Rezumat Serie A etapa 30

Serie A etapa 30: Victorii pe linie ale primelor 7 clasate

Opt etape mai sunt din acest sezon de Serie A si credem ca toata lumea este de acord cand spunem ca Inter este noua campioana. Aceasta are o serie impresionanta de victorii, chiar daca ultimele au  venit la diferenta minima. Din acest rezumat Serie A etapa 30 aflam si care a fost meciul cel mai spectaculos, insa si care au fost partidele care au avut cele mai multe goluri. De asemenea, vom descoperi si meciurile tari care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 30 – Echipe favorite care au castigat

Inter – Cagliari: 1-0

Gazdele isi continua marsul catre titlu, chiar daca victoria de pe teren propriu impotriva lui Cagliari a fost una la limita. Singurul gol al partidei era marcat de Darmian, in minutul 77. Astfel, Inter a reusit victoria cu numarul 11 la rand din Serie A. De specificat ca ultimele 6 erau castigate la doar un gol diferenta. In schimb, Cagliari a suferit a patra infrangere consecutiva. Celelalte adversare care o invingeau se numeau Juventus, Spezia si Verona.

Juventus – Genoa: 3-1

A fost a doua victorie la rand a lui Juventus, dupa restanta de saptamana trecuta, disputata tot pe teren propriu, in fata lui Napoli. Inaintea acestor victorii, Juventus castiga doar 1 punct in doua etape. De partea cealalta, Genoa ramane cu o singura victorie din ultimele 9 runde de Serie A. Castiga in deplasare contra Parmei cu 2-1, dupa ce la pauza era condusa.

Fiorentina – Atalanta: 2-3

Atalanta se afla la a patra victorie la rand in Serie A si a doua consecutiva cu scorul de 3-2. Runda trecuta reusea asta pe teren propriu, cu Udinese. De partea cealalta, Fiorentina ramane cu o victorie in ultimele 7 partide de campionat.

Rezumat Serie A etapa 30 – Meciuri spectaculoase

O sarabanda de suturi pe poarta expedia Juventus in aceasta partida. Mai exact, 14, fata de cele doar 3 ale formatiei oaspete. Scorul era deschis de catre gazde inca din minutul 4, Kulusevski fiind autorul golului. Morata dubla diferenta in minutul 22 si Juventus se vedea deja cu toate cele 3 puncte in buzunar. Scamacca crea putin suspans in minutul 49, cand reducea din handicap. Cu 20 minute inainte de final insa, McKennie o aducea din nou pe “Batrana Doamna” la un avans de doua goluri.

Sampdoria – Napoli: 0-2

Desi se marcau doar doua goluri, acest meci avea 14 suturi pe poarta. Noua erau expediate de napoletani, iar cinci de formatia gazda. Fabian Ruiz deschidea scorul pentru formatia oaspete cu 10 minute inainte de pauza. Sampdoria inscria cu un sfert de ora inainte de final, insa golul era anulat in urma consultarii VAR. Napoletanii majorau diferenta in minutul 87, autorul golului fiind Osimhen.

A fost a cincea victorie pentru Napoli din ultimele 6 etape. Singura infrangere o inregistra runda trecuta, in deplasarea cu Juventus. De cealalta parte, Sampdoria ramane cu o singura victorie in ultimele 7 etape. In afara acelei victorii, Sampdoria mai obtinea 3 puncte in acest interval.

Spezia – Crotone: 3-2

De cinci goluri si 13 suturi pe poarta am avut parte in aceasta partida. Sapte suturi erau expediate de gazde, iar restul de oaspeti. Toate suturile pe poarta ale Speziei veneau in a doua repriza. La pauza Crotone conducea cu 1-0, dupa reusita lui Djidji din minutul 40. Daniele Verde egela in minutul 63, Simy readucand-o pe Crotone in avantaj in minutul 78. Incercarile disperate ale gazdelor de a egala se concretizau in minutul 89, cand Maggiore isi trecea numele pe tabela. Golul victoriei gazdelor era inscris in al doilea minut de prelungire, autorul lui fiind Erlic.

