Rezumat Serie A etapa 27

Serie A etapa 27: Inter se distanteaza in fruntea clasamentului, in vreme ce duo-ul romanesc de la Parma a facut senzatie

De foarte multe partide spectaculoase am avut parte in aceasta etapa de Serie A. Care a fost cea mai palpitanta veti afla mai jos, intr-un succint rezumat Serie A etapa 27. Aici veti descoperi si diferenta care  desparte rivalele din Milano, aflate pe primele doua locuri. De asemenea, ne convingem si ca portughezul Cristiano Ronaldo merita titlul de golgheter, dar si ca romanii Man si Mihaila isi merita locul in echipa Parmei.

Rezumat Serie A etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Lazio – Crotone: 3-2

Sunt primele puncte obtinute de laziali in ultimele trei etape. Infrangerile din acest interval veneau in deplasare, cu Bologna si Juventus. De partea cealalta, Crotone obtinea doar 3 puncte din precedentele 9 etape. Este vorba de victoria de runda trecuta de pe teren propriu, adversara fiind Torino.

Atalanta – Spezia: 3-1

Doar 3 puncte pierdea Atalanta in precedentele 6 etape din campionat. Se intampla runda trecuta, in deplasare cu liderul Inter, invinsa fiind cu 0-1. In schimb, Spezia obtinea doar doua puncte in cele mai recente 5 etape. Ultima victorie o inregistra cu AC Milan.

Torino – Inter: 1-2

Trecea mai bine de o ora pana ca liderul din Serie A sa deschida scorul. Asta se intampla in minutul 62, autorul golului fiind Lukaku, care inscria de la “punctul cu var”. Sanabria egala pentru Torino in minutul 70. Golul victoriei era inscris pentru “nerazzurri” de Lautaro Martinez, cu 5 minute inainte de final.

Astfel, Inter a reusit a opta victorie la rand in campionat, in acest interval primind doar 3 goluri. In schimb, Torino este la a doua infrangere consecutiva, dupa ce runda trecuta era invinsa de “lanterna rosie” Crotone.

Cagliari – Juventus: 1-3

A fost a treia victorie la rand pentru Juventus in Serie A, dupa cele cu Lazio si Spezia de pe teren propriu. De partea cealalta, am asistat la prima infrangere a lui Cagliari din precedentele 4 etape.

Rezumat Serie A etapa 27 – Surprize

Parma – AS Roma: 2-0

A fost o seara magica pentru Man si Mihaila, echipa lor reusind surpriza etapei. Mai mult, scorul era deschis in minutul 9 de Mihaila, dupa pasa lui Man. Diferenta era majorata din penalty de Hernani, la 10 minute dupa pauza. Astfel, Parma a acumulat 6 puncte in precedentele 5 etape, interval in care suferea doar o infrangere. Se intampla in fata liderului Inter. In schimb, “lupii” pierdeau primele puncte din precedentele 3 etape.

Rezumat Serie A etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Bologna – Sampdoria: 3-1

A fost cea mai spectaculoasa partida a etapei, cu nu mai putin de 16 suturi pe poarta. Noua erau expediate de oaspeti, iar 7 de gazde. Barrow deschidea scorul pentru Bologna in minutul 27, Quagliarella egaland 10 minute mai tarziu. Scorul pauzei era stabilit de Svanberg, care readucea gazdele in avantaj in minutul 41. Soriano stabilea rezultatul final in minutul 70.

Doua victorii, doua remize si doua infrangeri este bilantul Bolognei in ultimele 6 etape. De partea cealalta, Sampdoria nu obtinea nicio victorie in precedentele 5 etape, strangand doua puncte in acest interval.

Sassuolo – Verona: 3-2

In mod ciudat, cele mai spectaculoase meciuri ale etapei nu au implicat echipe de top. A fost si cazul duelului dintre Sassuolo si Verona, gazdele expediind 8 suturi pe poarta, iar oaspetii 7. Locatelli deschidea scorul pentru gazde dupa doar 4 minute de joc. Scorul pauzei era stabilit de Lazovic, care egala in minutul 43. Djuricic o aducea din nou in avantaj pe Sassuolo in minutul 51. Dimarco egala pentru Verona in minutul 79, pentru ca Hamed Traore sa aduca in minutul 81 toate cele 3 puncte pentru Sassuolo.

Cu o singura infrangere ramane Sassuolo din precedentele 5 etape, interval in care obtinea 8 puncte. In schimb, Verona sufera a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta era invinsa pe teren propriu de AC Milan.

