Rezumat Serie A etapa 32

Serie A etapa 32: Toate ocupantele podiumului au comis pasi gresiti

A fost o runda cu multe goluri, doar in doua partide nereusind sa inscrie ambele formatii. Care sunt acestea veti afla consultand acest rezumat Serie A etapa 32. Tot de aici observam ca niciuna dintre ocupantele podiumului nu a castigat, dar si ca se cunosc deja, chiar daca nu matematic, doua echipe care vor retrograda la sfarsitul sezonului. Tot acest rezumat va va spune ce meci incins ne va astepta in weekend.

Rezumat Serie A etapa 32 – Echipe favorite care au castigat

Juventus – Parma: 3-1

A fost a treia victorie a “Batranei Doamne” din ultimele 4 etape. Singura infrangere din acest interval o suferea runda trecuta, in deplasare cu Atalanta, scor 0-1. In schimb, Parma a suferit a patra infrangere din precedentele 5 runde.

Rezumat Serie A etapa 32 – Surprize

AC Milan – Sassuolo: 1-2

Pentru Sassuolo aceasta a fost a treia victorie la rand. Celelalte doua le inregistra in deplasare cu Benevento si pe teren propriu cu Fiorentina. De cealalta parte, “diavolii” sufereau prima infrangere din precedentele 5 etape.

Spezia – Inter: 1-1

Se pare ca “nerazzurri” s-au relaxat prea mult inaintea acestui meci impotriva unei echipe din subsolul clasamentului. In schimb, Spezia era motivata, iar acest fapt se concretiza in minutul 12, cand Farias deschidea scorul pentru gazde. Inter egala pana in pauza, Perisic marcand in minutul 39.

A fost al doilea pas gresit la rand pentru Inter, care etapa trecuta obtinea un egal cu doua goluri in deplasare cu Napoli. Inaintea acestor remize, “nerazzurri” castigau 6 meciuri la diferenta de un gol. De partea cealalta, Spezia inregistra doua victorii, o remiza si doua infrangeri in precedentele 5 etape.

AS Roma – Atalanta: 1-1

In conceptia caselor de pariuri, acest rezultat de egalitate dintre AS Roma si Atalanta a fost perceput ca o surpriza. Atalanta conducea la pauza, dupa golul lui Malinovsky din minutul 26. “Lupii” egalau prin Cristante, cu un sfert de ora inainte de final. Trebuie spus ca in minutul 69 Atalanta ramanea in inferioritate numerica, Gosens fiind eliminat. In al cincilea minut de prelungire se restabilea egalitatea numerica, Ibanez vazand rosu in fata ochilor. Asta dupa ce vazuse primul galben un minut mai devreme.

A fost singurul pas gresit comis de Atalanta in ultimele 6 etape. Runda trecuta Atalanta castiga un meci foarte important in economia clasamentului final, invingand-o cu 1-0 pe teren propriu pe Juventus. De cealalta parte, AS Roma obtinea doar o victorie din ultimele 6 meciuri de campionat.

Rezumat Serie A etapa 32 – Meciuri spectaculoase

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida. Totul decurgea conform calculelor hartiei la pauza, cand milanezii conduceau, Calhanoglu marcand la finalul primei jumatati de ora. Raspadori egala insa pentru oaspeti in minutul 76. Tot el dadea lovitura de gratie 7 minute mai tarziu.

Oaspetii produceau surpriza in minutul 25, cand Brugman ii punea in avantaj. Golul egalizator era marcat de Alex Sandro cu doua minute inainte de pauza. Tot Alex Sandro o aducea pe Juventus in avantaj, marcand la doua minute dupa startul reprizei secunde. Scorul final era stabilit de De Ligt in minutul 68. Opt suturi pe poarta a expediat Juventus in aceasta partida, dublu fata de adversara sa.

Verona – Fiorentina: 1-2

In meciul de debut al etapei Verona expedia 7 suturi pe poarta, fata de 5 ale adversarei. Fiorentina deschidea scorul in prelungirile primei reprize, autorul golului fiind Vlahovic, care marca din penalty. Diferenta era dublata de Caceres in minutul 65, Saicedo reducand din handicap 7 minute mai tarziu.

