Rezumat Serie A etapa 6

Serie A etapa 6: Parcursul fara greseala al napoletanilor continua

Juventus a invins si in aceasta runda, la fel ca la mijlocul saptamanii trecute, insa in niciuna dintre victorii nu a convins. In schimb, Napoli pare o pretendenta serioasa la titlu, judecand dupa aceste etape in care nu a comis nicio greseala. Cum s-a incheiat derbyul dintre Lazio si AS Roma, insa si care sunt celelalte echipe fara infrangere in campionat aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 6. Tot aici vom puncta si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 6 – Echipe favorite care au invins

Juventus – Sampdoria: 3-2

Gazdele pareau ca vor avea, in sfarsit, un meci linistit, cand Dybala deschidea scorul dupa doar 10 minute de joc. Apoi Bonucci marca din penalty in minutul 43, parandu-se ca spiritele nu vor fi incinse in vestiarul “bianconerilor” la pauza. Nu a fot insa asa, fiindca la faza imediat urmatoare Yoshida reducea din handicap. Dupa pauza tot Juventus marca prima, Locatelli punctand in minutul 57. Candreva reducea din nou din handicap, cu 7 minute inainte de final.

Juventus se afla la a doua victorie la rand, la mijlocul saptamanii trecute invingand-o in deplasare pe Spezia, tot cu 3-2. De cealalta parte, Sampdoria suferea a doua infrangere la rand, la mijlocul saptamanii trecute fiind invinsa acasa de Napoli cu 0-4.

Sassuolo – Salernitana: 1-0

Au fost primele puncte obtinute de Sassuolo in precedentele 4 etape. In celelalte pierdea la un gol diferenta, adversare fiind AS Roma, Torino si Atalanta. De cealalta parte, Sassuolo ramane cu un singur punct, obtinut runda trecuta, in remiza cu 4 goluri de pe teren propriu contra Veronei. Asta, dupa ce Verona conducea cu 2-0.

Napoli – Cagliari: 2-0

Napoletanii preluau conducerea in minutul 11, autorul golului fiind Osimhen. Celalalt gol era marcat in repriza secunda, din penalty. Insigne il transforma in minutul 57. Cagliari avea un singur sut pe poarta in aceasta partida, fata de cele 7 ale lui Napoli.

In continuare Napoli merge perfect in campionat, fara sa piarda puncte. In ultimele 3 runde reusea sa nu primeasca gol, marcand 10. Inscria 4 in deplasare atat cu Sampdoria, cat si cu Udinese. In schimb, Cagliari a acumulat un singur punct din ultimele 5 etape.

Rezumat Serie A etapa 6 – Meciuri spectaculoase

Empoli – Bologna: 4-2

Meciul a inceput in forta, cu gol inca din primele secunde. De fapt, a fost un autogol al lui Bonifazi, care punea echipa gazda in avantaj. Barrow egala in minutul 11, noua minute mai tarziu oaspetii putand trece in avantaj. Arnautovic rata insa un penalty. Empoli era cea care intra in avantaj la pauza, Pinamonti marcand in minutul 32.

Bajrami punea o diferenta de doua goluri pe tabela in favoarea gazdelor in minutul 54, cand transforma un penalty. Oaspetii reduceau diferenta din nou la un gol, dupa reusita lui Arnautovic din minutul 77. Samuele Ricci le linistea pe gazde, stabilind scorul final in minutul 90. Empoli expedia 7 suturi pe poarta, iar Bologna 5.

A fost a doua victorie la rand pentru Empoli, dupa ce runda trecuta o invingea cu 2-0 in deplasare pe Cagliari. Aceste victorii veneau dupa doua infrangeri pe teren propriu, adversare fiind Venezia si Sampdoria. De partea cealalta, Bologna a obtinut un singur punct in ultimele 3 etape, marcand insa 5 goluri. Remiza o obtinea acasa cu Genoa, infrangerea suferind-o in deplasare, contra Interului.

Lazio – AS Roma: 3-2

Desi expedia doar jumatate din cele 8 suturi pe poarta ale adversarei, Lazio se impunea in acest derby. Milinkovic-Savic deschidea scorul pentru gazde dupa doar 10 minute. Lazialii majorau diferenta in minutul 19, Pedro fiind autorul golului. “Lupii” reuseau sa reduca din diferenta pana in pauza, cand Ibanez inscria. Felipe Anderson o readucea pe Lazio la o diferenta de doua goluri, marcand in minutul 63.  Oaspetii reduceau din nou din diferenta in minutul 69, cand Veretout transforma un penalty.

Lazio obtinea prima victorie din precedentele 4 etape, remizele din acest interval inregistrandu-le cu Torino si Cagliari, iar infrangerea cu AC Milan. De partea cealalta, AS Roma sufera a doua infrangere din ultimele 3 etape, cealalta venind in deplasare cu Verona, scor 2-3.

