Biletul zilei - 23.01.2023

Serie A etapa 21: Inter se impune in derbyul din Milano!

Serie A etapa 21: Farovite care au castigat

Spezia – Napoli (0-3): Dupa o prima repriza alba, meciul parea a duce catre o surpriza insa Napoli a aratat de ce este pe primul loc in acest sezon. Scorul a fost deschis in minutul 47 atunci cand Kvratshkelia a transformat un penalty. Scorul final al meciului a fost stabilit de Osimhen care in 5 minute a marcat de doua ori, minutul 68 si minutul 73.

Roma – Empoli  (2-0): Roma a inceput in forta meciul cu 2 goluri marcate in primele 10 minute ale meciului. In minutul 2 Ibanez deschidea scorul fiind secundat de Abraham in minutul 6. Meciul dadea sperante de a se inregistrat un scor foarte mare in favoare celor din capitala insa nu avea a se mai marca pana la final.

Serie A etapa 21: Suprize

Verona – Lazio (1-1): Prima repriza a apartinut celor de la Lazio care au deschis scorul in minutul 45 prin golul lui Pedro. A doua repriza a inceput cu glul marcat de catre Ngonge care a readus egalitatea pe tabela. Lazio alergand pana la sfarsit pentru victorie insa nereusind sa se impuna.

Sassuolo – Atalanta (1-0):  Sassuolo, echipa care e mai aproape de retrogradare decat de locurile de cupe europene reuseste sa o rapuna pe Atalanta echipa angrenata in lupta pentru locurile de Cahmpions League. Meciul a inceput foarte prost pentru Atalanta, in minutul 30 ramane in inferioritate numerica dupa ce Maehle incaseaza un cartonas rosu. Singur gol al meciului a fost marcat in repriza a doua, minutul 55 de catre Lauriente.

Serie A etapa 21: Meciuri spectaculoase

Fiorentina – Bologna (1-2): Meciul a avut un start excelent marcandu-se de doua ori in primele 20 de minute, in minutul 14 Orsolini face 0-1 transformand un penalty, iar in minutul 19 Saponara egaleaza. Startul reprizei secunde o aduce pe Bologna din nou in avantaj, in minutul 47 Posch marcand pentru 1-2. Meciul dadea sperante de marcarea mai multor goluri insa tabela nu a mai fost modificata.

Monza – Sampdoria (2-2): Scorul a fost deschis de catre Gabbiadini care in minutul 12 duce scorul la 0-1.Prima repriza avea a se terminat la egalitate dupa golul lui Petagna din minutul 32, scor 1-1. Repriza a doua aduce un nou gol al lui Gabbiadini din minutul 58, iar scorul final a fost stabilit de Pessina in minutul 90+9 dupa transformarea unui penalty.

Inter – Milan (1-0): Acest nu a fost un meci spectaculos datorita scorului ci datorita atmosferei si a tensiunii din tribune. Singurul gol al meciului fiind marcat in minutul 34 de catre Lautaro Martinez.

Serie A etapa 21: Alte rezultate

Cremonese – Lecce (0-2): ’58 Baschirotto (0-1), ’69 Strefezza (0-2)

Torino – Udinese (1-0): ’49 Karamoh

Clasament dupa etapa 21: Primele sase