Rezumat Serie A etapa 31

Serie A etapa 31: O runda cu 41 goluri, in care au inscris si jucatori romani

Din cele 10 meciuri disputate in aceasta etapa de Serie A, in nu mai putin de 8 a castigat formatia gazda. Care au fost singurele formatii gazda care nu s-au impus veti descoperi in acest rezumat Serie A etapa 31. A fost o runda plina de goluri, in care Inter si Juventus au comis pasi gresiti. Daca in cazul Interului asta nu este prea grav, Juventus ar putea avea dificultati chiar si in a prinde un loc de Champions League. Tot de aici veti afla si care a fost partida ce a avut cele mai multe goluri nu doar din aceasta runda, ci din tot campionatul, la egalitate cu o alta.

Rezumat Serie A etapa 31 – Echipe favorite care au invins

AC Milan – Genoa: 2-1

A fost al zecelea punct obtinut de AC Milan in ultimele 4 runde. Remiza o inregistra pe teren propriu, cu Sampdoria. De partea cealalta, pentru Genoa este a doua infrangere la rand, dupa cea suferita in deplasare cu Juventus, scor 1-3.

Lazio – Benevento: 5-3

A fost a cincea victorie la rand pentru Lazio in campionat. In schimb, Benevento ramane cu o singura victorie in precedentele 15 etape. In acest interval obtinea 6 rezultate de egalitate. Este pentru a doua oara in campionat cand Benevento inscrie 3 goluri, dupa ce in chiar prima etapa o invingea in deplasare pe Sampdoria cu 3-2.

Rezumat Serie A etapa 31 – Meciuri spectaculoase

A fost cea mai spectaculoasa partida a etapei, cu 8 goluri si 16 suturi pe poarta. Fiecare dintre cele doua echipe expedia 8 suturi. Prima reusita era un autogol, inscris in poarta lazialilor de catre Depaoli, in minutul 10. Zece minute mai tarziu Immobile majora diferenta, in minutul 36 Correa inscriind din penalty, ducand scorul la un linistitor 3-0, Scorul pauzei era stabilit de Marco Sau in minutul 45, acesta reducand din handicap.

Repriza a doua incepea tot cu un autogol al oaspetilor, Montipo inscriind in proprie poarta in minutul 48. Immobile avea ocazia sa isi treaca in cont “dubla” 7 minute mai tarziu, insa rata un penalty. In schimb, Nicolas Viola, jucatorul oaspetilor, transforma unul in minutul 62. Patru minute mai tarziu Benevento putea reduce handicapul la un singur gol, insa golul lui Lapadula a fost anulat in urma vizionarii VAR. In schimb, Glik facea ca diferenta sa ramana de doar un gol cu 5 minute inainte de final. Pana la urma, Immobile isi trecea in cont “dubla” in aceasta partida, marcand in al saselea minut de prelungire.

Torino – AS Roma: 3-1

Parea o formalitate ca AS Roma sa plece invingatoare din acest meci dupa ce Borja Mayoral deschidea scorul inca din minutul 3. In repriza secunda insa a urmat insa ceva la care probabil nimeni nu se astepta. Sanabria egala in minutul 57, Simone Zaza aducandu-le pe gazde in avantaj in minutul 71. Cu 5 minute inainte de final Diawara era eliminat de la “lupi”. Acesta intra in minutul 65, vazand primul cartonas galben in minutul 74. Scorul final era stabilit in al doilea minut de prelungire de catre Rincon. Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expediau torinezii, fata de cele 4 ale “lupilor”.

A fost al saptelea punct obtinut de Torino in precedentele 3 etape. dupa remiza de acasa cu Juventus si victoria cu 1-0 in deplasare impotriva lui Udinese. De cealalta parte, AS Roma a comis al patrulea pas gresit in ultimele 5 runde. In acest ritm, este greu ca “lupii” sa se califice intr-o cupa europeana.

Cagliari – Parma: 4-3

Echipa la care evolueaza Razvan Marin a iesit castigatoare din duelul contra celei la care evolueaza Man si Mihaila. A fost o partida spectaculoasa, finalul fiind unul de infarct. Gazdele expediau pe poarta 9 suturi, fata de cele 6 ale adversarei. Pezzella deschidea scorul pentru oaspeti dupa doar 5 minute de joc. Kucka dubla avantajul in minutul 31, opt minute mai tarziu Pavoletti reducand din handicap, stabilind scorul pauzei.

Mihaila intra la oaspeti in startul celei de-a doua reprize, lucru care se pare ca l-a motivat si pe Denis Man. Fostul stelist aducea din nou echipa oaspete la un avans de doua goluri, dupa reusita din minutul 59. Sapte minute mai tarziu Razvan Marin marca pentru Cagliari, reducand din nou diferenta la un gol. Pentru Man a fost al doilea gol in tricoul Parmei. La fel se intampla si cu Razvan Marin pentru Cagliari. Gazdele egalau in primul minut de prelungire, prin Pereiro. Golul victoriei lui Cagliari era marcat de Cerri, in al patrulea minut de prelungire. De precizat ca Man a trait de pe banca finalul dramatic de meci, acesta fiind inlocuit in minutul 72.

