Rezumat Serie A etapa 26

Serie A etapa 26: Inter o invinge pe Atalanta, transformand singurul sut pe poarta avut

Diferenta de puncte dintre cele doua echipe din Milano ramane aceeasi si dupa aceasta etapa. AC Milan se impunea fara prea mari emotii, insa nu la fel se poate spune si despre Inter. Din primele sase clasate, cinci obtineau victoria in aceasta runda. Care a fost singura invinsa din top 6 veti putea descoperi din acest rezumat Serie A etapa 26. Tot de aici veti afla ce derby ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 26 – Echipe favorite care au invins

AS Roma – Genoa: 1-0

“Lupii” si-au pastrat locul de Champions League si dupa aceasta runda, meciul de pe teren propriu cu Genoa dovedindu-se a nu fi unul foarte facil. Singrul gol venea in minutul 24, autorul sau fiind Gianluca Mancini. A fost a doua victorie la rand pentru AS Roma, etapa precedenta invingand-o tot la un gol diferenta pe Fiorentina, in deplasare. De cealalta parte, Genoa se afla la a cincea partida la rand fara victorie, interval in care obtinea 3 puncte.

Napoli – Bologna: 3-1

Napoletanii au marcat 8 goluri in ultimele 3 etape de campionat, obtinand 7 puncte. Runda trecuta inregistau o remiza spectaculoasa cu 6 goluri, in deplasare cu Sassuolo. In schimb, Bologna se afla la a doua infrangere la rand, dupa ce etapa trecuta pierdea tot in deplasare, in fata lui Cagliari, scor 0-1. Inaintea acestor infrangeri, Bologna strangea 8 puncte din precedentele 4 etape.

Rezumat Serie A etapa 26 – Meciuri spectaculoase

Crotone – Torino: 4-2

Cel mai spectaculos meci al etapei furniza 6 goluri si 16 suturi pe poarta. Zece suturi le apartineau gazdelor, iar sase oaspetilor. Gazdele deschideau scorul din penalty in minutul 27, autorul golului fiind Simy. Torino egala prin Mandragora in ultimul minut al primei reprize. Acelasi Simy readucea “lanterna rosie” in avantaj in minutul 54. Cu 10 minute inainte de final, Reca majora diferenta, pentru ca Sanabria sa reduca din handicap in minutul 84. Oaspetii incheiau in inferioritate numerica, dupa ce Rincon era eliminat in al treilea minut de prelungire. Ounas restabilea diferenta de doua goluri pentru gazde in al patrulea minut de prelungire.

Au fost primele puncte obtinute de Crotone in precedentele 8 etape. Culmea este ca la ultima victorie Crotone marca tot 4 goluri. Se intampla cu Benevento, pe teren propriu. De cealalta parte, Torino obtinea o victorie, suferind o infrangere in precedentele 7 etape de campionat.

A fost o partida echilibrata, cu 8 suturi pe poarta pentru gazde si 7 suturi pentru oaspeti. Treceau doar 8 minute pana ca Napoli sa deschida scorul. Autorul golului era Insigne. Napoletanii majorau diferenta prin Osimhen, in minutul 65. Din handicap reducea Soriano in minutul 73, pentru ca dupa doar 3 minute Insigne sa le readuca pe gazde la diferenta linistitoare de doua goluri.

Fiorentina – Parma: 3-3

La fel ca in partida dinte Crotone si Torino, aici se marcau tot 6 goluri. Doar ca in acest meci se expediau numai 11 suturi pe poarta. Parma expedia 6 suturi, iar gazdele 5 suturi. Martinez Quarta deschidea scorul pentru Fiorentina in minutul 28. Egalarea venea din penalty, cel ce il transforma fiind Kucka, in minutul 32. Milenkovic o readucea pe Fiorentina in avantaj, sarbul marcand cu 3 minute inainte de pauza.

La pauza intra pentru oaspeti Valentin Mihaila, pentru ca in minutul 62 sa isi faca aparitia pe teren Denis Man. La zece minute de la intrarea lui Man Kurtic egal, oaspetii trecand la conducere in minutul 90, dupa reusita lui Vali Mihaila. Din pacate pentru Parma, acesta nu a fost golul victoriei. In al patrulea minut de prelungire Iacoponi isi dadea autogol, oaspetii scapand victoria printre degete. Asta dupa ce un minut mai devreme antrenorul Parmei, Roberto D’Aversa, vedea cartonasul rosu.

A fost a treia remiza pentru Parma in precedentele 4 etape. De altfel, Parma nu mai castiga din 30 noiembrie 2020. De partea cealalta, Fiorentina obtinea o singura victorie din precedentele 7 etape, suferind 4 infrangeri in acest interval.

Rezumat Serie A etapa 26 – Alte rezultate

Spezia – Benevento: 1-1

0-1: Gaich (24); 1-1: D.Verde (71)

Udinese – Sassuolo: 2-0

1-0: Llorente (42); 2-0: Pereyra (90+3)

Juventus – Lazio: 3-1

0-1: Correa (14); 1-1: Rabiot (39); 2-1: Morata (57); 3-1: Morata (penalty, 60)

Verona – AC Milan: 0-2

0-1: Krunic (27); 0-2: Dalot (50)

Sampdoria – Cagliari: 2-2

0-1: Joao Pedro (11); 1-1: Bereszynski (78); 2-1: Gabbiadini (80); 2-2: Nainggolan (90+6)

Inter – Atalanta: 1-0

1-0: Skriniar (54)

Clasament dupa etapa 26

Liderul Inter isi mentine diferenta de 6 puncte fata de AC Milan. La 4 puncte in spatele “diavolilor” o gasim pe Juventus, care are si un meci in minus. AS Roma a urcat pe pozitia a patra, diferenta dintre Juventus si ea fiind de doua puncte. Totodata, “lupii” au o diferenta de 1 punct in fata Atalanei si 3 puncte fata de Napoli, echipe de pe locurille 5 si 6. Cu 63 goluri marcate, Inter are cel mai bun atac. Cea mai buna defensiva ii apartine Juventusului, cu 21 goluri primite.

Pe pozitiile retrogradabile le gasim pe Torino, Parma si Crotone. Parma se afla la 1 punct in fata “lanternei rosii” si la 4 puncte in spatele torinezilor. Locul 17 este ocupat de Cagliari, aflata la doua puncte in fata torinezilor si la 4 puncte dupa Fiorentina, Spezia si Benevento, echipele din fata sa. Cel mai slab atac ii apartine Parmei, cu 23 goluri marcate, cea mai proasta defensiva fiind cea a “lanternei rosii” Crotone, care primea 64 goluri.

Nu s-a schimbat absolut nimic in clasamentul marcatorilor din top 5 de etapa trecuta. Astfel, pe primul loc ramane Cristiano Ronaldo (Juventus), cu 20 reusite, urmat de Lukaku (Inter), cu 18 goluri. Podiumul este completat de Muriel (Atalanta), care a marcat de 15 ori. Urmeaza Immobile (Lazio) si Ibrahimovic (AC Milan), cu 14 goluri fiecare.

Program etapa 27

Runda cu numarul 27 va incepe pe 12 martie cu meciul dintre Lazio si Crotone. In aceeasi zi Atalanta o va intalni acasa pe Spezia. AS Roma se va duela in deplasare cu Parma, Inter va juca in deplasare cu Torino, iar Juventus tot in deplasare, impotriva lui Cagliari. Derbyul etapei se va desfasura intre AC Milan si Napoli.