Biletul zilei - 17.01.2023

Serie A etapa 22: Napoli nu face pasi gresiti!

Serie A etapa 22: Surprize

Lecce – AS Roma (1-1): Ambele goluri au fost marcat in prima jumatate a primei reprize. In minutul 7 Ibanez marcheaza in propria poarta ducand scorul la 1-0. In minutul 17 Dybala duce scorul la 1-1 dupa transformarea unui penalty.

Sampdoria – Inter (0-0): Inter nu reuseste sa se mentina aproape de liderul Napoli, nereusind sa marcheze impotriva penultimei clasate.

Serie A etapa 22: Favorite care s-au impus

AC Milan – Torino (1-0): Milanezii dau semne de revenire dupa aceasta victorie. Singur gol al meciului fiind marcat de catre Giroud in minutul 62.

Juventus – Fiorentina (1-0):  Golul decisiv al meciului a fost marcat in minutul 34 de catre Rabiot insa cei de la Juventus au mai avut un gol anulat in minutul 59 pentru ofsaid.

Napoli – Cremonese (3-0): Napoli a deschis scorul in minutul 22 pirn jucatorul georgian in mare forma Kvaratskhelia. Cel de al doilea gol al napoletanilor a fost marcat de catre golgheterul Osimhen, in timp ce scorul final a fost stabilit de catre Elmas in minutul 79, scor final 3-0.

Serie A etapa 22: Meciuri specatculoase

Aici se putea incadra destul de usor si duelul dintre Napoli si Cremonese, prezentat pe scurt anterior.

Empoli – Spezia (2-2): Un meci extrem de interesant cu o revenire spectaculoasa a avut loc pe Stadio Carlo Castellani. In minutul 21 Parisi paraseste terenul dupa primirea un cartonas rosu si o lasa pe Empoli in inferioritate numerica. In minutul 25 Verde duce scorul la 0-1 dupa transformarea unui penalty. Urmand ca acelasi Verde sa faca 0-2 in minutul 31. A doua repriza a adus revenirea celor de la Empoli, mai intai acestia au marcat prin Cambiaghi in m inutul 71, iar scorul final a fost stabilit de Vignato in minutul 90+4.

Udinesse – Sassuolo (2-2): Un meci care a inceput fulgerator, meci in care toate golurile s-au marcat pana la pauza. In minutul 1 Udogie duce scorul la 1-0, urmand ca in minutul 6 Matheus Henrique sa restabileasca egaitatea. In minutul 28 Bijol o readuce pe Udinese in avantaj dar in minutul 45+2 a fost stabilit scorul final dupa ce Perez a marcat in proprie poarta.

Lazio – Atalanta (0-2): Cel mai „tare” meci din aceasta etapa le-a adus fata in fata de doua echipe care lupta pentru un loc de cupe europene. In minutul 23, Zappacosta duce scorul la 0-1. Cel de al doilea gol al meciului a fost marcat de catre Hojlund in minutul 65.

Serie A etapa 22: Alte rezultate

Bologna – Monza (0-1): ‘Donati

Verona – Salernitana (1-0): ‘Ngonge

Clasament dupa etapa 22: Primele sase