Inter – Atalanta: 2-2

Derbyul etapei a oferit 4 goluri si 11 suturi pe poarta. Sase au fost expediate de gazde, iar cinci de oaspeti. Lautaro Martinez deschidea scorul pentru gazde inca din minutul 5, insa oaspetii il intorceau pana in pauza. Malinovsky egala la finele primei jumatati de ora, in vreme ce Toloi o aducea pe Atalanta in avantaj in minutul 38. “Nerazzurri” egalau in minutul 71, prin Dzeko. Finalul a fost unul incandescent. Prima data Inter avea ocazia de a castiga, insa Dimarco rata un penalty in minutul 86. Doua minute mai tarziu Atalanta putea prelua conducerea, insa golul marcat de Piccoli era amanat dupa consultarea VAR.

Inter este neinvinsa in Serie A, avand patru victorii si doua remize. In afara Atalantei, Sampdoria este echipa ce a reusit sa-i ia puncte. De partea cealalta, Atalanta are doua victorii si trei remize in campionat, singura infrangere venind pe teren propriu, cu Fiorentina.

Desi se marca un singur gol in acest meci, am asistat la 11 suturi pe poarta. Sase erau expediate de Sassuolo, iar 5 de Salernitana. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 54 de Domenico Berardi. Sassuolo avea o posesie de 63% in aceasta partida.

Genoa – Verona: 3-3

Gazdele marcau 3 goluri din 4 suturi pe poarta, in vreme ce oaspetii transformau in gol ceva mai putin de jumatate din cele 7 suturi expediate. La pauza Verona conducea cu 1-0, Giovanni Simeone marcand in minutul 8. Oaspetii isi majorau diferenta in minutul 49, cand Barak transforma un penalty. Ultimul sfert de ora a fost unul incendiar, in care am avut parte de 4 goluri. Criscito reducea din handicap in minutul 77, transformand un penalty. Trei minute mai tarziu Destro aducea egalarea, pentru ca acelasi Destro sa o aduca pe Genoa in avantaj in minutul 85. Dupa ce a condus cu 2-0, Verona a reusit doar sa smulga un punct, Kalinic inscriind in primul minut de prelungire.

Atat Genoa, cat si Verona au 3 infrangeri, doua remize si o victorie in acest sezon de Serie A. Mai mult, ambele obtineau un rezultat de egalitate cu 4 goluri etapa trecuta. Verona il inregistra in deplasare cu Salernitana, iar Genoa tot in deplasare, cu Bologna.

Rezumat Serie A etapa 6 – Alte rezultate

Spezia – AC Milan: 1-2

0-1: Daniel Maldini (48); 1-1: Daniele Verde (80); 1-2: Brahim Diaz (86, intrat in 82)

Udinese – Fiorentina: 0-1

0-1: Vlahovic (penalty, 16)

Venezia – Torino: 1-1

0-1: Brekalo (56); Cartonas rosu Djdji (Torino, 77, primul galben in min. 74); 1-1: Aramu (penalty, 78)

Clasament dupa etapa 6

Napoli este lider in clasament, cu maximum de puncte. La doar doua puncte in spate se afla AC Milan. Podiumul este completat de Inter, aflata la alte doua puncte de AC Milan. Niciuna dintre cele 3 echipe de pe podium nu a cunoscut inca infrangerea in Serie A. Urmatoarele doua locuri sunt ocupate de AS Roma si Fiorentina, cu 12 puncte. Cel mai bun atac il are Inter, care a marcat 20 goluri. Apararea cea mai buna ii revine lui Napoli, care a primit doar doua goluri.

Verona, Sampdoria si Genoa ocupa locurile 14, 15 si 16, cu 5 puncte fiecare. Urmeaza Spezia si Venezia, cu 4 puncte. Penultima clasata este Cagliari, cu doua puncte, iar pe ultimul loc o gasim pe Salernitana, ce a acumulat un singur punct. Venezia si Salernitana au cel mai slab atac, cu 4 goluri marcate. Apararea cea mai slaba le revine celor de la Genoa, Spezia, Cagliari si Salernitana, fiecare primind 15 goluri.

Immobile (Lazio) conduce in clasamentul golgheterilor, acesta avand 6 reusite. Urmeaza Dzeko (Inter), cu 5 goluri, dupa care avem 6 jucatori cu 4 reusite.

Program etapa 7

Pe 1 octombrie va incepe a saptea runda din Serie A, cu meciul dintre Cagliari si Venezia. Juventus va juca in deplasare derbyul local cu Torino, Inter o va intalni tot in deplasare pe Sassuolo, pe cand Napoli va juca pe terenul Fiorentinei. AS Roma va primi vizita celor de la Empoli, etapa incheindu-se cu derbyul dintre Atalanta si AC Milan.