Rezumat Serie A etapa 24

Serie A etapa 24: AC Milan castiga batalia din derbyul cu AS Roma, dupa o partida extrem de placuta

Dupa doua infrangeri in Serie A, “diavolii” par sa-si fi revenit, impunandu-se in deplasare in derbyul cu AS Roma. Mai sunt 14 etape si orice se poate intampla in batalia pentru titlu. O batalie in care se pare ca Juventus nu se va implica, dupa un nou pas gresit comis in weekend. In acest rezumat Serie A etapa 24 veti descoperi ce alte surprize au mai avut loc, insa si ce echipe din subsolul clasamentului au evitat infrangerea. Sa spunem, de asemenea, ca partida dintre Torino si Sassuolo a fost amanata pana pe 17 martie, din cauza cazurilor de COVID din lotul gazdelor.

Rezumat Serie A etapa 24 – Echipe favorite care au invins

Sampdoria – Atalanta: 0-2

Este a treia victorie la rand a Atalantei in campionat, care mai castiga pe teren propriu cu Napoli si in deplasare impotriva lui Cagliari. De cealalta parte, Sampdoria a suferit a doua infrangere la rand in Serie A. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Lazio, scor 0-1.

Inter – Genoa: 3-0

Cu acest succes, Inter a ajuns la 5 victorii consecutive in Serie A. In acest interval primea un singur gol: de la Lazio. De cealalta parte, pentru Genoa este prima infrangere din precedentele 8 partide de campionat.

Napoli – Benevento: 2-0

A fost a doua victorie pentru napoletani din ultimele 4 runde de Serie A. Cele doua infrangeri din acest interval erau suferite in deplasare cu Genoa si Atalanta. Cealalta victorie o obtinea pe teren propriu cu Juventus. In schimb, pentru Benevento este a opta etapa fara victorie, dar si prima infrangere din precedentele 4 partide.

Rezumat Serie A etapa 24 – Surprize

Bologna – Lazio: 2-0

Bologna este neinvinsa in precedentele 4 etape de Serie A, interval in care obtinea doua victorii si doua remize. In schimb, Lazio este la a doua infrangere din ultimele 3 etape de campionat. Precedenta infrangere o inregistra cu Inter. Sa nu uitam nici de insuccesul de la mijlocul saptamanii trecute din prima mansa a optimilor Champions League, cand Lazio era invinsa cu 1-4 pe teren propriu de Bayern Munchen.

Verona – Juventus: 1-1

Este al saptelea punct pe care Verona il obtine in precedentele 3 etape de Serie A. De cealalta parte, Juventus se afla intr-o perioada delicata, obtinand o singura victorie din precedentele 5 partide. Sigur, nu toti pasii gresiti erau comisi in campionat, “Batrana Doamna” obtinand o remiza in Coppa Italia, suferind o infrangere in Champions League.

Rezumat Serie A etapa 24 – Meciuri spectaculoase

AS Roma – AC Milan: 1-2

Meciul si-a respectat cu varf si indesat statutul de derby, fiind expediate pe poarta nu mai putin de 24 suturi. Milanezii au reusit 14, dintre care 10 doar in prima repriza, in vreme ce “lupii” au expediat 10. Kessie deschidea scorul din penalty pentru “diavoli” in minutul 42. AS Roma egala la 5 minute dupa pauza, autorul golului fiind Veretout. Golul victoriei era marcat de Rebic, in minutul 58.

Astfel, milanezii au obtinut prima victorie din precedentele 5 partide: trei in campionat si doua in Europa League. De cealalta parte, ultima oara cand AS Roma pierdea un meci in Serie A se intampla in deplasare cu Juventus. De atunci, elevii antrenati de Stefano Pioli obtineau o victorie si o remiza.

A doua cea mai spectaculoasa partida a etapei se desfasura intre Inter si Genoa. Putem spune ca oaspetii au fost norocosi ca au scapat doar cu 3 goluri, “nerazzurri” avand 14 suturi pe poarta, fata de doua ale celor de la Genoa. Scorul era deschis de catre Lukaku inca din primele secunde ale meciului. Diferenta era majorata in minutul 69 de catre Darmian, tabela fiind inchisa de Alexis Sanchez, care puncta in minutul 77.