In ciuda scorului, Cagliari expedia 7 suturi pe poarta, fata de cele 6 ale lui Juventus. Oaspetii l-au avut insa pe Cristiano Ronaldo in forma maxima. Acesta marca un hat-trick in ceva mai mult de 20 minute, goluri incrise cu piciorul stang, cu piciorul drept si cu o lovitura de cap. Portughezul deschidea scorul dupa doar 10 minute, majorand diferenta din penalty, in minutul 25. Scorul pauzei era stabilit in minutul 32. Giovanni Simeone marca golul de onoare pentru Cagliari in minutul 61.

Benevento – Fiorentina: 1-4

In partida dintre Benevento si Fiorentina vedeam 13 suturi pe poarta. Oaspetii expediau 7, iar gazdele 6. Cristiano Ronaldo nu era singurul care marca un hat-trick in prima repriza in aceasta etapa. Vlahovic facea acelasi lucru pentru Fiorentina in minutele 8, 26 si in primul minut de prelungire. Moldoveanul Artur Ionita reducea din handicap in minutul 56. Scorul final era stabilit de Eysseric in minutul 75.

Este prima victorie a Fiorentinei din ultimele 4 runde. In precedentele trei era invinsa de Udinese, AS Roma si remiza cu Parma. De cealalta parte, Benevento nu a acumulat nicio victorie in precedentele 11 etape, strangand 5 puncte in acest interval.

In primul meci al etapei lazialii s-au impus destul de greu in fata “lanternei rosii”. Milinkovic-Savic deschidea scorul pentru gazde, dupa pasa data de Stefan Radu. Simy egala un sfert de ora mai tarziu, scorul pauzei fiind stabilit de Luis Alberto, care o readucea in avantaj pe Lazio in minutul 39. Acelasi Simy egala din penalty pentru oaspeti la 5 minute dupa pauza. Golul decisiv era marcat de Caicedo, in minutul 84. Laziali expediau 9 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele 3 ale adversarilor.

Noua suturi pe poarta expedia Atalanta in aceasta partida, Spezia expediind 3. Toate cele 4 goluri se marcau in cea de-a doua repriza. Pasalic deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 53, Muriel majorand diferenta doua minute mai tarziu. Acelasi Pasalic o ducea pe Atalanta la o diferenta confortabila de 3 goluri. Spezia marca si ea in minutul 81, prin Piccoli.

Rezumat Serie A etapa 27 – Alte rezultate

Genoa – Udinese: 1-1

1-0: Pandev (8); 1-1: De Paul (penalty, 30)

AC Milan – Napoli: 0-1

0-1: Politano (49); Cartonas rosu Rebic (AC Milan, 90+2)

Clasament dupa etapa 27

Inter s-a desprins la 9 puncte de pozitia secunda, ocupata de AC Milan. Juventus completeaza podiumul, aflandu-se la 1 punct in spatele “diavolilor”. De specificat ca Juventus are un meci mai putin. Atalanta ocupa pozitia a patra, la 3 puncte in spatele “Batranei Doamne” si la doua puncte fata de Napoli si AS Roma. Cea mai buna ofensiva ii apartine Interului, cu 65 goluri marcate. Cea mai buna aparare ii revine lui Juventus, care a primit 22 goluri.

In “zona rosie” le gasim pe Torino, Parma si Crotone. “Lanterna rosie” are 19 puncte, Parma 20 puncte, iar Torino 22 puncte. La 4 puncte in fata torinezilor le gasim pe Spezia si Benevento. Pama are cea mai slaba ofensiva, cu 25 goluri marcate. Cea mai proasta aparare ii apartine de departe “lanternei rosii” Crotone, care a primit 67 goluri.

Dupa hat-trickul din aceasta runda, Cristiano Ronaldo (Juventus) s-a desprins in fruntea clasamentului golgheterilor. Portughezul are 22 reusite, cu 4 mai multe decat Lukaku (Inter). Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), ce a marcat 16 goluri. Pe urmatoarele 3 pozitii se gasesc 3 jucatori cu 14 reusite. Este vorba de Lautaro Martinez (Inter), Immobile (Lazio) si Ibrahimovic (AC Milan).

Program etapa 28

Etapa cu numarul 28 din Serie A va avea loc intre 19 si 21 martie. Runda va fi deschisa de partida dintre Parma si Genoa. Inter o va intalni pe teren propriu pe Sassuolo, iar Juventus va avea un meci usor acasa cu Benevento. AC Milan o va intalni in deplasare pe Fiorentina, derbyul etapei urmand a avea loc intre AS Roma si Napoli.