Rezumat Serie A etapa 3

Serie A etapa 3: Juventus se afunda in a doua jumatate a clasamentului, insa Inter nu castiga nici ea

Se anunta un campionat destul de interesant acesta, avand in vedere mai ales ca Juventus, principala favorita la titlu, are un inceput destul de slab. “Batrana Doamna” a fost invinsa si de Napoli. Campioana Inter nu a reusit nici ea sa se impuna in aceasta etapa. Ce au facut celelalte candidate la titlu veti afla dintr-un rezumat Serie A etapa 3. Tot aici vom descoperi si derbyul care ne va astepta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 3 – Surprize

Empoli – Venezia: 1-2

Cele doua nou-promovate ofereau o partida cu 3 goluri, Thomas Henry deschizand scorul pentru oaspeti in minutul 13. Venezia dubla diferenta in minutul 68 prin Okereke, formatia gazda reducand din handicap in minutul 89, dupa golul marcat de Bajrami din penalty.

A fost prima victorie si primele goluri marcate de Venezia, care in prima runda pierdea cu Napoli, iar in a doua cu Udinese. Ambele partide le-a disputat in deplasare. De partea cealalta, Empoli se afla la a doua infrangere, dupa ce in runda de debut pierdea pe teren propriu cu Lazio, scor 1-3. Victoria venea in a doua etapa, cand o invingea in deplasare pe Juventus.

Atalanta – Fiorentina: 1-2

In aceasta partida Atalanta putea deschide scorul inca din minutul 10, insa golul marcat de Djimsiti era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Vlahovic deschidea scorul pentru oaspeti din penalty in minutul 33. Acelasi Vlahovic majora diferenta, tot din penalty, la 4 minute dupa pauza. Golul gazdelor venea si el din penalty. Il transforma Zapata, in minutul 65.

Fiorentina se afla la a doua victorie la rand, runda trecuta castigand pe teren propriu cu acelasi scor in fata lui Torino. In prima runda pierdea cu 1-3 pe teren propriu in fata celor de la AS Roma. De partea cealalta, bilantul Atalantei este de o victorie, o remiza si o infrangere. Victoria venea in deplasare cu Torino, iar remiza pe teren propriu cu Bologna.

Sampdoria – Inter: 2-2

Desi se expediau doar 6 suturi pe poarta in aceasta partida, am avut 4 goluri. Deschiderea de scor ii apartinea lui Dimarco, acesta marcand in minutul 18 pentru oaspeti. Yoshida egala in minutul 32 pentru Sampdoria. Inter intra in avantaj la pauza, dupa golul lui Lautaro Martinez din minutul 44. La doar doua minute dupa pauza Augello marca pentru gazde, restabilind egalitatea.

Sampdoria se afla la al doilea rezultat de egalitate la rand, runda trecuta obtinand o remiza alba in deplasare cu Sassuolo. In prima runda Sampdoria era invinsa cu 0-1 pe teren propriu de AC Milan. De cealalta parte, Inter vine dupa doua victorii: 4-0 pe teren propriu cu Genoa si 3-1 in deplasare cu Verona.

Rezumat Serie A etapa 3 – Meciuri spectaculoase

AS Roma – Sassuolo: 2-1

Formatia gazda suta de 9 ori pe poarta, in vreme ce oaspetii expediau 7 suturi pe poarta. Oaspetii puteau deschide scorul in minutul 27, insa golul marcat de Berardi era anulat dupa vizonarea VAR. AS Roma era cea care conducea la pauza, Cristante deschizand scorul in minutul 37. Djuricic egala in minutul 57, “lupii” marcand golul victoriei abia in primul minut de prelungire. Autorul sau era El Shaarawy.

AS Roma are numai victorii in acest sezon: trei in Serie A si doua in Conference League. Celelalte echipe din campionat pe care le invingea erau Salernitana si Fiorentina. De cealalta parte, Sassuolo a suferit prima infrangere din cele 3 etape de Serie A. In prima o invingea in deplasare cu 3-2 pe Verona, in a doua obtinand o remiza alba pe teren propriu cu Sampdoria.

Napoli – Juventus: 2-1

Oaspetii incepeau perfect aceasta partida, Morata dechizand scorul dupa 10 minute de joc, stabilind scorul pauzei. Egalarea venea in minutul 57 de la Politano, Koulibaly aducand victoria gazdelor cu 5 minute inainte de final. Napoli expedia 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarei.

Astfel, napoletanii au acumulat maximum de puncte in cele 3 etape. In runda de debut o invingeau cu 2-0 acasa pe Venezia, iar in a doua runda cu 2-1 in deplasare pe Genoa. In schimb, Juventus ramane cu punctul cucerit in prima runda in fata celor de la Udinese.

Rezumat Serie A etapa 3 – Alte rezultate

Torino – Salernitana: 4-0

1-0: Sanabria (45); 2-0: Bremer (65); 3-0: Pobega (87); 4-0: Lukic (90+1)

Spezia – Udinese: 0-1

0-1: Samardzic (89)

Cagliari – Genoa: 2-3

1-0: Joao Pedro (penalty, 16); 2-0: Ceppitelli (56); 2-1: Destro (59); 2-2: Fares (69); 2-3: Fares (78)

AC Milan – Lazio: 2-0

1-0: Leao (45); Penalty ratat Kessie (AC Milan, 45+6); 2-0: Ibrahimovic (67)

Bologna – Verona: 1-0

1-0: Svanberg (78)

Clasament dupa etapa 3

Trei sunt formatiile care au acumulat maximum de puncte dupa 3 runde. Vorbim de AS Roma, AC Milan si Napoli. Urmeaza Inter, Udinese si Bologna, cu 7 puncte fiecare. AS Roma, Inter si Lazio au cel mai bun atac, cu 9 goluri marcate. Cea mai puternica defensiva ii apartine lui AC Milan, care a primit un singur gol.

Pe locul 16 o gasim pe Juventus, cu 1 punct, la egalitate cu Spezia si Cagliari. Pe ultimele doua pozitii se afla Verona si Salernitana, fara punct. Venezia, Sampdoria si Salernitana au cea mai slaba ofensiva, cu doua goluri marcate. Apararea cea mai slaba ii apartine nou-promovatei Salernitana, care a primit 11 goluri.

Immobile (Lazio) este golgheter dupa 3 runde, acesta marcand de 4 ori. Il urmeaza Joao Pedro (Cagliari), Veretout (AS Roma) si Vlahovic (Fiorentina), fiecare cu 3 reusite. Avem 14 jucatori care au marcat mai mult de 1 gol, doar 4 fiind din Italia.