Rezumat Serie A etapa 36

Serie A etapa 36: Victorii pe linie pentru primele 6 clasate

A fost o runda in care echipele din top 5 se impuneau la cel putin doua goluri diferenta. Clasata pe pozitia a sasea, Lazio invingea la o diferenta de doar un gol. Nici in partea de jos a clasamentului nu au existat cine stie ce rezultate spectaculoase. Daca ar fi sa imprumutam un termen din Formula 1, am spune ca am avut parte de o cursa fara prea multe depasiri. In schimb, am avut doua partide in care s-au marcat cel putin 6 goluri. Care au fost ele, dar si cate suturi pe poarta s-au inregistrat, veti afla consultand acest rezumat Serie A etapa 36. Tot de aici vom descoperi si derbyurile pe care ni le propune penultima etapa.

Rezumat Serie A etapa 36 – Echipe favorite care au invins

Napoli – Udinese: 5-1

Patru victorii si o remiza este bilantul napoletanilor din ultimele 5 etape. Remiza o obtineau pe teren propriu, contra lui Cagliari. In schimb, Udinese a acumulat 1 punct din ultimele 3 partide de campionat.

Lazio – Parma: 1-0

Opt victorii si doua infrangeri este bilantul lazialilor in ultimele 10 etape. Esecurile le inregistrau in deplasare cu Napoli si Fiorentina. De cealalta parte, Parma se afla la a saptea infrangere la rand in Serie A.

Atalanta – Benevento: 2-0

Formatia gazda nu a avut deloc emotii in aceasta partida, in ciuda faptului ca Benevento lupta pentru evitarea retrogradarii. Muriel deschidea scorul in minutul 22, diferenta fiind majorata la jumatatea reprizei secunde de catre Pasalic. Benevento incheia partida in inferioritate numerica, Caldirola fiind eliminat in minutul 82. Asta dupa ce doua minute mai devreme primea primul cartonas galben.

Atalanta este neinvinsa in campionat din 8 martie, cand pierdea in deplasare cu Inter. Din ultimele 4 partide obtinea 3 victorii. De partea cealalta, Benevento se afla la a patra infrangere la rand, fiind destul de greu sa scape de retrogradare.

Rezumat Serie A etapa 36 – Surprize

Crotone – Verona: 2-1

In mod surprinzator, formatia gazda incepea curajos aceasta partida, deschizand scorul inca din minutul 2. Autorul golului era Ounas. Diferenta era majorata cu un sfert de ora inainte de final de catre Messias. Handicapul era redus in minutul 87, cand Molina inscria in proprie poarta.

Crotone are doua victorii si doua infrangeri in precedentele 4 etape. Cealalta victorie venea in deplasare, in fata Parmei, scor 4-3. De partea cealalta, Verona venea dupa remize: pe teren propriu cu Torino si Spezia. Au fost singurele puncte obtinute din precedentele 6 etape.

Rezumat Serie A etapa 36 – Meciuri spectaculoase

Bologna – Genoa: 0-2

Cel mai spectaculos meci al etapei avea doar doua goluri, insa nu mai putin de 17 suturi pe poarta. Opt erau expediate de gazde si noua de oaspeti. Meciul incepea furtunos, cu un cartonas galben acordat inca din primele secunde lui Zapata, jucatorul oaspetilor. Scorul il deschidea Zappacosta, in minutul 13. diferenta fiind majorata din penalty de Scamacca, in minutul 61.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul celor de la Genoa in precedentele 4 etape. Infrangerile le sufereau cu Sassuolo si Lazio, ambele la un gol diferenta. De cealalta parte, Bologna obtinea doua puncte in cele mai recente 4 etape.

Nu mai putin de 12 suturi pe poarta expediau napoletanii in aceasta partida, fata de cele doar doua ale oaspetilor. Zielinski deschidea scorul pentru gazde in minutul 28, Fabian Ruiz dubland avantajul 3 minute mai tarziu. Okaka reducea din handicap cu 4 minute inainte de pauza. Lozano ii readucea pe napoletani la doua goluri diferenta in minutul 56. Zece minute mai tarziu Di Lorenzo majora diferenta la 3 goluri. Scorul final il stabilea Insigne, in primul minut de prelungire.

Sampdoria – Spezia: 2-2

Sapte suturi pe poarta expedia Spezia in aceasta intalnire, fata de 6 ale adversarei. Pobega deschidea scorul pentru oaspeti la sfarsitul primului sfert de ora, Verre egaland pentru gazde in minutul 32. Acelasi Pobega o aducea pe Spezia in avantaj in minutul 73. Scorul final era stabilit de Balde Keita in minutul 80.

Este primul rezultat de egalitate obtinut de Sampdoria in precedentele 7 etape. In rest, obtinea 3 victorii, suferind tot atatea infrangeri. In schimb, Spezia are trei remize si doua infrangeri in precedentele 5 etape.

