Serie A etapa 9: Multe rezultate de egalitate la varful clasamentului

Dintre formatiile care se bat la titlu in acest sezon doar AC Milan a castigat in weekend. Ambele derbyuri ale acestei etape s-au incheiat la egalitate, la fel cum a incheiat si Atalanta meciul ei cu Udinese. Ce alte rezultate s-au mai inregistrat in weekend veti afla mai jos, intr-un rezumat Serie A etapa 9. Vom afla, de asemenea, care e situatia la varful clasamentului, dar si in subsolul lui, precum si jucatorul care a marcat 4 goluri in aceasta runda.

Rezumat Serie A etapa 9 – Surprize

Atalanta – Udinese: 1-1

Ambele goluri ale meciului veneau in repriza secunda. Atalanta deschidea scorul in minutul 56, dupa golul lui Malinovsky. Se parea ca gazdele isi vor adjudeca toate cele 3 puncte, insa Beto era de alta parere. Acesta a egalat in cel de-al treilea minut de prelungire.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul Atalantei in ultimele 3 etape de Serie A. Victoria venea in deplasare cu Empoli, scor 4-1, iar infrangerea pe teren propriu cu AC Milan, scor 2-3. De cealalta parte, Udinese se afla la a treia remiza consecutiva. Celelalte adversare erau Sampdoria si Bologna.

Rezumat Serie A etapa 9 – Meciuri spectaculoase

Salernitana – Empoli: 2-4

Fiecare dintre cele doua formatii a expediat doua suturi pe poarta in aceasta partida. Castigatoarea se stia in proportie de 95% inca din primul sfert de ora, cand oaspetii conduceau cu 3-0. Pinamonti deschidea scorul in minutul 2, Cutrone majorand diferenta in minutul 11. Doua minute mai tarziu Strandberg isi dadea autogol. Scorul pauzei era stabilit de Pinamonti, care marca din penalty in minutul 45. In repriza a doua Empoli se relaxa, permitandu-le gazdelor sa marcheze de doua ori. Primul gol era inscris de Luca Ranieri, la trei minute dupa pauza, a doua reusita fiind un autogol, semnat 10 minute mai tarziu de Ismajli.

Empoli a obtinut trei victorii in ultimele 5 etape, lucru remarcabil pentru o nou-promovata. Cele doua infrangeri din acest interval le suferea cu Atalanta si cu AS Roma. De cealalta parte, Salernitana a suferit 3 infrangeri in ultimele 4 etape.

Verona – Lazio: 4-1

A fost o dupa-amiaza in care totul i-a iesit lui Giovanni Simeone. Acesta marca de doua ori in prima repriza, in minutele 30 si 36. Immobile reducea din handicap, punctand la cateva secunde dupa pauza. In repriza secunda Giovanni Simeone mai marca doua goluri. Primul il reusea in minutul 62, iar al doilea in prelungiri. Gazdele expediau 7 suturi pe poarta aici, iar oaspetii 4.

Este a cincea partida fara infrangere din precedentele 6 etape pentru Verona. In acest interval obtinea 3 victorii si doua remize. Singura infrangere venea runda trecuta, cand pierdea cu 2-3 in deplasare contra lui AC Milan. Asta, dupa ce Verona conducea cu 2-0 la pauza. De partea cealalta, este a doua infrangere din ultimele 3 meciuri de Serie A pentru Lazio. Cealalta o suferea in deplasare cu Bologna, scor 0-3. Victoria venea runda trecuta, pe teren propriu in fata Interului, scor 3-1.

Bologna – AC Milan: 2-4

Milanezii expediau 7 suturi pe poarta, fata de 4 ale gazdelor. Leao deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 16. Patru minute mai tarziu Bologna ramanea in inferioritate numerica, dupa ce Soumaoro era eliminat. Gazdele isi dublau avantajul cu 10 minute inainte de pauza, Calabria fiind autorul golului.

In mod surprinzator, Bologna egala in primele minute din cea de-a doua repriza. Si mai surprinzator este faptul ca Ibrahimovic isi dadea autogol la 3 minute dupa pauza. Egalarea venea in minutul 52 de la Barrow. Sase minute mai tarziu Soriano isi lasa echipa in dubla inferioritate numerica. Milanul reusea sa profite de acest avantaj imens abia in minutul 84, cand Bennacer o aducea in avantaj. A fost abia al doilea gol al mijlocasului milanez in cele 3 sezoane petrecute la echipa. Ibrahimovic isi spala pacatele in minutul 90, cand marca pentru 4-2.

A fost a cincea victorie la rand a Milanului in Serie A, in precedentele doua meciuri invingandu-le pe Atalanta si Verona cu 3-2. Daca in fata Atalantei “diavolii” conduceau cu 3-0 la un moment dat, de Verona erau condusi cu 0-2 la pauza. De partea cealalta, Bologna suferea prima infrangere din precedentele 3 etape. In ultimul meci de pe teren propriu o invingea cu 3-0 pe Lazio, runda trecuta remizand cu Udinese.

Rezumat Serie A etapa 9 – Alte rezultate

Sassuolo – Venezia: 3-1

0-1: Okereke (32); 1-1: Berardi (37); 2-1: Thomas Henry (autogol, 50); 3-1: Frattesi (67)

Fiorentina – Cagliari: 3-0

1-0: Biraghi (penalty, 21); 2-0: N.Gonzalez (42); 3-0: Vlahovic (49)

AS Roma – Napoli: 0-0

Inter – Juventus: 1-1

1-0: Dzeko (17); 1-1: Dybala (penalty, 89)

Clasament dupa etapa 9

Napoli si AC Milan se afla la egalitate in clasament, ambele pierzand doar doua puncte pana acum. Podiumul este completat de Inter, aflata la 7 puncte in spatele celor doua si la doua puncte in fata celor de la AS Roma, urmatorii clasati. Top 5 este incheiat de Atalanta, la egalitate cu Juventus si Fiorentina, respectiv la 1 punct sub AS Roma. Cea mai buna ofensiva o are Inter, care a marcat 24 goluri. Apararea cea mai solida o detine Napoli, care a primit 3 goluri.

Singura din ultimele 6 echipe care a castigat este Sampdoria, aceasta urcand pana pe locul 15, avand 9 puncte. Toate formatile de sub ea au pierdut. Sampdoriei ii urmeaza Venezia si Spezia, cu 8, respectiv 7 puncte. In “zona rosie” le gasim pe Genoa, Cagliari si Salernitana, primele doua avand 6 puncte, iar “lanterna rosie” 4 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Veneziei, cae a marcat 7 goluri. Defensiva cea mai proasta o are Spezia, cu 22 goluri primite.

Immobile (Lazio) este golgheterul campionatului, acesta avand 10 reusite. Ii urmeaza Dzeko (Inter), cu 7 goluri si 3 jucatori cu 6 reusite. Este vorba de Joao Pedro (Cagliari), Govanni Simeone (Verona) si Destro (Genoa).