Doua victorii, o remiza si doua infrangeri este bilantul Speziei in precedentele 5 etape. Cealalta victorie venea tot pe teren propriu, impotriva lui Cagliari. De partea cealalta, Crotone se afla la a patra infrangere consecutiva in campionat. Atentie, in fiecare dintre cele 4 partide marca minim doua goluri.

AS Roma – Bologna: 1-0

Un singur gol si 12 suturi pe poarta am avut in aceasta partida. Sapte erau expediate de “lupi”, iar restul de oaspeti. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 44 de catre Borja Mayoral. A fost singura victorie din precedentele 4 partide de Serie A pentru AS Roma, interval in care aceasta suferea doua infrangeri. De cealalta parte, Bologna are doua victorii si doua infrangeri cu 0-1 in precedentele 4 etape de campionat.

Parma – AC Milan: 1-3

Milanezii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale adversarei. “Diavolii” deschideau scorul in minutul 8, autorul golului fiind Rebic. Kessie dubla diferenta in minutul 44. La finele primei ore de joc Zlatan Ibrahimovic primea primul sau cartonas rosu de la sosirea in Serie A, deoarece a insultat arbitrul. Cu un om in minus, milanezii aveau motive reale de ingrijorare in minutul 66, cand Gagliolo reducea din handicap. Leao stabilea scorul final in al patrulea minut de prelungire. De mentionat ca portughezul intra in teren in minutul 84.

Astfel, AC Milan a strans 7 puncte in precedentele 3 meciuri de Serie A. Punctele din acest interval le pierdea pe teren propriu in fata Sampdoriei. De partea cealalta, Parma ramane cu o singura victorie in 2021, victorie obtinuta pe teren propriu cu AS Roma.

Oaspetii inscriau o treime din cele 9 suturi pe poarta avute, in vreme ce gazdele le fructificau pe ambele. La pauza Atalanta conducea cu 2-0, dupa golurile marcate de Zapata in minutele 13 si 40. Vlahovic marca si el o “dubla” pentru Fiorentina, in minutele 57 si 66. Golul victoriei oaspetilor era marcat de Ilicic din penalty, cu 20 minute inainte de final.

Rezumat Serie A etapa 30 – Alte rezultate

Udinese – Torino: 0-1

0-1: Belotti (penalty, 61)

Verona – Lazio: 0-1

Gol anulat VAR Lazio (47); 0-1: Milinkovic-Savic (90+2)

Benevento – Sassuolo: 0-1

0-1: F.Barba (autogol, 45)

Clasament dupa etapa 30

Diferenta dintre Inter Milano si AC Milan este de 11 puncte. Pozitia a treia este ocupata de Juventus, care are doar 1 punct in spatele celor de la AC Milan. Top 5 este incheiat de Atalanta si Napoli. Atalanta se afla la un punct in spatele lui Juventus si la doua in fata napoletanilor. Cel mai bun atac ii revine Atalantei, care a marcat 71 goluri. Apararea cea mai solida ii apartine Interului si lui Juventus, fiecare dintre ele primind 27 goluri.

In “zona rosie” le gasim pe Cagliari, Parma si Crotone. “Lanterna rosie” Crotone are 15 puncte, cu 5 mai putine decat Parma si cu 7 in spatele celor de la Cagliari. Locul 17 este ocupat de Torino, cu 27 puncte. Deasupra se afla Fiorentina si Benevento, cu 30 puncte. Parma are cel mai slab atac, cu 29 goluri marcate. Cea mai slaba aparare ii apartine de departe “lanternei rosii” Crotone, care a primit 77  goluri.

Patru goluri este diferenta dintre Cristiano Ronaldo (Juventus) si Romelu Lukaku (Inter), portughezul avand 25 reusite. Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), care a marcat de 18 ori. Urmeaza Simy (Crotone), cu 16 reusite.

Program etapa 31

In weekendul 17-18 aprilie va avea loc etapa cu numarul 31. Aici AC Milan o va intalni pe teren propriu pe Genoa, iar AS Roma in deplasare pe Torino. De asemenea, vom avea si doua meciuri pe care ar fi pacat sa nu le urmaresti. Este vorba de Atalanta vs Juventus si Napoli vs Inter.