Rezumat Serie A etapa 26

Serie A etapa 26: Etapa nebuna, in care nicio formatie din top 6 nu a invins

Am asistat la o etapa destul de ciudata, in care o singura echipa din top 10 a invins. Este vorba de Fiorentina. Meciul ei contra Atalantei a fost singurul din aceasta runda in care au fost inscrise mai putin de doua goluri. De altfel, in 6 partide au fost marcate exact doua goluri. Care au fost acelea, insa si de ce surprize am avut parte in weekend veti afla dintr-un rezumat Serie A etapa 26. Tot de aici vom descoperi ce meci interesant ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 26 – Surprize

Salernitana – AC Milan: 2-2

Totul parea sa mearga conform planului pentru milanezi in partida cu ultima clasata cand Messias deschidea scorul inca din minutul 5. Lucrurile se complicau apoi pentru formatia oaspete, Bonazzoli reusind sa egaleze in minutul 29. Salernitana era cea care prelua conducerea, dupa reusita lui Djuric din minutul 72. AC Milan egala in minutul 77, autorul golului fiind Rebic, care intra pe teren in minutul 61.

Pentru Salernitana este a treia remiza la rand, dupa cele de pe teren propriu cu Spezia si din deplasare cu Genoa. De partea cealalta, AC Milan este neinvinsa in ultimele 4 etape de Serie A, interval in care obtinea doua victorii si doua rezultate de egalitate. Cealalta remiza venea pe teren propriu in fata lui Juventus.

Inter – Sassuolo: 0-2

Sassuolo se afla la al doilea meci la rand din campionat fara infrangere, dupa ce runda trecuta inregistra o remiza cu 4 goluri contra celor de la AS Roma. Sassuolo era egalata atunci in cel de-al patrulea minut de prelungire al celei de-a doua reprize. De cealalta parte, Inter nu a castigat in precedentele 3 etape, obtinand un singur punct. Vorbim de cel din deplasare impotriva lui Napoli. Cealalta infrangere din acest interval o suferea pe teren propriu impotriva lui AC Milan, scor 1-2, dupa ce Inter conducea la pauza.

Rezumat Serie A etapa 26 – Meciuri spectaculoase

“Nerazzurri” expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale adversarei. Cu toate acestea, oaspetii se impuneau cu 2-0, ambele goluri fiind inscrise in prima jumatate de ora. Raspadori deschidea scorul in minutul 8, Scamacca majorand diferenta in minutul 26. Inter putea marca golul de onoare in prelungirile celei de-a doua reprize, insa reusita marcata de Stefan de Vrij era anulata dupa vizionarea VAR.

Rezumat Serie A etapa 26 – Alte rezultate

Juventus – Torino: 1-1

1-0: de Ligt (13); 1-1: Belotti (62)

Sampdoria – Empoli: 2-0

1-0: Quagliarella (14); 2-0: Quagliarella (29)

AS Roma – Verona: 2-2

0-1: Barak (5); 0-2: Tameze (20); Gol anulat VAR (Verona, 33); 1-2: Volpato (65, intrat in min. 62); 2-2: Bove (84, intrat in minutul 78)

Fiorentina – Atalanta: 1-0

1-0: Piatek (56); Gol anulat VAR (Atalanta, 61)

Venezia – Genoa: 1-1

1-0: Thomas Henry (13); 1-1: Ekuban (29)

Udinese – Lazio: 1-1

1-0: Deulofeu (5); 1-1: F.Anderson (45)

Cagliari – Napoli: 1-1

1-0: Pereiro (58); 1-1: Osimhen (87)

Bologna – Spezia: 2-1

0-1: Manaj (11); 1-1: Arnautovic (40); 2-1: Arnautovic (84)

Clasament dupa etapa 26

AC Milan este lider in Serie A, la doua puncte in fata celor de la Inter si Napoli, echipele care completeaza podiumul. Juventus se situeaza pe pozitia a patra, la 7 puncte in spatele milanezilor si a napoletanilor. Atalanta se dueleaza cu Juventus pentru ultimul loc de Champions League, aflandu-se la 3 puncte in spatele “Batranei Doamne”. Si Lazio, Fiorentina, respectiv AS Roma pot fi luate in calcul pentru ocuparea ultimei pozitii de Champions League. Lazio se afla la un punct in spatele Atalantei, Fiorentina la doua puncte, iar AS Roma la 3 puncte. De notat ca Inter, Atalanta si Fiorentina au o restanta de disputat. Cea mai buna ofensiva o are Inter, cu 55 goluri marcate. Cea mai solida aparare ii revine lui Napoli, care a primit 18 goluri.

Locurile 14 si 15 sunt ocupate de Sampdoria si Spezia, cu 26 puncte fiecare. La un punct in spate urmeaza Udinese. Cu 22 puncte, Venezia si Cagliari se afla pe locurile 17 si 18. Penultima clasata este Genoa, cu 16 puncte. “Lanterna rosie” este Salernitana, care are 14 puncte. De remarcat ca echipele din “zona rosie” vin dupa rezultate foarte bune. Astfel, Cagliari are 3 remize si o victorie in ultimele 4 etape, Genoa vine dupa 4 remize, iar Salernitana dupa 3 remize. De punctat, de asemenea, ca Venezia are o restanta de disputat, iar Udinese si Salernitana doua restante. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare le gasim la Salernitana, care a marcat 19 goluri, primind 55.

Golgheteri si pasatori de gol

Immobile (Lazio) conduce in clasamentul golgheterilor, cu 19 reusite. Il urmeaza Vlahovic (Juventus), cu 18 goluri, dintre care 17 pentru Fiorentina. La mare distanta il gasim pe Giovanni Simeone (Verona), care a marcat de 12 ori, completand podiumul. Urmatorii doi marcatori sunt Abraham (AS Roma) si Lautaro Martinez (Inter), fiecare cu 11 goluri.

In ceea ce priveste pasele de gol, Berardi conduce acest clasament, jucatorul lui Sassuolo avand 9 assisturi. Il urmeaza Milinkovic-Savic (Lazio), Candreva (Sampdoria) si Calhanoglu (Inter), fiecare cu 8 pase de gol.

Program etapa 27

Intre 25 si 28 februarie va avea loc etapa cu numarul 27 din Serie A. Runda va fi deschisa de meciul lui AC Milan de pe teren propriu cu Udinese. Tot vineri Inter o va intalni in deplasare pe Genoa. Apoi Juventus o va infrunta in deplasare pe Empoli, iar Atalanta va primi vizita Sampdoriei. Derbyul etapei va avea loc intre Lazio si Napoli.