Rezumat Serie A etapa 25

Serie A etapa 25: Avem schimbare de lider, dupa remiza dintre Napoli si Inter

In urma acestei runde, Inter pierde pozitia de lider in Serie A, ca urmare a remizei cu Napoli, coroborate cu victoria lui AC Milan contra Sampdoriei. Atalanta a fost egalata in ultimele secunde de Juventus, astfel ca AC Milan este singura formatie din top 5 care a castigat in aceasta runda. Cum s-au descurcat formatiile din subsolul clasamentului aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 25. De precizat ca niciuna dintre ultimele 4 clasate nu a fost invinsa.

Rezumat Serie A etapa 25 – Echipe favorite care au castigat

AC Milan – Sampdoria: 1-0

“Diavolii” dominau la aproape toate capitolele in aceasta partida, Sampdoria expediind un singur sut pe poarta. Scorul final era stabilit inca din minutul 8, autorul golului fiind Leao. Este a doua victorie la rand in campionat a celor de la AC Milan, dupa ce runda trecuta treceau cu 2-1 in deplasare de Inter. De cealalta parte, Sampdoria se afla la a cincea infrangere din precedentele 6 etape de Serie A. Victoria din acest interval o inregistra chiar runda trecuta, pe teren propriu cu Sassuolo, cand invingea cu 4-0.

Rezumat Serie A etapa 25 –  Surprize

Torino – Venezia: 1-2

Din 4 suturi pe poarta au fost marcate 3 goluri in aceasta partida. Dupa 5 minute de joc tabela arata deja scorul de 1-0 in favoarea gazdelor, Brekalo fiind autorul golului. Haps egala in minutul 38, pentru ca Crnigoj sa o aduca in avantaj pe Venezia in primele secunde ale celei de-a doua reprize.

Pentru Venezia aceasta este prima victorie din precedentele 11 etape de campionat. De punctat insa ca in aceasta perioada le intalnea pe Lazio, AC Milan, Inter si Napoli. De cealalta parte, Torino a suferit a doua infrangere la rand, runda trecuta fiind invinsa in deplasare de Udinese cu 0-2. Au fost singurele infrangeri din precedentele 5 etape.

Rezumat Serie A etapa 25 – Meciuri spectaculoase

Verona – Udinese: 4-0

Desi Udinese expedia 7 suturi pe poarta, fata de 5 ale adversarei, aceasta nu reusea sa inscrie, primind, in schimb, nu mai putin de 4 goluri. Depaoli deschidea scorul inca din minutul 2, Antonin Barak dubland diferenta in minutul 31. Caprari marca pentru un linistitor 3-0 in favoarea gazdelor in minutul 66. Scorul final il stabilea Tameze, cu 5 minute inainte de final.

A fost a treia victorie pentru Verona din precedentele 4 etape. Celelalte victorii le obtinea pe teren propriu cu Bologna (2-1) si in deplasare cu Sassuolo (4-2). Infrangerea o suferea runda trecuta, in deplasare in fata lui Juventus, scor 0-2. De cealalta parte, o victorie, o remiza si o infrangere este bilantul celor de la Udinese in precedentele 3 etape. Victoria venea pe teren propriu in fata lui Torino, scor 2-0, remiza alba inregistrand-o in deplasare cu Genoa.

Rezumat Serie A etapa 25 – Alte rezultate

Lazio – Bologna: 3-0

1-0: Immobile (penalty, 13); 2-0: Zaccagni (53); 3-0: Zaccagni (63)

Napoli – Inter: 1-1

1-0: Insigne (penalty, 7); 1-1: Dzeko (47)

Genoa – Salernitana: 1-1

1-0: Destro (32); 1-1: Bonazzoli (45+1)

Empoli – Cagliari: 1-1

1-0: Pinamonti (38); 1-1: Pavoletti (84, intrat in min. 79)

Sassuolo – AS Roma: 2-2

0-1: Abraham (penalty, 45+1); 1-1: Smalling (autogol, 47); 2-1: H.Traore (73); Cartonas rosu Ferrari (Sassuolo, 78); 2-2: Cristante (90+4)

Atalanta – Juventus: 1-1

1-0: Malinovsky (76, intrat in min. 60); 1-1: Danilo (90+2)

Spezia – Fiorentina: 1-2

Penalty ratat Piatek (Fiorentina, 16); 0-1: Piatek (42); 1-1: Agudelo (76, intrat in min. 56); 1-2: Amrabat (89)

Clasament dupa etapa 25

AC Milan a trecut pe primul loc, avand 55 puncte, unul mai mult decat Inter si doua mai mult ca Napoli, echipele care completeaza podiumul. Pozitia a patra este ocupata de Juventus, ce are doua puncte in spatele lui Napoli si doua in fata Atalantei, a cincea clasata. Lazio ocupa locul 6, aflandu-se la doua puncte in spatele Atalantei si la alte doua in fata celor de la AS Roma, situati pe locul 7. De precizat ca Inter si Atalanta au o restanta de disputat. Inter are cea mai buna defensiva, cu 55 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii apartine lui Napoli, care a primit 17 goluri.

Dupa 4 meciuri fara infrangere, Spezia a fost invinsa in aceasta runda, situandu-se pe locul 14, cu 26 puncte. O urmeaza Udinese, la doua puncte in spate si Sampdoria, la trei puncte in spate. Venezia si Cagliari se afla pe locurile 17 si 18, la doua puncte in spatele Sampdoriei. Genoa este penultima, la 6 puncte in spatele Veneziei si a lui Cagliari, respectiv la doua puncte in fata “lanternei rosii” Salernitana. De remarcat ca Genoa si Cagliari vin dupa trei meciuri fara infrangere, iar Salernitana dupa doua meciuri fara infrangere. Cu 17 goluri marcate si 57 primite, Salernitana detine atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare.

Immobile (Lazio) rezista in frunte in clasamentul golgheterilor, acesta marcand de 19 ori. Il urmeaza Vlahovic (Juventus), cu 18 reusite, dintre care 17 la Fiorentina. Podiumul este completat de Giovanni Simeone (Verona), cu 12 goluri marcate. Urmeaza doi jucatori cu 11 reusite fiecare. Este vorba de Tammy Abraham (AS Roma) si Lautaro Martinez (Inter)

Program etapa 26

Intre 18 si 21 februarie se va disputa runda cu numarul 26 din Serie A. Aceasta va incepe cu derbyul local dintre Juventus si Torino. AS Roma va primi vizita celor de la Verona, AC Milan avand o misiune facila in meciul din deplasare cu Salernitana. Inter va primi vizita lui Sassuolo, Fiorentina pe cea a Atalantei, Napoli urmand sa joace in deplasare impotriva lui Cagliari.