Rezumat Serie A etapa 25

Serie A etapa 25: Inter isi mareste avansul in fruntea campionatului, AC Milan impiedicandu-se din nou

Mai sunt 13 etape din Serie A, insa la cum merg lucrurile, Inter Milano cu greu poate scapa titlul. Daca, totusi, se va intampla asta, ne indoim ca AC Milan il va cuceri, formatia antrenata de Stefano Pioli comitand un nou pas gresit in aceasta runda, obtinand ca prin minune o remiza. Poate nu ar fi o idee rea daca Pioli i-ar acorda o sansa si lui Tatarusanu. Care au fost partidele in care s-a marcat cel mai mult vei afla dintr-un amplu rezumat Serie A etapa 25. Tot aici vei descoperi ce partide tari ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 25 – Echipe favorite care au invins

Atalanta – Crotone: 5-1

Cu acest succes, Atalanta ajunge la 4 victorii consecutive in campionat. Printre acestea se numara si una cu Napoli, incheiata cu scorul de 4-2. In schimb, Crotone a suferit a saptea infrangere la rand in Serie A. Doar 3 goluri marca in acest interval.

Juventus – Spezia: 3-0

Dupa partida din prima mansa a optimilor Champions League, pierduta cu Porto, Juventus obtinea 7 puncte in campionat. Pasul gresit il comitea runda trecuta, in deplasare cu Verona. De partea cealalta, Spezia obtinea un singur punct in precedentele 3 etape.

Parma – Inter: 1-2

A fost a sasea victorie la rand pentru “nerazzurri”, care se distanteaza in fruntea clasamentului. A fost singura victorie din acest interval la un gol diferenta. In schimb, Parma a ajuns la 16 meciuri consecutive fara victorie in Serie A. In aceasta perioada a suferit 10 infrangeri.

Rezumat Serie A etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Sassuolo – Napoli: 3-3

Cel mai spectaculos meci al etapei se desfaura intre Sassuolo si Napoli. Fiecare dintre cele doua formatii expedia 8 suturi pe poarta. Napoletanii puteau deschide scorul la jumatatea primei reprize, insa golul lui Insigne era anulat dupa consultarea VAR. Tot un jucator al oaspetilor marca primul gol, insa in proprie poarta. Este vorba de Maksimovic, care isi dadea autogol in minutul 34. Patru minute mai tarziu Zielinski egala pentru napoletani. Scorul pauzei era stabilit in prelungiri, Berardi transformand un penalty care le readucea pe gazde in avantaj.

Napoletanii egalau inca o data, in minutul 72, prin Di Lorenzo. Finalul a fost unul bizar, cu doua penaltyuri transformate, unul de fiecare parte. Insigne ii aducea pe napoletani in avantaj in minutul 90, Caputo restabilind egalitatea in al cincilea minut de prelungire.

A fost a treia remiza din ultimele 5 partide pentru Sassuolo, care in acest interval mai reusea o victorie acasa impotriva celor de la Crotone si suferea o infrangere in deplasare in fata Speziei.

Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expedia Atalanta in acest meci, fata de cele doar doua ale adversarei. Gosens deschidea scorul pentru formatia gazda dupa 12 minute de joc. Egalarea venea in minutul 23, autorul golului fiind Simy. Dupa pauza oaspetii au cedat complet, primind doua goluri in primele 5 minute ale celei de-a doua reprize. Marcatorii lor erau Palomino, respectiv Muriel. Ilicic ducea diferenta la 3 goluri in favoarea Atalantei in minutul 58. Cu 5 minute inainte de final Miranchuk stabilea scorul final.

O treime din cele 9 suturi pe poarta expediate de Juventus erau transformate in gol. De partea cealalta, Spezia expedia doar doua suturi pe poarta. In ciuda diferentei, scorul era egal dupa o ora de joc. Morata deschidea scorul in minutul 62, Chiesa majorand diferenta 9 minute mai tarziu. Cristiano Ronaldo stabilea scorul final in minutul 89. Spezia avea sansa golului de onoare in al saselea minut de prelungire, insa Galabinov rata un penalty.

Desi intalnea formatia care se afla pe penultimul loc, Inter se chinuia putin in acest meci. Deschiderea de scor venea in minutul 54, autorul golului fiind Alexis Sanchez. Acelasi chilian majora diferenta 8 minute mai tarziu, reusita gazdelor venind in minutul 71 de la Hernani. Trei suturi pe poarta a avut Parma in acest meci, fata de cele 8 ale Interului.

Cagliari – Bologna: 1-0

Desi am avut numai un gol, in acest meci s-au inregistrat 11 suturi pe poarta. Vorbim de 5 suturi pentru gazde si de 6 suturi pentru oaspeti. Singurul gol al partidei venea in minutul 19, autorul sau fiind Rugani. A fost a doua victorie consecutiva pentru Cagliari, in niciuna reusind sa nu primeasca gol. Asta dupa ce in precedentele 3 partide suferea numai infrangeri, nereusind sa marcheze. De cealalta parte, Bologna a suferit prima infrangere din precedentele 5 etape.

Rezumat Serie A etapa 25 – Alte rezultate

Genoa – Sampdoria: 1-1

1-0: Zappacosta (52); 1-1: Tonelli (77)

Fiorentina – AS Roma: 1-2

0-1: Spinazzola (48); 1-1: Spinazzola (autogol, 60); 1-2: Diawara (88)

Benevento – Verona: 0-3

0-1: Faraoni (25); 0-2: Foulon (autogol, 34); 0-3: Lasagna (50)

AC Milan – Udinese: 1-1

0-1: Becao (68); 1-1: Kessie (penalty, 90+7)

Clasament dupa etapa 25

Diferenta dintre Inter si AC Milan s-a majorat la 6 puncte, insa runda viitoare a putea fi in favoarea “diavolilor”. Urmeaza Juventus si Atalanta, ambele aflandu-se la 4 puncte in spatele celor de la AC Milan. Specificam ca Juventus are o restanta de disputat. Pe pozitia a cincea o gasim pe AS Roma, la doua puncte in spatele celor de la Juventus si Atalanta, dar si la 3 puncte in fata lui Napoli. Cel mai bun atac ii apartine liderului Inter, cu 62 goluri marcate. Cea mai solida defensiva este adjudecata de Juventus, care a primit 20 goluri.

Pe pozitiile retrogradabile le gasim pe Torino, Parma si Crotone. “Lanterna rosie” are 12  puncte, aflandu-se la 3 puncte in spatele Parmei si la 8 fata de Crotone. Locul 17 este detinut de Cagliari, la un punct in fata lui Torino. In fata se afla 3 echipe, la 4 puncte de Cagliari. Vorbim de Fiorentina, Spezia si Benevento. Cel mai slab atac ii apartine Parmei, cu 20 goluri marcate, iar cea mai proasta aparare “lanternei rosii” Crotone, cu 62 goluri primite.

Clasamentul golgheterilor este condus de Cristiano Ronaldo (Juventus), cu 20 reusite. Portughezul este urmat de Lukaku (Inter), cu 18 goluri si de Muriel (Atalanta), cu 15 reusite. Urmeaza doi jucatori cu 14 goluri fiecare. Este vorba de Immobile (Lazio) si Ibrahimovic (AC Milan).

Program etapa 26

Intre 6 si 8 martie va avea loc etapa cu numarul 26 din Serie A. Aici AS Roma o va intalni pe teren propriu pe Genoa, iar AC Milan in deplasare pe Verona. Meciurile tari ale etapei se vor desfasura intre Juventus si Lazio, respectiv Inter si Atalanta.