Rezumat Serie A etapa 34

Serie A etapa 34: Inter a cucerit in weekend titlul cu numarul 19, iar lupta pentru locul secund se intensifica

Runda cu numarul 34 din Serie A a fost una destul de spectaculoasa, cu multe suturi pe poarta si multe goluri. Din acest punct de vedere au iesit in evidenta doua meciuri, in care s-au marcat cel putin 6 goluri. Care au fost acestea aflati intr-un cuprinzator rezumat Serie A etapa 34. Tot de aici observam ca nu mai putin de 5 echipe au sanse reale la ocuparea pozitiei secunde.

Rezumat Serie A etapa 34 – Echipe favorite ce au castigat

Crotone – Inter: 0-2

Pe 6 ianuarie pierdea Inter ultimul meci in Serie A. De atunci “nerazzurri” s-au impus de 14 ori, remizand in 4 randuri. De cealalta parte, Crotone pierdea de 7 ori in ultimele 8 etape de campionat.

AC Milan – Benevento: 2-0

Au fost singurele puncte obtinute de milanezi in ultimele 3 etape. In celelalte pierdeau in deplasare cu Lazio, scor 0-3 si pe teren propriu cu Sassuolo, scor 1-2. De partea cealalta, Benevento obtinea doar un punct din precedentele 5 runde. Se intampla in deplasare cu Genoa, toate cele 4 goluri fiind inscrise in prima jumatate a primei reprize.

Lazio – Genoa: 4-3

Lazio se afla la a saptea victorie din precedentele 8 meciuri de campionat. Infrangerea din acest interval era suferita in deplasare, in fata lui Napoli, scor 2-5. De cealalta parte, pentru Genoa este a treia infrangere din ultimele 5 runde.

Udinese – Juventus: 1-2

Oaspetii au trait extrem de periculos aceasta partida, in care erau condusi dupa doar 10 minute de joc. Autorul golului era Nahuel Molina. Oaspetii reuseau sa egaleze abia in minutul 83, prin Cristiano Ronaldo. Acelasi portughez ii aducea victoria Juventusului, punctand in minutul 89.

A fost a patra victorie pentru Juventus din ultimele 6 etape. Punctele le pierdea in deplasare, contra Fiorentinei remizand, iar impotriva Atalantei pierzand. De cealalta parte, Udinese are doua victorii si 5 infrangeri in ultimele 7 etape.

Rezumat Serie A etapa 34 – Surprize

Sassuolo – Atalanta: 1-1

Au fost primele puncte pierdute de Sassuolo in precedentele 5 etape. Prin aceste rezultate Sassuolo poate spera la un loc de cupa europeana. De cealalta parte, Atalanta are sase victorii si doua remize din ultimele 8 etape.

Napoli – Cagliari: 1-1

Sunt primele puncte pierdute de Cagliari in precedentele 4 etape. In celelalte runde le invingea pe AS Roma si Parma pe teren propriu, iar in deplasare pe Udinese. In toate cele 3 victorii diferenta era de un gol. De cealalta parte, napoletanii sufereau doar o infrangere in ultimele 12 etape. In rest, obtineau 8 victorii si 3 remize.

Rezumat Serie A etapa 34 – Meciuri spectaculoase

A fost partida care a generat cele mai multe goluri, insa si cele mai multe suturi de poarta din aceasta etapa. Nu mai putin de 12 suturi pe poarta expediau lazialii, fata de 5 ale oaspetilor. Correa deschidea scorul pentru gazde la sfarsitul primei jumatati de ora. Diferenta era majorata cu doua minute inainte de pauza de Immobile, care transforma un penalty.

Un lazial marca in proprie poarta la doua minute dupa pauza. Este vorba de Marusic, care reaprindea sperantele formatiei oaspete. Asta doar pentru cateva secunde, Luis Alberto punand din nou o diferenta de doua goluri intre Lazio si Genoa in minutul 48. Correa marca pentru 4-1 in minutul 56, iar soarta partidei parea pecetluita. Doar ca Scamacca transforma un penalty in minutul 80, in minutul imediat urmator Shomurodov reducand diferenta la doar un gol. Lazialii au efectuat imediat trei schimbari, care i-au ajutat sa nu mai primeasca gol pana la final.

Oaspetii expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele aveau 7. Misiunea se ingreuna mult pentru Atalanta in minutul 22, cand goalkeeperul Gollini era eliminat. In ciuda acestui lucru, oaspetii erau cei care deschideau scorul. Autorul golului era Gosens, care marca in minutul 32. Berardi aducea egalarea pentru formatia gazda in minutul 52. Sassuolo putea chiar castiga, insa golul marcat de Locatelli in minutul 64 era anulat, dupa vizionarea VAR. Marlon era apoi eliminat de la gazde cu un sfert de ora inainte de final. Faza conducea la un penalty, ratat insa de Muriel.

