pe Atalanta la pauza, cand aceasta conducea cu 3-0. Marcatori erau Zapata, Malinovsky si Gosens in minutele 9, 26 si 44. In repriza secunda primii marcau cei de la Genoa, Shomurodov punctand in minutul 48. Pasalic ducea diferenta din nou la 3 goluri in minutul 51. Pandev marca din penalty la jumatatea reprizei secunde, Shomurodov reducand diferenta la un gol cu 6 minute inainte de final.

Benevento avea nevoie ca de aer de victorie pentru a mai avea sanse reale la scaparea de retrogradare. Gazdele expediau 11 suturi pe poarta, insa asta nu era de ajuns pentru a obtine cele 3 puncte. In schimb, Crotone avea doar doua suturi pe poarta. Totul mergea conform planului pentru Benevento in minutul 13, cand Lapadula deschidea scorul. Mai mult, in minutul 24 oaspetii ramaneau in inferioritate numerica, dupa ce Golemic primea cartonasul rosu. Simy ii lasa insa masca pe cei de la Benevento, marcand golul egalizator in minutul al treilea al prelungirilor partidei.

Napoletanii aveau neaparata nevoie de victorie pentru a ramane cu sanse reale in cursa pentru un loc de Champions League. Iata ca aceasta a venit, deschiderea de scor petrecandu-se in minutul 56. Insigne a tranformat din a doua incercare un penalty. In acea faza s-a aratat un cartonas rosu pentru Fiorentina. Nu insa pentru fault, ci pentru protestele goalkeeperului de rezerva. Sigur, acea eliminare nu insemna ca Fiorentina juca in inferioritate numerica. Diferenta era majorata la mijlocul reprizei secunde de catre Venuti, care inscria in proprie poarta. Doar 3 suturi pe poarta expedia Fiorentina in aceasta partida, fata de cele 8 ale napoletanilor.

Juventus – Inter: 3-2

Juventus trebuia sa castige acest derby pentru a mai avea sanse la un loc de Champions League. Victoria asupra campioanei a fost insa una destul de chinuita. Cristiano Ronaldo deschidea scorul din penalty in minutul 24, dupa ce in prima faza nimerea portarul. Lukaku egala tot din penalty, in minutul 35. Scorul pauzei era stabilit de Cuadrado, care inscria pentru gazde in al treilea minut de prelungire.

In minutul 55 sperantele “Batranei Doamne” la un loc de Champions League se diminuau vizibil, dupa ce Bentancur era eliminat. In minutul 83 Chiellini inscria in proprie poarta, pentru a restabili egalitatea. Cinci minute mai tarziu Cuadrado aducea cele trei puncte Juventusului, inscriind din penalty. In prelungirile partidei se restabilea egalitatea numerica, Brozovic fiind eliminat de la “nerazzurri”. Sapte suturi pe poarta expedia Juventus in aceasta partida, fata de cele 3 ale oaspetilor.

A fost a treia victorie in precedentele 4 etape pentru Juventus, infrangerea din acest interval suferind-o pe teren propriu in fata celor de la AC Milan. De cealalta parte, Inter pierdea primele puncte din precedentele 5 etape.

Rezumat Serie A etapa 37 – Alte rezultate

AS Roma – Lazio: 2-0

1-0: Mkhitaryan (42); 2-0: Pedro (78)

Udinese – Sampdoria: 0-1

0-1: Quagliarella (88)

Verona – Bologna: 2-2

1-0: Faraoni (2); 1-1: De Silvestri (32); 2-1: Kalinic (53); 2-2: Palacio (82)

Rezumat Serie A etapa 37 – Clasament

Inter ramane cu 88 puncte dupa aceasta etapa, Atalanta apropiindu-se la 10 puncte, asigurandu-si locul de Champions League. Pozitia a treia este ocupata de AC Milan si a patra de Napoli. Cele doua se afla la egalitate de puncte si la doua puncte in spatele Atalantei. La doar 1 punct in spatele napoletanilor si al milanezilor o gasim pe Juventus. Sa spunem ca AC Milan are avantajul intalnirilor directe atat cu Napoli, cat si cu Juventus, iar Napoli are avantajul intalnirilor directe cu Juventus.

Locul 6 este ocupat de Lazio, care are si o restanta, ramanand pe 6 indiferent de rezultatele inregistrate pana la final. AS Roma ocupa pozitia a saptea, nefiind insa sigura de prezenta in Conference League. “Lupii” au doua puncte in fata celor de la Sassuolo, aflati pe pozitia a opta. AS Roma are avantajul meciurilor directe, terminand in fata lui Sasuolo in cazul unei egalitati de puncte. Cel mai bun atac il are Atalanta, care a marcat 90 goluri. Cea mai solida defensiva ii apartine Interului, care a primit 34 goluri.

Echipele deja retrogradate sunt Crotone si Parma. Pe cea de-a treia o vom cunoaste in aceasta saptamana. Probabil aceasta va fi Benevento, care are 3 puncte in spatele lui Torino, dar si un meci in plus. Torino si Parma au cel mai slab atac, marcand 39 goluri. Cea mai proasta aparare ii revine lui Crotone, care a primit 92 goluri.

Cristiano Ronaldo (Juventus) este lider in clasamentul golgheterilor, portughezul avand 29 reusite. Il urmeaza Lukaku (Inter), cu 23 goluri, podiumul fiind completat de Muriel (Atalanta), care a inscris de 22 ori. Pe urmatoarele trei pozitii ii gasim pe Vlahovic (Fiorentina), Immobile (Lazio) si Simy (Crotone). Primul are 21 goluri, iar urmatorii 20 reusite.

Program etapa 38

Ultima runda din Serie A va avea loc in weekendul 22-23 mai. Aici Napoli o va intalni pe teren propriu pe Verona, iar Juventus o va infrunta in deplasare pe Bologna. Derbyul etapei se va desfasura intre Atalanta si AC Milan. De specificat ca Torino va juca la mijlocul saptamanii o restanta in deplasare cu Lazio. In ultima etapa Torino o va intalni pe teren propriu pe Benevento. In tur se inregistra o remiza cu 4 goluri intre cele doua.