Rezumat Serie A etapa 8

Serie A etapa 8: Runda cu multe intoarceri de scor, chiar si de la doua goluri diferenta

Ziua de sambata a fost una socanta pentru toti pariorii si nu numai. In toate cele trei meciuri oaspetii conduceau la pauza, pierzand insa la final. Care au fost aceste meciuri, dar si celelalte partide spectaculoase ale etapei aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 8. Tot de aici aflati si derbyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 8 – Echipe favorite care au invins

Napoli – Torino: 1-0

Napoletanii puteau intra in avantaj inca de la pauza, insa Insigne rata un penalty in minutul 27. Napoli putea deschide scorul, de asemenea, in minutul 57, insa golul marcat de Di Lorenzo era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, singurul gol al partidei venea in minutul 81, autorul sau fiind Osimhen.

Este a cincea victorie la rand in campionat pentru Napoli, interval in care primea un singur gol. Se intampla etapa trecuta, in deplasarea contra Fiorentinei. In schimb, Torino se afla la a doua infrangere la rand. Etapa trecuta era invinsa de Juventus cu acelasi scor. Au fost singurele infrangeri din precedentele 6 etape.

Rezumat Serie A etapa 8 – Meciuri spectaculoase

Empoli – Atalanta: 1-4

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele cu unul mai putin. Ilicic deschidea scorul pentru Atalanta in minutul 11, tot el dubland avantajul un sfert de ora mai tarziu. Di Francesco reducea din handicap la finalul primei jumatati de ora. In minutul 49 Viti isi dadea autogol, iar Atalanta se desprindea din nou la doua goluri. Ilicic putea realiza hat-trickul, insa rata un penalty in minutul 68. Scorul final il stabilea Zapata in minutul 89.

Este prima victorie a Atalantei in ultimele 3 etape de campionat. Runda trecuta era invinsa pe teren propriu de AC Milan cu 0-3, iar acum doua runde remiza in deplasare in fata Interului. De partea cealalta, Empoli se afla la a patra infrangere din cele 5 partide de pe teren propriu din campionat.

Udinese – Bologna: 1-1

Nu mai putin de 11 suturi pe poarta expediau oaspetii in aceasta partida, fata de cele doar doua ale gazdelor. In repriza a doua Bologna expedia 8 suturi. Asta deoarece evolua cu un om in plus, Pereyra fiind eliminat de la gazde in minutul 38. Barrow deschidea scorul pentru Bologna la jumatatea celei de-a doua reprize. Egalarea venea cu 7 minute inainte de final de la Beto.

A fost a doua remiza in precedentele 4 etape pentru Bologna, care mai inregistra o victorie si o infrangere in acest interval. Victoria o obtinea pe teren propriu cu Lazio, scor 3-0, infrangerea suferind-o in deplasare cu Empoli, scor 2-4. De cealalta parte, pentru Udinese este a doua remiza la rand, runda trecuta incheind la egalitate in deplasare cu Sampdoria.

Lazio – Inter: 3-1

Lazialii dominau aceasta partida la toate capitolele, expediind 8 suturi pe poarta, fata de cele 4 ale Interului. “Nerazzurri” erau cei care conduceau la pauza, dupa golul marcat de Perisic din penalty, in minutul 12. Un alt penalty venea in minutul 62, de aceasta data pentru Lazio. Immobile era cel ce il transforma. Gazdele preluau conducerea in minutul 81, dupa reusita lui Felipe Anderson. Milinkovic-Savic stabilea scorul final in primul minut de prelungire al partidei.

A fost abia a doua victorie a lui Lazio in precedentele 6 partide de Serie A. Infrangerile din acest interval le suferea in deplasare cu AC Milan si Bologna, remizele obtinandu-le pe teren propriu impotriva lui Cagliari si in deplasare cu Torino. De cealalta parte, Inter a suferit prima infrangere din campionat, etapa trecuta invingand-o cu 2-1 in deplasare pe Sassuolo, desi era condusa la pauza.

Rezumat Serie A etapa 8 – Alte rezultate

Spezia – Salernitana: 2-1

0-1: Simy (39); 1-1: Strelec (51); 2-1: Kovalenko (76)

AC Milan – Verona: 3-2

0-1: Caprari (7); 0-2: Barak (penalty, 24); 1-2: Giroud (59); 2-2: Kessie (penalty, 76); 3-2: Gunter (autogol, 78)

Cagliari – Sampdoria: 3-1

1-0: Joao Pedro (4); 2-0: Caceres (74); 2-1: Thorsby (82); 3-1: Joao Pedro (90+4)

Genoa – Sassuolo: 2-2

Gol anulat VAR (Sassuolo, 10); 0-1: Scamacca (17); 0-2: Scamacca (20); 1-2: Destro (27); Gol anulat VAR (Sassuolo, 34); 2-2: Vasquez (90)

Juventus – AS Roma: 1-0

1-0: Kean (16); Penalty ratat Veretout (AS Roma, 44)

Venezia – Fiorentina: 1-0

1-0: Aramu (36); Cartonas rosu Sottil (Fiorentina, 77)

Clasament

Napoli si AC Milan raman neinvinse in Serie A. Napoletanii au 8 victorii din tot atatea meciuri, in vreme ce milanezii au pierdut doar doua puncte. Podiumul este completat de Inter, cu 17 puncte. Urmeaza AS Roma, cu 16 puncte, dupa ea venind Lazio, Atalanta si Juventus, cu un punct in spate. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 23 goluri marcate, cea mai solida aparare revenindu-i liderului Napoli, care a primit doar 3 goluri.

Cu victoria din aceasta etapa, Spezia a parasit “zona rosie”, aflandu-se pe locul 16, cu 7 puncte. Un punct mai jos le gasim pe Sampdoria, Genoa si Cagliari. Ultima clasata este Salernitana, cu 4 puncte. Venezia si Salernitana au cea mai proasta ofensiva, cu 6 goluri marcate fiecare. Cea mai proasta aparare ii apartine Speziei, care a primit 20 goluri.

Pe primul loc in clasamentul golgheterilor il gasim pe Immobile (Lazio), care a marcat de 7 ori. Urmeaza Joao Pedro (Cagliari) si Dzeko (Inter), fiecare cu 6 reusite. Destro (Genoa), Lautaro Martinez (Inter) si Osimhen (Napol) au 5 goluri.

Program etapa 9

Pe 22 octombrie va incepe a noua runda din Serie A, urmand a se incheia pe 24 octombrie. Atunci AC Milan se va deplasa pentru partida cu Bologna, Lazio o va intalni in deplasare pe Verona, iar Napoli in deplasare pe AS Roma. Derbyul etapei va avea loc intre ultimele doua campioane: Inter si Juventus.