Sampdoria – AS Roma: 2-0

Noua suturi pe poarta expedia formatia gazda in acest duel, aproape dublu fata de cele 5 ale “lupilor”. La pauza gazdele conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Adrien Silva in minutul 45. Diferenta era majorata in minutul 65 de catre Jankto. Oaspetii puteau reduce de doua ori din handicap. Prima data se intampla in minutul 58, cand Borja Mayoral marca, insa golul lui era anulat dupa vizionarea VAR. A doua oara se intampla in minutul 71, cand Dzeko rata un penalty.

A fost a treia victorie din ultimele 4 partide de Serie A pentru Sampdoria. In schimb, AS Roma se afla intr-o forma groaznica, acumuland un singur punct din precedentele 4 etape. Celelalte doua infrangeri le suferea tot in deplasare, adversare fiind Cagliari si Torino.

“Diavolii” incepeau in forta aceasta partida, Calhanoglu deschizand scorul dupa doar 6 minute. Diferenta era majorata la sfarsitul primei ore de joc de catre Theo Hernandez. Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expediau milanezii in aceasta partida, fata de cele doar doua ale oaspetilor.

Napoletanii expediau sase suturi pe poarta in aceasta partida, cu unul mai putin decat Cagliari. Scorul era deschis in minutul 13 de catre Osimhen, care aducea gazdele in avantaj. Golul egalizator era inscris in al patrulea minut de prelungire al partidei de catre Nandez. Astfel, napoletanii pierd puncte pretioase in lupta pentru un loc de Champions League.

Parea o simpla formalitate pentru “nerazzurri” sa castige partida cu ultima clasata. Si, intr-adevar, asa a fost. Inter avea 10 suturi pe poarta, fata de unul singur al lui Crotone. Cu toate acestea, Inter deschidea scorul in minutul 69, autorul golului fiind Eriksen. In minutul 83 Lukaku marca, insa golul lui era anulat, in urma vizionarii VAR. Diferenta era majorata de Hakimi, in al doilea minut de prelungire.

Bologna – Fiorentina: 3-3

Desi se marcau sase goluri, vedeam doar 10 suturi pe poarta in aceasta partida. Sase erau expediate de gazde, iar patru de oaspeti. Vlahovic deschidea scorul din penalty pentru Fiorentina, in minutul 21. Scorul pauzei era stabilit de Palacio, care egala 10 minute mai tarziu. Bonaventura readucea echipa oaspete in avantaj, dupa golul sau din minutul 64. Sapte minute mai tarziu Bologna egala din nou, autorul golului fiind acelasi Palacio. Oaspetii treceau la conducere pentru a treia oara in minutul 74, dupa golul marcat de Vlahovic. Bologna egala inca o data cu 6 minute inainte de final, cand Palacio realiza hat-trickul.

Este a doua remiza la rand pentru Fiorentina, dupa ce runda trecuta remiza acasa cu Juventus. De partea cealalta, Bologna are o victorie, doua remize si trei infrangeri in ultimele sase etape.

Rezumat Serie A etapa 34 – Alte rezultate

Verona – Spezia: 1-1

Gol anulat VAR (Verona, 4); 1-0: Salcedo (46); 1-1: Saponara (86)

Torino – Parma: 1-0

1-0: Vojvoda (63)

Rezumat Serie A etapa 34 – Clasament

Cu 4 etape inainte de final, avansul Interului fata de urmatoarele clasate este de 13 puncte. Asta inseamna ca “nerrazzuri” au devenit campioni in mod matematic, dupa 11 sezoane de asteptare.  Urmeaza Atalanta, Juventus si AC Milan, toate la egalitate de puncte. Pozitia a cincea este ocupata de Napoli, care are doua puncte mai putin decat cele 3 formatii. Urmeaza Lazio, cu 3 puncte mai putin decat Napoli, insa si cu o restanta de disputat. Atacul cel mai bun il are Atalanta, care a marcat 79 goluri. Cea mai solida defensiva ii apartine Interului, care a primit 29 goluri.

Dupa aceasta runda Parma a retrogradat oficial, alaturi de Crotone urmand sa joace sezonul viitor in Serie B. Locul 18 este ocupat de Benevento, care are 18 puncte. Un punct mai sus o gasim pe Cagliari. Pe locurile 15 si 16 se afla Torino si Spezia, cu 34 puncte, cu mentiunea ca torinezii au un meci in minus. Atacul cel mai slab il are Parma, care a marcat 36 goluri. Cea mai proasta aparare ii apartine de departe lui Crotone, care a primit 85 goluri.

Cristiano Ronaldo este lider in clasamentul golgheterilor, starul lui Juventus marcand de 27 de ori. Il secondeaza Lukaku (Inter), belgianul avand 21 reusite. Urmeaza Muriel (Atalanta),  Immobile (Lazio), Vlahovic (Fiorentina) si Simy (Crotone), cei patru avand 19 goluri. De punctat ca Simy a marcat aproape jumatate din golurile reusite de Crotone in acest sezon de Serie A.

Program etapa 35

Runda cu numarul 35 va avea loc in weekendul 8-9 mai. Aici Napoli, Lazio si Atalanta vor juca in deplasare, adversare fiind Spezia, Fiorentina, respectiv Parma. Derbyul etapei va avea loc intre Juventus si AC Milan.