Biletul zilei - 17.01.2023

Italia Serie A etapa 18: Napoli defileaza, Milan face pasi gresiti.

Juventus, Milan si Salernitana vor sa uite cat mai repede aceasta etapa. Daca la Salernitana era de asteptat sa nu adune puncte cu Atalanta, cel mai justurator fiind modul in care au pierdut un scor neverosibil de 2-8. La Milan este o surpriza extraordinara ca nu au reusit sa o invinga pe Lecce. Juventus a fost surclasata clar de Napoli cu un scor usturator de 5-1.

Serie A etapa 18- Surprize:

Lecce – Milan: 2-2

Au trecut doar 3 minute pana la deschiderea scorului, tabela se schimba pentru 1-0 prin autogolul lui T. Hernandez mai apoi in minutul 23 F. Baschirotto majorand avantajul gazdelor si stabilind scorul pauzei, 2-0. A doua repriza a fost una total diferita, in minutul 58 R. Leao reduce din diferenta urmand ca in minutul 70,D. Calabria sa stabileasca scorul final. Astfel Milan face un pas gresit in lupta la titlu.

Serie A etapa 18- Meciuri spectaculoase:

Napoli – Juventus: 5-1

Liderul Serie A a gazduit meciul de debut al etapei cu numarul 18, adversara acestora fiind ocupanta locului secund si una din cele mai titrate echipe din Italia. Dupa 14 minute a avut loc prima modificare a tabelei, V. Osimhen a marcat. In minutul 39, K. Kvaratskhelia a majorat avantajul napoletanilor din pasa lui Osimhen. Dupa 3 minute A. Di Maria reduce diferenta gazdelor stabilind scorul pauzei, 2-1. A doua repriza a fost una de cosmar pentru torinezi incasand 3 goluri, in minutul 55 Rrahmani duce scorul la 3-1 din pasa super descoperiri din lotul celor de la Napoli, Kvaratskhelia. In minutul 65 V. Osimhen reusest dubla din pasa aceluiasi Kvaratskhelia urmand ca in minutul 72, Elmas sa stabileasca scorul final.

Atalanta – Salernitana: 8-2

Scorul etapei a fost stabilit de echipa din Bergamo. Dupa acest rezultat D. Nicola fiind demis de la conducerea echipei. Nu a durat foarte mult pana s-a marcat primul gol, in mkinutul 5 J. Boga il invinge pentru prima data pe Ochoa, gol ce deschide „balul”. In minutul 10, B. Dia egaleaza si readuce sperantele oaspetilor, in minutl 20 A. Lookman marcheaza din penalty pentru 2-1. Dupa alte 3 minute marcheaza si Scalvini pentru 3-1, urmand ca in minutul 38 dupa unn penalty ratat Koopmeiners sa marcheze pentru 4-1 si in minutul 41 Hojlund sa stabileasca scorul pauzei, 5-1. Spectacolul a continuat in partea secunda, Lookman marcheaza din nou in minutul 54 pentru 6-1. In minutul 56, Nicolussi Caviglia reduce diferenta, 6-2. Urmand ca scorul final sa fie stabilit prin golurile lui Ederson in minutull 61 si respectiv Zortea in minutul 85.

Cremonese – Monza: 2-3

In minutul 8 scorul a fost modificat prin golul lui Ciurria, 0-1. In minutul 19, Caprari trasnforma un penalty si stabileste scorul pauzei, 0-2 .  Dupa reluarea jocului scor se face 0-3 in minutul 55 prin al doilea gol al lui Caprari. Cremonese da sanse de revenire si tine finalul in tensiune prin golurile lui Ciofani in minutul 67 si Dessers in minutul 83 insa tabela nu s-a mai modificat pana la final, scor final 2-3.