Rezumat Serie A etapa 27

Serie A etapa 27: Primele trei clasate, despartite de doar doua puncte

Niciuna dintre primele trei clasate nu a fost invinsa in aceasta runda. Au avut loc patru victorii si doua rezultate de egalitate. Care au fost cele doua formatii care au remizat veti descoperi consultand acest rezumat Serie A etapa 27. Tot de aici aflam care va fi derbyul etapei viitoare.

Rezumat Serie A etapa 27 – Echipe favorite care au invins

Atalanta – Sampdoria: 4-0

Gazdele deschideau scorul aici inca din minutul 6, Pasalic fiind autorul golului. Diferenta o dubla Koopmeiners, in minutul 29. Acelasi Koopmeiners puncta in minutul 61, pentru ca Miranchuk sa stabileasca scorul final in minutul 86.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul Atalantei in  precedentele 3 meciuri din campionat. Remiza o inregistra pe teren propriu cu Juventus, infrangerea suferind-o in deplasare cu Fiorentina. De cealalta parte, Sampdoria are doua victorii si doua infrangeri in ultimele 4 etape. Cealalta infrangere o suferea in deplasare cu AC Milan, scor 0-1.

Rezumat Serie A etapa 27 – Surprize

Torino – Cagliari: 1-2

Este a cincea partida la rand fara infrangere pentru Cagliari, care reusea in acest interval doua victorii si trei remize. Cealalta victorie o reusea in deplasare cu Atalanta, remizele inregistrandu-le cu Napoli, Empoli si Fiorentina. In schimb, Torino a obtinut un singur punct din precedentele 4 etape. In mod ironic, il obtinea in deplasare cu Juventus, cel mai dificil adversar.

Rezumat Serie A etapa 27 – Meciuri spectaculoase

Verona – Venezia: 3-1

Gazdele expediau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarilor. Toate cele 4 goluri se marcau in repriza secunda. Giovanni Simeone deschidea scorul in minutul 54, tot el majorand diferenta in minutul 63. Okereke reducea din handicap in minutul 81, pentru ca 7 minute mai tarziu Simeone sa reuseasca hat-trickul.

O singura infrangere suferea Verona in precedentele 6 etape. Se intampla in deplasare, in fata lui Juventus. In rest, echipa antrenata de croatul Igor Tudor a obtinut 4 victorii si o remiza. De cealalta parte, Venezia are o victorie, o remiza si o infrangere in ultimele 3 etape.

Lazio – Napoli: 1-2

Desi expediau un sut mai mult pe poarta fata de cele 7 ale napoletanilor, lazialii pierdeau acest derby. Oaspetii deschideau scorul in minutul 62, autorul golului fiind Insigne. Sapte minute mai tarziu Napoli putea mari avantajul, insa golul marcat de Insigne era anulat dupa vizionarea VAR. Lazio egala in minutul 88, autorul golului fiind Pedro. Fabian Ruiz aducea toate cele trei puncte napoletanilor, dupa un sut din afara careului expediat in al patrulea minut de prelungire.

Cinci victorii si trei remize este bilantul lui Napoli in ultimele 8 etape de Serie A. Juventus, Inter si Cagliari erau adversarele in fata carora napoletanii pierdeau puncte. De partea cealalta, Lazio are o victorie, o remiza si o infrangere din ultimele 3 runde de campionat.

Spezia – AS Roma: 0-1

Oaspetii invingeau doar cu 1-0 in acest meci, desi expediau 10 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale adversarei. Spezia juca in inferioritate numerica intreaga repriza secunda, Amian fiind eliminat in minutul 45. Singura reusita a partidei venea abia in al noualea minut de prelungire din cea de-a doua repriza, cand Abraham transforma un penalty.