Al treilea cel mai spectaculos meci al etapei avea loc intre Bologna si Lazio. Nu mai putin de 15 suturi pe poarta erau expediate aici: 8 de catre gazde si 7 de catre oaspeti. Lazialii aveau sansa deschiderii scorului, Immobile ratand insa un penalty in minutul 17. Doar doua minute mai tarziu golul pica in poarta lui Lazio, autorul sau fiind Mbaye. Diferenta era dublata de Sansone in minutul 64.

Nu a fost o partida usoara pentru Atalanta, care deschidea scorul cu 5 minute inaintea pauzei. Autorul golului era Malinovsky. Diferenta era majorata cu 20 minute inainte de final de catre Gosens. Atalanta cadra 11 suturi pe poarta in acest duel, fata de cele 3 ale gazdelor.

A fost o partida in care Verona i-a tinut piept Juventusului, fiecare dintre cele doua expediind 6 suturi pe poarta. Cristiano Ronaldo deschidea scorul pentru campioana Italiei la 4 minute dupa pauza. Verona a intensificat actiunile spre poarta Juventusului dupa gol, in cea de-a doua repriza expediind 5 suturi pe poarta. Unul dintre ele era convertit de Antonin Barak, care aducea egalarea in minutul 77.

Se anunta o partida facila pentru Napoli, insa Benevento a opus ceva rezistenta, tragand 4 suturi pe poarta. Este adevarat, adversara cadra 8 suturi. Mertens deschidea scorul in minutul 34, diferenta fiind majorata de Politano in minutul 66. Cu 9 minute inainte de final Napoli ramanea in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Koulibaly.

Spezia – Parma: 2-2

Echipa oaspete isi facea meciul mult mai usor dupa primele 25 minute, cand marca deja de doua ori. Karamoh deschidea scorul in minutul 17, Hernani majorand diferenta 8 minute mai tarziu. In minutul 39 Maggiore inscria pentru gazde, golul fiind insa anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de offside. Pana la urma, Gyasi reducea din handicap la 7 minute dupa pauza. Acelasi Gyasi marca golul egalizator in minutul 72. Sapte suturi pe poarta expedia Spezia in aceasta partida, fata de 5 ale Parmei.

O singura infrangere suferea Spezia in precedentele 4 etape. Era invinsa de Fiorentina runda trecuta cu 0-3, dupa ce in urma cu doua etape o invingea pe AC Milan cu 2-0. De partea cealalta, Parma nu mai reusea o victorie din 30 noiembrie anul trecut. Din ultimele 6 etape obtinea doua puncte.

Rezumat Serie A etapa 24 – Alte rezultate

Udinese – Fiorentina: 1-0

1-0: Nestorovski (86)

Crotone – Cagliari: 0-2

0-1: Pavoletti (56); 0-2: Joao Pedro (penalty, 60); Cartonas rosu Lykogiannis (Cagliari)

Clasament dupa etapa 24

Cele doua formatii din Milano s-au detasat fata de urmaritoare, Inter aflandu-se la 4 puncte in fata celor de la AC Milan. Diferenta dintre “diavoli” si Juventus, care se afla pe pozitia a treia, s-a marit la 6 puncte. De precizat ca Juventus are o restanta de disputat. La egalitate de puncte cu “Batrana Doamna” o gasim pe Atalanta, iar la doua puncte mai jos pe AS Roma. Cel mai bun atac ii apartine liderului Inter, cu 60 goluri marcate. Cea mai buna aparare o gasim la Juventus, cu 20 goluri primite.

In “zona rosie” le intalnim pe Cagliari, Parma si Crotone. Spre deosebire de “lanterna rosie”, Cagliari si Parma nu au fost invinse in aceasta runda, distantandu-se la 6, respectiv 3 puncte de Crotone. Pe locul 17 poposeste Torino, aflata la doua puncte in fata lui Cagliari. Spezia, Fiorentina si Benevento se afla la 5 puncte in fata torinezilor. Parma are cel mai slab atac, cu 19 goluri marcate, cea mai slaba aparare revenindu-i “lanternei rosii” Crotone, care a primit 57 goluri.

Lukaku (Inter) tine aproape de liderul din clasamentul golgheterilor, Cristiano Ronaldo (Juventus). Portughezul are 19 goluri, iar belgianul 18. Pozitia a treia este ocupata de 3 jucatori, fiecare cu 14 reusite. Este vorba de Muriel (Atalanta), Immobile (Lazio) si Ibrahimovic (AC Milan).