Rezumat Serie A etapa 33

Serie A etapa 33: Inter priveste relaxata batalia pentru celelalte locuri de Champions League

Marile perdante ale acestei etape din Serie A au fost Juventus si AC Milan, toate celelalte echipe din top 6 impunandu-se. Mai jos, in acest rezumat Serie A etapa 33, veti vedea care au fost pasii gresiti comisi de cele doua echipe. Totodata, de aici putem vedea care au fost cele mai spectaculoase meciuri ale etapei. In subsolul clasamentului se da o batalie crunta pentru salvarea de la retrogradare. Ne referim la prima echipa care va retrograda. Sau ultima, cum doriti. Stim doua formatii care vor parasi prima scena, iar una dintre ele este cea la care evolueaza Man si Mihaila.

Rezumat Serie A etapa 33 – Echipe favorite care au castigat

Inter – Verona: 1-0

Mai bine de trei sferturi din partida Verona o tinea in sah pe Inter. Singurul gol al partidei era marcat de Darmian in minutul 76. A fost prima victorie pentru “nerazzurri” in ultimele 3 runde. Napoli si Spezia erau echipele contra carora Inter obtinea un egal in deplasare in precedentele doua etape. De cealalta parte, Verona se afla la a patra infrangere consecutiva.

Atalanta – Bologna: 5-0

A fost a sasea victorie din precedentele 7 etape pentru Atalanta. Pasul gresit il comitea runda trecuta, cand inregistra o remiza in deplasare cu AS Roma. In schimb, Bologna se afla la a treia infrangere din ultimele 5 meciuri de campionat.

Rezumat Serie A etapa 33 – Surprize

Fiorentina – Juventus: 1-1

Oaspetii se vedeau condusi in aceasta partida inca din minutul 29, cand Vlahovic transforma un penalty. In startul reprizei secunde intra Morata, care marca la doar cateva secunde de la reluarea partidei. Este al doilea pas gresit comis de Juventus in precedentele 3 etape, dupa ce in ultima deplasare era invinsa de Atalanta cu 0-1. De cealalta parte, Fiorentina obtinea 4  puncte din ultimele doua etape, runda trecuta invingand-o in deplasare pe Verona cu 2-1.

Rezumat Serie A etapa 33 – Meciuri spectaculoase

Benevento – Udinese: 2-4

Una dintre cele mai spectaculoase partide ale etapei ne oferea sase goluri si 16 suturi pe poarta Noua erau expediate de gazde si 7 de oaspeti. Deschiderea de scor le apartinea oaspetilor, Nahuel Molina marcand dupa doar 4 minute. Arslan majora diferenta in minutul 31, scorul pauzei fiind stabilit de Nicolas Viola, care inscria pentru gazde din penalty 3 minute mai tarziu. La patru minute dupa pauza Stryger Larsen readucea Udinese la un avans de doua goluri. Avantajul se marea la 3 goluri in minutul 73, autorul golului oaspetilor fiind Braaf. Lapadula stabilea scorul final 10 minute mai tarziu.

Este a doua victorie din ultimele 3 etape pentru Udinese, care deplasarea trecuta castiga in fata “lanternei rosii” Crotone. In schimb, Benevento obtinea o singura victorie din ultimele 17 etape, timp in care strangea 10 puncte.

Torino – Napoli: 0-2

Formatia gazda expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida, in vreme ce napoletanii expediau 10. Scorul final era stabilit inca din primul sfert de ora. Bakayoko deschidea scorul in minutul 11, Osimhen majorand diferenta doua minute mai tarziu. Gazdele incheiau meciul in inferioritate numerica, Mandragora fiind eliminat cu 4 minute inainte de final.

A fost a treia victorie in ultimele 4 etape pentru Napoli, remiza din acest interval obtinand-o pe teren propriu cu Inter. De partea cealalta, Torino suferea prima infrangere din ultimele 5 etape, interval in care obtinea 8 puncte.

Gazdele dominau categoric aceasta partida, expediind 12 suturi pe poarta, fata de cele doar 3 ale Bolognei. La pauza Atalanta conducea cu 2-0, dupa golurile marcate de Malinovsky in minutul 22, respectiv Muriel din penalty, in minutul 44. Totul devenea un cosmar pentru Bologna cand Schouten era eliminat in minutul 49. Imediat gazdele speculau omul in plus, Freuler marcand in minutul 57. Doar doua minute mai tarziu Zapata majora diferenta. Scorul final era stabilit de Miranchuk, in minutul 73.