Torino – AC Milan: 0-7

Torinezii nu amenintau mai deloc poarta adversa, expediind un singur sut pe poarta, fata de cele 11 ale milanezilor. Recitalul il deschidea Theo Hernandez, care marca in minutul 19. Kessie dubla diferenta de la “punctul cu var”, in minutul 26. Brahim Diaz isi trecea si el numele pe lista marcatorilor la 5 minute dupa pauza. Theo Hernandez realiza “dubla” in minutul 62, Rebic ducand scorul la 0-4 cinci minute mai tarziu. Ultimele doua goluri erau inscrise tot de Rebic, in minutele 72, respectiv 79. A fost primul hat-trick din acest sezon pentru jucatorul croat, care a ajuns, astfel, la 11 goluri marcate in campionat.

AC Milan se a afla la a treia victorie la rand, interval in care marca 12 goluri, reusind sa nu primeasca vreunul. De cealalta parte, Torino a suferit abia a doua infrangere din precedentele 8 etape, fiind ca si salvata de retrogradare.

Avand in vedere ca Parma nu a mai luat un punct de mai bine de o luna, lazialii se asteptau sa aiba o misiune facila aici. Nu a fost insa deloc asa, Lazio avand chiar noroc fiindca a obtinut victoria. Asta deoarece singurul gol venea in al cincilea minut de prelungire al partidei, autorul sau fiind Immobile.

Inter – AS Roma: 3-1

Derbyul acestei runde vedea 4 goluri si 11 suturi pe poarta. Sase erau expediate de oaspeti, iar cinci de gazde. Campioana Italiei deschidea scorul in minutul 11, marcatorul golului fiind Brozovic. Diferenta era majorata in minutul 20 de catre Vecino. Mkhitaryan reducea din handicap in minutul 31, pentru a stabili scorul pauzei. Scorul final era stabilit in minutul 90 de Lukaku.

Este a patra victorie la rand pentru Inter, care pare sa nu slabeasca ritmul, chiar daca este deja campioana. In schimb, AS Roma are o victorie, o remiza si 4 infrangeri in ultimele 6 partide de campionat.

Sassuolo – Juventus: 1-3

Opt suturi pe poarta expedia Juventus in aceasta partida, fata de cele trei ale adversarei. “Batrana Doamna” putea fi redusa la tacere in minutul 16, insa Berardi rata un penalty. Oaspetii erau cei ce deschideau scorul in minutul 28, prin Rabiot. Diferenta era majorata de Cristiano Ronaldo in minutul 45. Raspadori punea ceva presiune pe Juventus, reducand din handicap in minutul 59. Elevii antrenati de Andrea Pirlo reactionau insa rapid, Dybala aducandu-i din nou la o diferenta de doua goluri in minutul 66.

A fost doar a treia victorie pentru Juventus din ultimele 6 etape. Infrangerile din acest interval le suferea cu Atalanta si AC Milan, remiza venind cu Fiorentina. De cealalta parte, pentru Sassuolo a fost prima infrangere  in 7 etape. In acest interval obtinea 5 victorii si o remiza, printre adversare numarandu-se AC Milan si Atalanta.

Rezumat Serie A etapa 36 – Alte rezultate

Cagliari – Fiorentina: 0-0

Rezumat Serie A etapa 36 – Clasament

Inter are 27 victorii, 7 remize si doua infrangeri in acest sezon. La 13 puncte distanta se afla Atalanta si AC Milan. Urmeaza Napoli si Juventus, la doua, respectiv trei puncte in spatele Atalantei si a Milanului. Atalanta are cel mai bun atac, cu 86 goluri marcate. Cea mai solida aparare o are Inter, care a primit 31 goluri.

Parma si Crotone sunt deja retrogradate, Benevento trebuind sa acumuleze cel putin 4 puncte in ultimele doua etape pentru a se salva. Asta nu e deloc imposibil, tinand cont ca Benevento le va avea ca adversare pe teren propriu pe Crotone si in deplasare pe Torino. La 4 puncte in fata lui Benevento le gasim pe Torino si Spezia, cu specificatia ca Torino are o restanta de disputat. Benevento si Parma au cea mai slaba ofensiva, cu 38 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta ii apartine lui Crotone, care a primit 91 goluri.

Cristiano Ronaldo (Juventus) este lider in clasamentul golgheterilor, cu 28 goluri. Il urmeaza Lukaku (Inter) si Muriel (Atalanta), fiecare cu 22 reusite. Top 5 este completat de Vlahovic (Fiorentina) si Immobile (Lazio), cu 21, respectiv 20 goluri.

Program etapa 37

Penultima etapa va avea loc intre 15 si 17 mai. Aici Atalanta si Napoli vor juca in deplasare, iar AC Milan acasa. Atalanta o va infrunta pe Genoa, Napoli pe Fiorentina, iar AC Milan pe Cagliari. Partidele tari ale acestei etape se vor desfasura intre AS Roma si Lazio, respectiv Juventus si Inter.