Pentru Fiorentina este prima victorie din precedentele 5 runde, interval in care suferea 3 infrangeri. Este adevarat, doua dintre ele veneau de la AC Milan si Atalanta. De partea cealalta, Verona suferea 6 infrangeri in precedentele 7 etape.

Napoli – Lazio: 5-2

Napoletanii converteau 5 din cele 8 suturi pe poarta, lazialii transformand jumatate din cele 4 suturi pe poarta. Gazdele deschideau scorul din penalty in minutul 7, Insigne fiind cel care il transforma. Diferenta era dublata 5 minute mai tarziu de catre Politano, care stabilea, totodata, scorul pauzei. Insigne reusea “dubla” in minutul 53, Mertens ducand scorul la un neverosimil 4-0 in minutul 65. Immobile mai spala din rusinea lazialilor, marcand in minutul 70. Patru minute mai tarziu, Milinkovic-Savic reducea handicapul la doua goluri. Cu 10 minute inainte de final Osimhen inchidea tabela.

Sase victorii, o remiza si o infrangere este bilantul napoletanilor in ultimele 8 etape. Remiza o inregistrau runda trecuta pe teren popriu cu Inter. Infrangerea o sufereau in deplasare impotriva lui Juventus. De partea cealalta, Lazio a comis primul pas gresit din precedentele 6 runde.

Rezumat Serie A etapa 32 – Alte rezultate

Udinese – Cagliari: 0-1

Gol anulat VAR Cagliari (37); 0-1: Joao Pedro (55)

Genoa – Benevento: 2-2

0-1: N.Viola (penalty, 5); 1-1: Pandev (11); 1-2: Lapadula (15); 2-2: Pandev (21)

Crotone – Sampdoria: 0-1

0-1: Quagliarella (53)

Bologna – Torino: 1-1

1-0: Barrow (25); 1-1: Mandragora (58)

Clasament dupa etapa 32

Chiar daca Inter a obtinut doar o remiza in aceasta runda, avansul sau fata de AC Milan, a doua clasata, a crescut la 10 puncte. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Atalanta si Juventus, cele doua aflandu-se la un singur punct in spatele milanezilor. Urmeaza Napoli, situata la doua puncte in spatele Atalantei si a lui Juventus. Cel mai bun atac ii apartine Interului, care a marcat 71 goluri. Cea mai buna aparare o au Inter si Juventus, ambele primind 29 goluri.

In “zona rosie” le gasim pe Cagliari, Parma si Crotone. Cu 6 etape inainte de final Crotone are 15 puncte, Parma 20 puncte, iar Cagliari 28 puncte. Deasupra lor se afla Torino si Benevento, cu 31 puncte. Mai sus le gasim pe Fiorentina, Genoa si Spezia, toate 3 cu 33 puncte. Cea mai slaba ofensiva o are Parma, care a marcat 33 goluri. Cea mai proasta defensiva o gasim la Crotone, care a primit 80 goluri.

Golgheteri

Cristiano Ronaldo ramane lider in clasamentul golgheterilor, starul lui Juventus marcand 25 goluri. La 4 lungimi in spate se afla Romelu Lukaku (Inter). Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), care a marcat 18 goluri. Pe urmatoarele pozitii se afla 3 jucatori cu 17 goluri fiecare. Este vorba de Insigne (Napoli), Immobile (Lazio) si Simy (Cotone).

Program etapa 33

Runda viitoare va avea loc intre 24 si 26 aprilie. Aici Inter si Atalanta vor juca pe teren propriu, adversare fiind Verona, respectiv Bologna. Vor juca in deplasare Juventus, Napoli si Roma. Juventus o va intalni pe Fiorentina, AS Roma pe Cagliari, iar Napoli pe Torino. Cel mai tare meci al etapei va avea loc intre Lazio si AC Milan.