Au fost primele puncte obtinute de Cagliari in precedentele 5 partide. Este drept, doua dintre adversarele care o invingeau in acest interval se numeau Juventus si Inter. De cealalta parte, Parma ramane cu o singura victorie din precedentele 22 etape. Totusi, reusea sa inscrie in ultimele 10 meciuri.

Sampdoria – Verona: 3-1

Desi pierdeau la doua goluri diferenta, oaspetii expediau 8 suturi pe poarta in acest meci, fata de 5 ale adversarei. Scorul pauzei era stabilit de Lazovic, care marca pentu oaspeti in minutul 13. Trei schimbari faceau gazdele la pauza, lucru care pare ca a avut efect, deoarece Jankto egala la cateva secunde de la reluarea jocului. Gabbiadini facea ca gazdele sa conduca in minutul 73. Scorul final era stabilit de Thorsby, care marca in minutul 82.

Bologna – Spezia: 4-1

Gazdele au expediat 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor. Orsolini deschidea scorul pentru Bologna din penalty in minutul 12. Diferenta era majorata 6 minute mai tarziu de catre Barrow. Ismajli reducea din handicap in minutul 34, insa sperantele oaspetilor la obtinerea unui rezultat bun erau spulberate in primul sfert de ora al celei de-a doua repriza. Svanberg marca ambele goluri pentru gazde, in minutele 54 si 60.

A fost a treia victorie din ultimele 5 etape pentru Bologna. Cele doua infrangeri din acest interval le suferea cu Inter si AS Roma. De partea cealalta, Spezia are doua victorii si 3 infrangeri in ultimele 5 runde.

Sassuolo – Fiorentina: 3-1

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Oaspetii conduceau la pauza, dupa golul lui Bonaventura din minutul 31. In a doua repriza Berardi intorcea scorul, marcand doua goluri, ambele din penalty. Reusitele erau marcate in minutele 59 si 62. Scorul final era stabilit de Maxime Lopez, care inscria in minutul 75.

A fost a doua victorie la rand pentru Sassuolo, dupa ce runda trecuta o invingea in deplasare pe Benevento. Inaintea celor doua victorii, Sassuolo reusea o remiza cu AS Roma, pierzand la doar un gol diferenta cu Inter. De cealalta parte, Fiorentina a acumulat doar 1 punct in precedentele 4 etape. Celelalte doua infrangeri erau suferite pe teren propriu cu Atalanta si AC Milan.

Rebic deschidea scorul pentru gazde in minutul 13 si se parea ca milanezii isi vor face partida usoara. Nu a fost insa asa, Destro egaland in minutul 37, stabilind scorul pauzei. “Diavolii” obtineau cele 3 puncte dupa autogolul inscris de Scamacca in minutul 68. Milanezii au expediat 5 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 6 ale adversarei.

Rezumat Serie A etapa 31 – Alte rezultate

Crotone – Udinese: 1-2

0-1: De Paul (41); 1-1: Simy (penalty, 69); 1-2: De Paul (74); Cartonas rosu De Paul (Udinese, 90+1)

Atalanta – Juventus: 1-0

1-0: Malinovsky (87)

Napoli – Inter: 1-1

1-0: Handanovic (autogol, 36); 1-1: C.Eriksen (55)

Rezumat Serie A etapa 31 – Clasament

Avansul liderului Inter fata de AC Milan s-a redus la 9 puncte, continuand insa sa ramana unul destul de linistitor. Pozitia a treia este ocupata de Atalanta, aflata la doua puncte in spatele celor de la AC Milan. Pe locul 4 a cazut Juventus, diferenta dintre ea si Atalanta fiind de doua puncte. La randul ei, “Batrana Doamna” are un avans de doua puncte fata de Napoli si de 4 puncte fata de Lazio, ocupantele locurilor 5 si 6. Pe pozitia a saptea o gasim pe AS Roma, aflata la 4 puncte in spatele rivalei Lazio. Cel mai bun atac il are Atalanta, care a marcat 72 goluri. Cea mai solida aparare o gasim la Juventus si Inter, care au primit 28 goluri.

In “zona rosie” se afla Cagliari, Parma si Crotone. Primele doua formatii putem spune fara teama de a gresi ca vor retrograda, Cagliari nestand nici ea grozav. Crotone are 15 puncte, Parma 20 puncte, iar Cagliari 25 puncte. Pe urmatoarele trei locuri se situeaza Torino, Fiorentina si Benevento, toate cu 30 puncte. Cel mai slab atac ii apartine Parmei, care a marcat 32 goluri, iar cea mai proasta aparare o vedem la “lanterna rosie” Crotone, care a primit 79 goluri.

Rezumat Serie A etapa 31 – Golgheteri

Cristiano Ronaldo (Juventus) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, avand 25 reusite. La 4 lungimi in spate se afla Lukaku (Inter). Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), care a marcat de 18 ori.

Program etapa 32

Pe 20 aprilie va avea loc meciul dintre Verona si Fiorentina, iar pe 21 aprilie celelalte 9. Inter va juca in deplasare cu Spezia, iar AC Milan si Juventus vor primi vizita celor de la Sassuolo, respectiv Parma. Meciurile tari ale rundei vor avea loc intre Napoli si Lazio, respectiv AS Roma si Atalanta.