Rezumat Serie A etapa 7

Serie A etapa 7: Runda fara surprize pentru granzi

Nicio surpriza nu s-a produs in aceasta runda de Serie A, lucru care foarte probabil i-a incantat pe pariori. Derbyul rundei dintre Atalanta si AC Milan a fost cel mai spectaculos, cu 5 goluri si cu multe faze de gol. Care a fost scorul si cate suturi pe poarta s-au expediat aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 7. La finalul articolului veti descoperi ce derby ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 7 – Echipe favorite care au invins

AS Roma – Empoli: 2-0

In aceasta partida “lupii” deschideau scorul in minutul 42, autorul golului find Lorenzo Pellegrini, pasa de gol venind de la Mkhitaryan. AS Roma isi dubla avantajul in minutul 48, cand armeanul Mkhitaryan era cel care puncta.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul celor de la AS Roma in ultimele 4 etape de campionat. Ambele infrangeri veneau in deplasare, ambele cu scorul de 2-3. Adversare erau Verona si Lazio. De partea cealalta, Empoli vine dupa doua victorii. In deplasare o invingea pe Cagliari cu 2-0, iar pe teren propriu pe Bologna cu 4-2. De asemenea, a fost a patra victorie la rand pentru AS Roma in intalnirile directe, interval in care Empoli marca un singur gol.

Rezumat Serie A etapa 7 – Meciuri spectaculoase

Atalanta – AC Milan: 2-3

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 6 ale gazdelor. AC Milan deschidea scorul inca din primele secunde, autorul golului fiind Calabria. Scorul pauzei era stabilit de Tonali, care inscria in minutul 43. Leao consfintea victoria “diavolilor”, marcand pentru 3-0 in minutul 78. Zapata inscria primul gol al Atalantei din penalty, in minutul 86, pentru ca Pasalic sa reduca diferenta la un gol in cel de-al patrulea minut de prelungire.

AC Milan ramane cu doua puncte pierdute in acest sezon de Serie A. Le pierdea in deplasare contra celor de la Juventus, cand inregistra o remiza cu doua goluri. De cealalta parte, pentru Atalanta este prima infrangere din precedentele 4 runde. Etapa trecuta Atalanta obtinea o remiza cu 4 goluri impotriva Interului.

Sassuolo – Inter: 1-2

In mod cel putin ciudat, campioana expedia doar 3 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 8 ale adversarei. Cu toate acestea, Inter reusea sa castige. Sassuolo conducea totusi la pauza, Berardi tranformand un penalty in minutul 22. Intrat in minutul 57, Dzeko aducea egalarea in minutul imediat urmator. Golul victoriei era marcat in minutul 78 de Lautaro Martinez. Patru minute mai tarziu Inter putea majora diferenta, insa golul marcat de Dzeko era anulat dupa vizionarea VAR.

Trei victorii si doua remize este bilantul celor de la Inter in precedentele 5 etape. Punctele le pierdeau pe teren propriu cu Atalanta si in deplasare cu Sampdoria. In fiecare dintre cele doua meciuri se marcau 4 goluri. In schimb, Sassuolo a suferit a patra infrangere din ultimele 5 etape. Victoria din acest interval o obtinea runda trecuta, pe teren propriu cu Salernitana, scor 1-0.

Sampdoria – Udinese: 3-3

Gazdele expediau doar 3 suturi pe poarta in acest meci, in vreme ce Udinese expedia 7 suturi pe poarta. Scorul era deschis la finalul primului sfert de ora de catre oaspeti, Pereyra fiind autorul golului. In minutul 24, oaspetii restabileau egalitatea cu ajutorului autogolului marcat de Stryger Larsen. Udinese era cea care intra in avantaj la pauza, dupa golul inscris de Beto in minutul 43. La doar 3 minute dupa pauza Quagliarella restabilea egalitatea din penalty. Gazdele treceau la conducere in minutul 69, Candreva fiind cel care puncta. Forestieri inscria golul egalizator pentru Udinese in minutul 82.

Sampdoria vine dupa doua infrangeri, cele doua adversare numindu-se Juventus si Napoli. In afara acestora, Sampdoria mai suferea o infrangere cu AC Milan. De cealalta parte, Udinese a acumulat primul punct dn ultimele 4 etape. Fiorentina, AS Roma si Napoli erau adversarele care o invingeau, in acest interval Udinese nereusind sa marcheze.

Bologna – Lazio: 3-0

1-0: Barrow (14); 2-0: Theate (17); 3-0: Hickey (68); Cartonas rosu Acerbi (Lazio, min. 76, primul galben in aceeasi faza)

Verona – Spezia: 4-0

1-0: G.Simeone (4); 2-0: Faraoni (15); 3-0: Caprari (42); 4-0: Bessa (71); Cartonas rosu Bastoni (Spezia, 82)

Fiorentina – Napoli: 1-2

1-0: Quarta Martinez (28); Penalty ratat Insigne (Napoli, 39); 1-1: Lozano (39); 1-2: Rrahmani (50)

Clasament dupa etapa 7

Napoli ramane lider, fara vreun punct pierdut. La doua puncte in spate o gasim pe AC Milan, podiumul fiind completat de Inter, care are 17 puncte. Urmeaza AS Roma, Fiorentina, Lazio, Juventus si Atalanta. Cel mai bun atac il are Inter, care a marcat 22 goluri, apararea cea mai buna apartinandu-le celor de la Napoli, care au primit doar 3 goluri.

Genoa si Venezia ocupa locurile 16 si 17, cu 5 puncte fiecare. Urmeaza Salernitana si Spezia, cu 4 puncte, pe ultima pozitie gasind-o pe Cagliari, cu 3 puncte. Salernitana si Venezia au cea mai slaba ofensiva, fiecare marcand 5 goluri. Cea mai proasta aparare ii revine Speziei, care a primit 19 goluri.

Golgheteri

Immobile (Lazio) si Dzeko (Inter) se afla in fruntea clasamentului golgheterilor, cu 6 reusite fiecare. Urmeaza Lautaro Martinez (Inter) cu 5 goluri, apoi 6 jucatori cu 4 reusite.