Cagliari – AS Roma: 3-2

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 6 ale gazdelor. Cagliari deschidea scorul inca din minutul 4, Lykogiannis fiind autorul golului. AS Roma egala in minutul 27, dupa reusita lui Carles Perez. Nimeni altul decat Razvan Marin readucea echipa gazda in avantaj in minutul 57. Joao Pedro majora diferenta in favoarea lui Cagliari, inscriind in minutul 64. Cinci minute mai tarziu, Fazio reducea din handicap.

Este a treia victorie consecutiva pentru Cagliari, dupa cele cu Parma de pe teren propriu si cu Udinese din deplasare. De cealalta parte, AS Roma a obtinut un singur punct din precedentele 3 etape.

Lazio – AC Milan: 3-0

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Scorul era deschis inca din minutul 2, cand Joaquin Correa marca pentru gazde. Diferenta putea fi majorata cu doua minute inainte de finalul primei reprize. Golul lui Lazzari era insa anulat dupa vizionarea VAR. In cele din urma, tot Correa dubla avantajul lui Lazio, in minutul 51. Scorul final era stabilit de Immobile, cu 3 minute inainte de final.

Lazialii se afla la a sasea victorie din ultimele 7 partide de campionat. Infrangerea din acest interval o sufereau etapa trecuta, invinsi fiind in deplasare de Napoli. De cealalta parte, AC Milan sufera a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa pe teren propriu de Sassuolo.

Sassuolo – Sampdoria: 1-0

Desi se marca doar un gol, aceasta partida genera 11 suturi pe poarta. Opt erau expediate de formatia gazda si 3 de oaspeti. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 69 de catre Berardi. Este a patra victorie la rand pentru Sassuolo, echipa care runda trecuta o invingea in deplasare pe AC Milan cu 2-1, desi cu un sfert de ora inainte de final era condusa. De cealalta parte, doua victorii si doua infrangeri este bilantul Sampdoriei in precedentele 4 runde.

Parma – Crotone: 3-4

Portarii nu au prins deloc o zi buna, din cele 9 suturi pe poarta expediate marcandu-se 7 goluri. Cinci suturi erau expediate de Crotone si patru de Parma. Magallan deschidea scorul in minutul 14 pentru oaspeti, Hernani egaland in minutul 29. La pauza Crotone conducea cu 3-1, dupa golurile marcate de Simy si Ounas in minutele 42, respectiv in prelungiri.

Gazdele incepeau furtunos cea de-a doua repriza. Gervinho reducea din handicap in minutul 49, golul egalizator apartinandu-i lui Valentin Mihaila, care marca in minutul 54. Crotone inscria golul victoriei din penalty, Simy fiind cel care il transforma, in minutul 69. Mihaila a fost integralist in aceasta partida, in vreme ce Man iesea de pe teren dupa 20 minute, romanul suferind o accidentare.

Au fost primele puncte obtinute de Crotone din precedentele 7 etape. De partea cealalta, Parma a suferit a patra infrangere la rand. De AC Milan si Juventus era invinsa cu 1-3, iar de Crotone si Cagliari cu 3-4.

Rezumat Serie A etapa 33 – Alte rezultate

Genoa – Spezia: 2-0

Gol anulat VAR Genoa (28); 1-0: Scamacca (62); 2-0: Shomurodov (86); Cartonas rosu Ballardini (Genoa, 86)

Rezumat Serie A etapa 33 – Clasament

Nu mai putin de 11 puncte o despart pe Inter de Atalanta, a doua clasata. La doua puncte in spatele Atalantei le gasim pe Napoli, Juventus si AC Milan. La 5 puncte in spatele celor 3 formatii, insa si cu un meci mai putin, se afla Lazio. Atalanta are cel mai bun atac, cu 78 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine lui Inter, care a primit 29 goluri.

Parma si Crotone nu mai au nicio sansa la a se mentine in Serie A, Parma avand 20 puncte, iar Crotone 18 puncte. Pe urmatoarele 3 locuri le gasim pe Cagliari, Torino si Benevento, toate cu 31 puncte. Locul 15 este ocupat de Spezia, cu 33 puncte, unul mai putin decat Fiorentina. Cel mai slab atac il are Parma, care a marcat 36 goluri. Crotone este echipa cu apararea cea mai proasta din Serie A, aceasta primind 83 goluri.

Rezumat Serie A etapa 33 – Golgheteri

Cristiano Ronaldo (Juventus) se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 25 reusite. Portughezul este urmat de Lukaku (Inter), care are 21 goluri. Urmeaza Muriel (Atalanta) si Simy (Crotone), cu 19 reusite. Locul 5 este adjudecat de Immobile (Lazio), care a marcat de 18 ori.