A fost a sasea partida la rand din campionat fara infrangere pentru AS Roma, care obtinea in acest interval trei victorii si tot atatea remize. In schimb, pentru Spezia este a treia infrangere consecutiva, pe toate suferindu-le la un singur gol diferenta. Celelalte formatii care o invingeau se numeau Bologna si Fiorentina.

Sassuolo – Fiorentina: 2-1

Fiecare dintre cele doua echipe expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. Hamed Traore marca pentru gazde in minutul 19, stabilind scorul pauzei. Gazdele incheiau in inferioritate numerica, Bonaventura fiind eliminat pentru proteste, dupa ce la faza precedenta luase cartonas galben. Cu toate acestea, Fiorentina egala in minutul 88, autorul golului fiind Arthur Cabral. Oaspetii nu reuseau sa plece insa cu un punct de aici, Defrel marcand in al patrulea minut de prelungire.

Sassuolo se afla la a doua infrangere la rand, dupa cea obtinuta runda trecuta in deplasare impotriva campioanei Inter, scor 2-0. De cealalta parte, sunt primele puncte pierdute in precedentele 3 etape de Fiorentina. Victoriile din acest interval le obtinea acasa cu Atalanta (1-0) si in deplasare cu Spezia (2-1).

Sase suturi pe poarta au expediat gazdele in aceasta partida, cu unul mai mult decat formatia oaspete. Bellanova deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 21, Belotti egaland in minutul 54. Golul victoriei lui Cagliari il reusea Deiola, care marca in minutul 62.

Rezumat Serie A etapa 27 – Alte rezultate

AC Milan – Udinese: 1-1

1-0: Leao (29); 1-1: Udogie (66)

Genoa – Inter: 0-0

Salernitana – Bologna: 1-1

0-1: Arnautovic (43); 1-1: Zortea (72, intrat in acelasi minut)

Empoli – Juventus: 2-3

0-1: M.Kean (32); 1-1: Zurkowski (40); 1-2: Vlahovic (45+2); 1-3: Vlahovic (66); 2-3: La Mantia (76, intrat in min. 70)

Clasament dupa etapa 27

Napoli si AC Milan se afla la egalitate de puncte in fruntea clasamentului. Pe pozitia a treia se situeaza Inter, la doua puncte in spatele celor doua si la 5 puncte in fata Juventusului, clasata a patra. Top 5 este incheiat de Atalanta, care se afla la 3 puncte in spatele Juventusului si la alte 3 in fata celor de la AS Roma, situati pe 6. De notat ca Inter si Atalanta au o restanta de disputat. Cea mai buna ofensiva o gasim la Inter, care a marcat de 55 ori. Defensiva cea mai solida ii apartine lui Napoli, care a primit 19 goluri.
Pe locurile 14, 15 si 16 le gasim, la egalitate de puncte, pe Udinese, Sampdoria si Spezia. La un punct in spatele lor se situeaza Cagliari. Cele trei echipe din “zona rosie” sunt Venezia, Genoa si Salernitana. Venezia se afla la trei puncte in spatele lui Cagliari, 5 puncte in fata lui Genoa si 7 puncte in fata Salernitanei. Sa precizam ca Genoa vine dupa 5 rezultate de egalitate. Salernitana, care vine dupa 4 remize, are atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare, marcand 20 goluri, primind 56.

Vlahovic (Juventus) este golgheterul competitiei, sarbul marcand 20 goluri, dintre care 17 pentru Fiorentina. Pozitia a doua in acest clasament este ocupat de Immobile (Lazio), care a marcat de 19 ori. Giovanni Simeone (Verona) completeaza podiumul, acesta avand 15 reusite.

Program etapa 28

Intre 4 si 6 martie va avea loc etapa cu numarul 28 din Serie A. Runda va debuta cu meciul dintre Inter si Salernitana. AS Roma va primi vizita Atalantei, Juventus pe cea a Speziei, pe cand Lazio o va infrunta in deplasare pe Cagliari. Derbyul etapei se va desfasura intre Napoli si AC Milan.