Biletul zilei - 27.02.2023

Serie A etapa 27: Juventus si Lazio se impun in etapa derbyurilor!

Serie A etapa 27: Favorite care s-au impus

Atalanta – Empoli (2-1):  Empoli intra in avatanj la pauza dupa desciderea scorului in minutul 44 prin Ebuehi. Atalanta resbailea egalitatea in minutul 58 prin golul lui De Roon. Gazdele aveau sa treaca in avantaj si stabileasac scorul final in minutul 86 prin gollul lui Hojlund.

Fiorentina – Lecce (1-0): Fiorentina s-a impus in urma unui autogal produs de catre Gallo in minutul 29. Meciul parea a mai aduce goluri in repriza secunda, insa fara cincretizari.

Sassuolo – Spezia (1-0): Dupa o prima repriza alba, Sassuolo avea sa marcheze golul decisiv in mintul 71 prin Berrardi in urma transformarii unei lovituri de pedeapsa.

Serie A etapa 27: Suprize

Udinese – AC Milan (3-1): Milanezii pierd o noua infruntare in acest sezon. In minutul 9, Pereyra ducea scorul la 1-0. In minutul 45+3, antrenorul gazdelor Sottil avea sa fie eliminat si trimis in tribuna. In minutul 45+4, Milan restbailea egalitate prin Ibrahimovic, dupa trasnformarea unui penalty. La pauza avea insa se intre cu avantaj pentru Udinese, in kinutul 45+6, Beto ducea scorul la 2-1. A doua repriza mai aducea un gol pentru gazde, marcat de catre Ehizibue in minutul 70.

Serie A etapa 27: Meciuri spectaculoase

Sampdoria – Verona (3-1): Gazdele deschideau scorul in minutul 24 prin Gabboadini, acelasi Gabbiadini ducea scorul la 2-0 in minutul 35. Finalul meciului avea sa fie unul foarte incins, in minutul 88, Faraoni ducea scorul la 2-1, aprinzand astfel finalul meciului. Zanoli avea sa risipeasca sanselor oaspetilor in minutul 90+8, ducand scorul la 3-1.

Salernitana – Bologna (2-2): Salernitana deschidea scorul in minutul 7, prin golul lui Pirola. Minutul 11, aducea egalarea, 1-1 in urma golului lui Ferguson. In minutul 64, gazdele treceau din nou in avantaj dupa golul lui Dia. Bologna avea sa revina din nou in meci in minutul 73 in urma golului marcat de catre Lykogiannis.

Torino – Napoli (0-4): Napoli deschidea scorul in minutul 9 prin golul golgheterului Osimhen. In minutul 35, Napoli isi majora avantajul prin golulu lui Kvaratskhelia din penalty. In minutul 51, Osimhen ducea scorul la 0-3 conscacrandu-si dubla. Ndombele stabilea scorul final in minutul 68, marcand primul sau gol in Serie A.

Lazio – AS Roma (1-0): Derby de la Capitale are culoarea albastra. O prima repriza fara goluri, insa una incinsa, Roma ramand in inferioritate numerica in minutul 32, dupa ce Ibanez inacaseaza al doilea cartonas galben. Minutul 65 aduce deschiderea scorului, Zaccagni ducand scorul la 1-0. Finalul meciului avea sa fie unu foarte incins, aducand 2 cartonase rosii in minutul 90+7, Cristante si Marusic fiind eliminati in urma unui conflict.

Inter – Juventus (0-1): Juventus deschidea scorul in minutul 23 prin golul sarbului Kostic. Meciul s-a incheiat cu victoria la limita a oaspetilor, insa finalul a fost unul foarte incins, avand loc cate o eliminare de fiecare in minutul 90+7 din cauza unui conflict intre cei de jucatori, D’Ambrosio si Paredes.

Serie A etapa 27: Alte rezultate

Monza – Cremonese (1-1): ’61 Ciofani (0-1), ’69 Cralos Augusto (1-1)

Clasament dupa etapa 27:  Primele sase