Rezumat Serie A etapa 28

Serie A etapa 28: Juventus pierde acasa cu o formatie din subsolul clasamentului, meciul liderului fiind amanat

Dupa aceasta runda diferenta de puncte dintre liderul Inter si urmaritoarea AC Milan s-a micsorat. Asta nu fiindca “nerazzurri” au comis vreun pas gresit, ci pentru ca 4 jucatori de la Inter au fost depistati pozitiv cu virusul COVID. De teama sa nu mai fi contactat si altii virusul, partida a fost amanata. In schimb, diferenta de puncte dintre Inter si Juventus a ramas aceeasi dupa aceasta runda. Impotriva carei echipe a pierdut Juventus si cu ce scor vom relata in acest rezumat Serie A etapa 28. Tot de aici aflam si ce s-a intamplat in derbyul rundei, insa si formatia care a castigat, desi la pauza era condusa cu 0-2.

Rezumat Serie A etapa 28 – Surprize

Juventus – Benevento: 0-1

A fost singura surpriza a rundei, insa ce surpriza! Nu mai putin de 9 suturi pe poarta a avut Juventus, insa degeaba. Benevento marca la singurul sut pe poarta avut. Se intampla in minutul 69, autorul golului fiind Gaich. Au fost primele puncte pierdute de “Batrana Doamna” din ultimele 4 runde de campionat. De cealalta parte, Benevento se afla la prima victorie din precedentele 12 etape.

Rezumat Serie A etapa 28 – Meciuri spectaculoase

Crotone – Bologna: 2-3

A fost cea mai spectaculoasa partida a rundei, asistand la 17 suturi pe poarta. Sapte veneau din partea gazdelor si zece din partea oaspetilor. La pauza gazdele aveau victoria in buzunar, conducand cu 2-0. Messias deschidea scorul in minutul 32, Simy majorand diferenta in minutul 40, dupa un penalty. Din handicap reducea Soumaoro in minutul 62, pentru ca egalarea sa aiba loc cu 20 minute inainte de final, autorul golului fiind Schouten. Golul victoriei oaspetilor era marcat in minutul 84 de catre Skov Olsen.

Bologna se afla la a doua victorie la rand, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Sampdoria, scor 3-1. In schimb, Crotone a suferit 9 infrangeri in precedentele 10 etape. Runda trecuta era invinsa, de asemenea, cu 2-3, insa in deplasare, adversara fiind Lazio.

Udinese – Lazio: 0-1

Lazialii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, formatia gazda tragand 6 asemenea suturi. In prima repriza oaspetii au avut 60% posesie, iar in a doua gazdele. Singurul gol al partidei venea in minutul 37, marcat fiind de Marusic.

A fost a doua victorie la rand pentru Lazio, care runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Crotone cu 3-2. Inaintea acestor victorii, Lazio suferea doua infrangeri in campionat. Este vorba de cele din deplasare cu Bologna si Juventus. De partea cealalta, Udinese se afla la prima infrangere din precedentele 6 partide de Serie A.

Spezia – Cagliari: 2-1

Toate cele 3 reusite aveau loc in cea de-a doua repriza. Piccoli deschidea scorul pentru gazde in minutul 49. Maggiore majora diferenta cu 10 minute inainte de final, Pereiro reducand din handicap 3 minute mai tarziu. Cagliari putea smulge un punct in cel de-al patrulea minut de prelungire, insa golul inscris de Joao Pedro a fost anulat dupa consultarea VAR. Oaspetii aveau 7 suturi pe poarta in acest duel, cu unul mai mult decat Spezia. A fost prima victorie a Speziei din ultimele 6 meciuri. De partea cealalta, Cagliari este la a doua infrangere consecutiva, runda trecuta pierzand acasa cu Juventus, scor 1-3.

Parma – Genoa: 1-2

In primul meci al acestei runde am avut prilejul de a-l vedea pe Man titular la Parma, Mihaila intrand pe teren in minutul 64. Totul parea sa mearga bine pentru Parma, dupa golul marcat de Graziano Pelle in minutul 16. In a doua repriza insa, Genoa intorcea rezultatul. Scamacca egala la 5 minute dupa pauza, acelasi Scamacca aducand victoria oaspetilor in minutul 69. A fost un alt rezultat nedrept al etapei, Genoa avand doar 3 suturi pe poarta, fata de cele 9 ale Parmei.

Rezumat Serie A etapa 28 – Alte rezultate

Verona – Atalanta: 0-2

0-1: Malinovsky (penalty, 33); 0-2: Zapata (42)

Sampdoria – Torino: 1-0

1-0: Candreva (25)

Fiorentina – AC Milan: 2-3

0-1: Ibrahimovic (9); 1-1: Pulgar (17); 2-1: Ribery (51); 2-2: B.Diaz (57); 2-3: Calhanoglu (72)

AS Roma – Napoli: 0-2

0-1: Mertens (27); 0-2: Mertens (34)

Clasament dupa etapa 28

Inter este lider in Serie A, la 6 puncte diferenta fata de AC Milan. Podiumul este completat de Juventus, aflata la 4 puncte in spatele “diavolilor” si la egalitate de puncte cu Atalanta. Top 5 este incheiat de Napoli, care are doua puncte in spatele lui Juventus si a Atalantei. Interesant e ca echipele de pe locurile impare au o restanta de disputat. Inter si Atalanta au cel mai bun atac, fiecare marcand 65 goluri. Cea mai solida aparare ii apartine lui Juventus, care a primit 23 goluri.

In “zona rosie” le avem pe Cagliari, Parma si Crotone. Niciuna dintre cele 3 nu a obtinut vreun punct in aceasta etapa. Astfel, “lanterna rosie” Crotone are 15 puncte, Parma 19 puncte, iar Cagliari 22 puncte. Locul 17 este ocupat de Torino, aflat la 1 punct in fata lui Cagliari si la 6 in urma celor de la Benevento. Cea mai slaba ofeniva ii apartine Parmei, care a inscris 26 goluri. Cea mai proasta aparare o gasim la Crotone, care a primit 70 goluri.

Cristiano Ronaldo (Juventus) conduce autoritar clasamentul golgheterilor, cu 23 reusite. Pozitia  doua este revendicata de Lukaku (Inter), care are 19 goluri. Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), cu 16 reusite. Ibrahimovic (AC Milan) este al patrulea, cu 15 goluri.

Program etapa 29

In weekendul 3-4 aprilie va avea loc etapa numarul 29 din Serie A. Aici AC Milan, Atalanta si Napoli vor juca pe teren propriu, adversare fiind Sampdoria, Udinese si Crotone. In schimb, Juventus si Inter vor evolua in deplasare, oponente fiind Torino si Bologna. Pe langa derbyul local dintre Torino si Juventus, vom mai avea un meci tare. Este vorba despre Sassuolo vs AS Roma.