Biletul zilei - 09.10.2022

Serie A etapa 20: Napoli se distanteaza in etapa surprizelor!

In aceasta etapa doua echipe importante ale Italiei au suferit infrangeri, AC Milan si Juventus. Juventus a pierdut din nou contra celor de la Monza dupa ce au fost invinsi si in meciul tur. In timp ce AC Milan a cedat clar contra celor de la Sassuolo.

Serie A etapa 20: Favoritele care s-au impus

Atalanta – Sampdoria (2-0): Prima repriza parea una fara goluri pana in minutul 42 atunci cand Maehle a deschis scorul si a stabilit totodata scorul pauzei. A doua repriza a mai aduc inca un gol pentru Atalanta, marcat de catre Lookman in minutul 57, jucator ce este intr-o forma excelenta in acest sezon.

Cremonese – Inter (1-2): Cremonese dadea sperante pentru obtinerea punctelor prin deschiderea scorului in minutul 11 prin Okereke. Dupa numai 10 minute, mai exact in minutul 21, Lautaro Martinez restabilesc egalitatea si scorul primei repriza, 1-1. Ultima modificare a tabelei a produs-o acelasi Lautaro Martinez in minutul 65 aducand cele 3 puncte la Milano.

Serie A etapa 20: Surprize

Juventus – Monza (0-2): Dupa depunctarea de 15 puncte, Juventus nu se regaseste. Prima repriza a fost una fantastica pentru Monza si una de groaza pentru Juventus. In minutul 18 Ciurria deschide scorul urmand ca in minutul 39 Dany Mota sa stabileasca scorul final 0-2.

AC Milan – Sassuolo (2-5): Acest meci se incadreaza atat in categoria surprizelor cat si a meciurilor spectaculoase. In minutl 19 Defrel marcheaza pentru 0-1 fiind secundat de catre Frattesi marcheaza in minutul 22. In minutul 24 Giroud reduce din diferenta si pare ca readuce echipa in joc insa pana la finalul primei reprize Berardi avea sa duca scorul la 3-1 in minutul 30 sa stabileasca socrul pauzei. A doua incepe tot  cu Sassuolo marcand, in minutul 47 Lauriente marcheaza pentru 1-4 si Matheus Henrique pentru 1-5 in minutul 79. Ultimul gol al meciului a fost marcat de catre Origi in minutul 81 stabilind scorul final 2-5.

Serie A etapa 20: Meciuri spectaculoase

Empoli – Torino (2-2): In minutul 37 Luperto deschide socrul marcand singurul gol al primei reprize, socr 1-0. A doua repriza incepe cu Empoli marcand din nou, in minutul 69 Razvan Marin duce scorul la 2-0 cu un super gol. Insa meciul nu avea sa se termine asa, Torino reusind sa egaleze prin goluri lui Ricci in minutul 82 respectiv Sanabria in minutul 85.

Napoli – Roma (2-1): Capul de afis al acestei etape aduce o noiua victorie pentru Napoli. Osimhen deschide scorul in minutul 17 tabilind in acelasi timp scorul pauzei, 1-0. A doua repriza aduce inca 2 goluri, Roma egaleaza in minutul 75 prin El Shaarawy, iar Simeone aduce victoria gazdelor in minutul 86, scor final 2-1.

Lecce – Salernitana (1-2): Prima repriza a fost una specatculoasa cu toate cele trei goluri marcandu-se intr-un interval de 18 minute. In minutul 5 Dia duce scorul la 0-1, secundat de golul lui Vilhena de 0-2. Ultimul gol al meciului a fost marcat in minutul 23 de catre Strefezza, scor 1-2.

Serie A etapa 20: Alte rezultate

Bologna – Spezia (2-0): ’37 Posch (1-0), ’77 Orsolini (2-0)

Lazio – Fiorentina (1-1): ‘8 Casale (1-0), ’49 Gonzalez (1-1)

Udinese – Verona (1-1): ‘4 Rodrigo Becao autogol (0-1), ’21 Samardzic (1-1).

Clasament dupa etapa 20: Primele 7