Serie A etapa 35: Juventus pierde categoric derbyul cu AC Milan, ramanand in afara pozitiilor de Champions League

In antepenultima runda din Serie A am avut parte de mult spectacol, in 4 partide marcandu-se cel putin 5 goluri. Care au fost acestea vom afla mai jos, intr-un cuprinzator rezumat Serie A etapa 35. De aici aflam si ca Juventus trebuie sa urce minim o pozitie pana la finalul campionatului pentru a prinde un loc de Champions League. In subsolul clasamentului incepem sa ne facem o idee asupa celei de-a treia retrogradate.

Rezumat Serie A etapa 35 – Echipe favorite care au invins

Spezia – Napoli: 1-4

Napoletanii aveau 3 goluri diferenta inca de la pauza. Zielinski deschidea scorul la sfarsitul primului sfert de ora, Osimhen dubland diferenta la jumatatea reprizei. Scorul pauzei era stabilit de acelasi Osimhen, care inscria in minutul 44. Piccoli reducea din handicap in minutul 64, pentru ca Lozano sa o readuca pe Napoli la o diferenta de 3 goluri in minutul 79.

Este a patra victorie din precedentele 6 etape pentru napoletani. In rest, acestia mai au doua remize, obtinute pe teren propriu cu Inter si Cagliari. De partea cealalta, Spezia ramane cu doua puncte din precedentele 5 etape.

Inter – Sampdoria: 5-1

Este a treia victorie la rand pentru Inter si primul gol incasat in acest interval. De cealalta parte, Sampdoria are 3 victorii si 3 infrangeri in ultimele 6 etape.

AS Roma – Crotone: 5-0

Au fost primele puncte obtinute de “lupi” in precedentele 3 meciuri de campionat. Infrangerile le sufereau in deplasare cu Sampdoria si Cagliari. De partea cealalta, Crotone se afla la a opta infrangere din ultimele 9 etape. Victoria o obtinea in deplasare contra Parmei, invingand-o cu 4-3.

Parma – Atalanta: 2-5

Atalanta este neinvinsa in ultimele 9 meciuri de campionat, interval in care obtinea 7 victorii si doua remize. In schimb, Parma se afla la a sasea infrangere la rand, in 5 dintre ele marcand, inclusiv cu Juventus si AC Milan.

Rezumat Serie A etapa 35 – Surprize

Fiorentina – Lazio: 2-0

A fost o victorie mare pentru Fiorentina, care si-a asigurat, practic, ramanerea in Serie A si sezonul viitor. Singurul gol din prima repriza era marcat de Vlahovic in minutul 32. Acelasi Vlahovic majora diferenta in minutul 89.

Doua victorii si doua remize este bilantul Fiorentinei in ultimele 4 etape. Aici includem un rezultat de egalitate cu Juventus. De cealalta parte, Lazio a suferit a doua infrangere din precedentele 9 etape. In rest, obtinea 7 victorii.

Juventus – AC Milan: 0-3

Conform caselor de pariuri, am asistat la o surpriza in acest meci, insa nu am percepe-o asa. Poate doar prin prisma scorului final sa fie o oarecare surpriza. La pauza milanezii conduceau cu 1-0, dupa golul marcat in prelungiri de Brahim Diaz. Kessie avea sansa sa majoreze diferenta, insa rata un penalty in minutul 58. Pana la urma, Rebic dubla diferenta “diavolilor”, prin golul inscris in minutul 78. Scorul final era stabilit 4 minute mai tarziu de catre Fikayo Tomori. A fost primul gol in tricoul Milanului pentru englez.

Este a patra victorie din ultimele 6 meciuri de campionat pentru AC Milan, infrangerile fiind suferite cu Lazio si Sassuolo. De cealalta parte, Juventus are doar doua victorii in precedentele 5 etape, interval in care acumula 7 puncte.

Rezumat Serie A etapa 35 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 13 suturi pe poarta expedia AS Roma in aceasta partida, fata de cele doar doua ale oaspetilor. In ciuda scorului mare, la pauza se inregistra doar o remiza. Crotone ceda insa in repriza secunda, Borja Mayoral deschizand scorul in minutul 47. Lorenzo Pellegrini majora diferenta cu 20 minute inainte de final, pentru ca tot el sa marcheze din nou 3 minute mai tarziu. Mkhitaryan ducea scorul la 4-0 in minutul 78. Tabela era inchisa de Borja Mayoral, care marca in minutul 90.

Oaspetii expediau 13 suturi pe poarta in aceasta partida, iar adversara doar doua, avand o eficienta maxima. Pana la pauza se inscria un singur gol, Malinovsky deschizand scorul pentru oaspeti in minutul 12. Atalanta dubla diferenta in minutul 52, autorul golului fiind Pessina. In minutul 77 Muriel facea ca formatia oaspete sa aiba pe tabela o diferenta de trei goluri. In minutul imediat urmator Parma inscria si ea, prin Brunetta. Acelasi Muriel o readucea pe Atalanta la o diferenta de 3 goluri, dupa reusita sa din minutul 86. Doua minute mai tarziu Sohm inscria si el pentru Parma. Miranchuk stabilea scorul final in cel de-al treilea minut de prelungire. Man si Mihaila au fost indisponibili in acest meci, din cauza unor accidentari.

