Biletul zilei - 28.01.2023

Serie A etapa 25: Inter recupereaza in etapa surprizelor!

Serie A etapa 25: Surprize

Napoli – Lazio (0-1): Napoli sufera a doua infrangere in acest sezon. Napoletanii nu au reusit sa marcheze in acest duel, fiind rapusi de Lazio prin golul lui Vecino din minutul 67, Napoli ramane insa lider in Serie A avand un avans de 15 puncte fata de Inter.

Atalanta – Udinese (0-0): O remiza alba intre cele doua nu ajuta pe niciuna dintre cele doua echipe, Atalanta avand nevoie de puncte pentru a prinde un loc ce asigura calificarea direct in grupele unei cupe europene.

Serie A etapa 25: Favorite care s-au impus

Inter – Lecce (2-0): Nerazzuri s-au impus in acest duel prin golurile lui Mkhitaryan care a deschis scorul la jumatatea primei reprize, mai exact minutul 29. Si prin golul argentinianului La. Martinez din debutul reprizei secunde, minutul 53.

Serie A etapa 25: Meciuri spectaculoase

Fiorentina – AC Milan (2-1):  Unul dintre meciurile tari ale acestei etape aduce o victorie muncita a gruparii din Florenta. Dupa o prima repriza fara goluri, debutul reprizei secunde aduce deschiderea scorului, in minutul 49 Gonzalez marcheaza pentru 1-0 transformand un penalty. Finalul meciului a fost unul incendiar, in minutul 87 Jovetic majoreaza avantajul gazdelor, in minutul 90+5 Hernandez avea sa stabileasca scorul final 2-1.

Monza – Empoli (2-1): Un duel destul de echilibrat a avut loc pe Brianteo. Minutul 19 aduce deschiderea scorului, Ciurria marcheaza pentru 1-0. A doua repriza incepe cu egalarea oaspetilor, in minutul 51 Satriano duce scorul la 1-1. Monza se impune in acest duel prin golul lui Izzo din minutul 67.

Roma – Juventus (1-0): Un derby tensionat a avut loc in aceasta etapa. Dupa o prima repriza fara goluri, Roma incepe foarte bine a doua repriza reusind sa marcheze singurul gol al meciului in minutul 53. Meciul s-a aprins in ultimele minute ale jocului, dupa ce a intrat in joc in minutul 89, Kean ia un cartonas rosu in minutul 90 si o lasa pe Juventus in inferioritate numerica.

Serie A etapa 25: Alte rezultate

Spezia – Verona (0-0)

Sampdoria – Salernitana (0-0)

Clasament dupa etapa 25: Primele sase