Genoa – Sassuolo: 1-2

Formatia oaspete expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, in vreme ce gazdele aveau 5 astfel de suturi. Raspadori deschidea scorul pentru Sassuolo in minutul 14. Peste alte 14 minute Zajc marca pentru Genoa, golul lui fiind insa anulat dupa vizionarea VAR, pe motiv de fault. Oaspetii isi majorau diferenta in minutul 66, autorul golului fiind Berardi. Zappacosta reducea din handicap cu 5 minute inainte de final.

A fost a cincea victorie pentru Sassuolo din ultimele 6 etape. Punctele din acest interval le pierdea runda trecuta, pe teren propriu cu Atalanta, cand inregistra o remiza cu doua goluri. In schimb, Genoa are 4 infrangeri in precedentele 6 etape. Celelalte adversare care o invingeau se numeau Lazio, AC Milan si Juventus.

Aceasta partida vedea 11 suturi pe poarta, 7 fiind expediate de Inter, iar 4 de Sampdoria. Milanezii deschideau scorul in minutul 4, autorul golului fiind Gagliardini. Diferenta era dublata in minutul 26 de catre Alexis Sanchez. Sampdoria incepea sa spere in minutul 35, cand Balde Keita reducea din handicap. Acelasi Alexis Sanchez le taia insa aripile oaspetilor, restabilind diferenta la doua goluri in minutul imediat urmator. Pinamonti intra pe teren in minutul 55, marcand pentru 4-1 sase minute mai tarziu. Scorul final era stabilit de Lautaro Martinez, care marca din penalty cu 20 minute inainte de final.

Benevento – Cagliari: 1-3

Desi marca doar un gol, Benevento expedia 7 suturi pe poarta, in vreme ce adversara marca 3 goluri din 4 suturi. Cagliari deschidea scorul inca din primele secunde de joc, autorul golului fiind Lykogiannis. La pauza scorul era egal, Lapadula marcand pentru gazde in minutul 16. Pavoletti o readucea pe Cagliari in avantaj in minutul 64. Scorul final era stabilit in al treilea minut de prelungire, autorul golului fiind Joao Pedro.

Cagliari se afla la a patra victorie in precedentele 5 etape, sansele de a se salva de retrogradare fiind foarte mari. Remiza din acest interval o inregistra contra lui Napoli.  In schimb, Benevento a suferit a cincea infrangere din ultimele 6 runde.

Verona – Torino: 1-1

Ambele goluri se inscriau in ultimele 5 minute ale partidei. Vojvoda deschidea scorul pentu torinezi in minutul 85. Federico di Marco marca pentru gazde in minutul 88. Verona expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarei.

Trei victorii si trei remize obtinea Torino in precedentele 7 etape, infrangerea din acest interval suferind-o acasa, in fata lui Napoli. De cealalta parte, pentru Verona este a doua remiza la rand, runda trecuta remizand tot acasa, cu Spezia. Inaintea celor doua remize Verona suferea 4 infrangeri.

Rezumat Serie A etapa 35 – Alte rezultate

Udinese – Bologna: 1-1

1-0: De Paul (23); 1-1: Orsolini (penalty, 82)

Rezumat Serie A etapa 35 – Clasament

Diferenta campioanei Inter fata de urmatoarele doua clasate este de 13 puncte. Podiumul este completat de Atalanta si AC Milan. La doua puncte in urma celor doua o gasim pe Napoli. Pe pozitia a cincea se afla Juventus, la un punct in spatele napoletanilor. Locul 6 este ocupat de Lazio, la 5 puncte in spatele lui Juventus, insa cu un meci in minus. Cel mai bun atac il are Atalanta, care a marcat 84 goluri, cea mai solida defensiva apartinandu-i lui Inter, ce a primit 30 goluri.

Parma si Crotone sunt deja retrogradate, probabilitatea cea mai mare fiind ca Benevento sa le insoteasca in Serie B. Benevento este pe 18, cu 31 puncte, deasupra lor aflandu-se Spezia, la 3 puncte in fata. Benevento si Parma au cea mai slaba ofensiva, cu 38 goluri marcate. Apararea cea mai proasta ii apartine lui Crotone, care a primit 90 goluri.

Cristiano Ronaldo (Juventus) conduce in clasamentul golgheterilor, portughezul marcand de 27 ori. Urmeaza 3 jucatori cu 21 goluri fiecare. Este vorba de Lukaku (Inter), Muriel (Atalanta) si Vlahovic (Fiorentina).

Program etapa 36

Intre 11 si 13 mai va avea loc runda cu numarul 36. Aceasta va fi deschisa de meciul dintre Napoli si Udinese. Atalanta va avea o misiune facila la prima vedere, urmand a o intalni pe teren propriu pe Benevento. Juventus si AC Milan vor juca in deplasare cu Sassuolo, respectiv Torino. Derbyul etapei va avea loc intre Inter si AS Roma.