Rezumat Serie A etapa 24

Serie A etapa 24: Un singur punct ramas intre primul si al treilea loc, dupa ce Inter este invinsa in “Derby della Madonnina” .

Am asistat la o runda cu nu mai putin de 7 eliminari, in meciul dintre AS Roma si Genoa vazand chiar doi jucatori care au primit cartonas rosu. Dincolo de acest aspect, sa spunem ca Inter a pierdut derbyul cu AC Milan. Astfel, diferenta dintre primele 3 echipe este doar un punct. Juventus a urcat pe loc de Champions League, dupa ce a invinns-o pe Verona. In schimb, Atalanta nu trece printr-o perioada tocmai buna. Ce rezultat a inregistrat aceasta, insa si formatiile din partea a doua a clasamentului, puteti lectura in acest rezumat Serie A etapa 24. Tot aici descoperim si derbyurile care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 24 – Echipe favorite care au invins

Venezia – Napoli: 0-2

In prima repriza napoletanii aveau o posesie de 71%, insa nu reuseau sa inscrie. Deschiderea de scor a venit abia in minutul 59, autorul golului fiind Osimhen. In al cincilea minut de prelungire gazdele ramaneau in inferioritate numerica, Ebuehi fiind jucatorul eliminat. Diferenta era majorata in al zecelea minut de prelungire al celei de-a doua reprize de catre Petagna, care intra pe teren in minutul 89.

A fost a patra victorie la rand in campionat pentru Napoli, care le mai invingea in acest interval pe Salernitana, Bologna si Sampdoria. In schimb, Venezia a suferit a patra infrangere din precedentele 5 etape de campionat. Celelalte echipe in fata carora pierdea se numeau Lazio, AC Milan si Inter.

Rezumat Serie A etapa 24 – Surprize

AS Roma – Genoa: 0-0

Etapa incepea cu o surpriza, care avea loc pe Olimpico, intre AS Roma si Genoa. Ambele echipe expediau cate 3 suturi pe poarta in aceasta partida. Genoa ramanea in inferioritate numerica in minutul 69, cand Ostigard era eliminat. In primul minut de prelungire al celei de-a doua reprize gazdele puteau da lovitura, insa golul marcat de Zaniolo era anulat dupa vizionarea VAR. AS Roma termina si ea meciul in 10 oameni, Zaniolo fiind eliminat in al cincilea minut de prelungire, dupa ce in primul minut de prelungire vazuse cartonasul galben.

AS Roma vedea dupa doua victorii in campionat, pe teren propriu invingand-o cu 1-0 pe Cagliari, iar in deplasare cu 4-2 pe Empoli. Pentru Genoa este a doua remiza la rand, dupa cea de runda trecuta in deplasare cu Udinese, incheiata tot fara gol.

Inter – AC Milan: 1-2

Desi vorbim de o disputa intre ocupantele podumului, in opinia caselor de pariuri aceasta a fost o surpriza. Inter conducea la pauza, dupa reusita lui Perisic, din minutul 38. “Diavolii” egalau cu un sfert de ora inainte de final, marcatorul golului fiind Giroud. Acelasi Giroud aducea victoria oaspetilor 3 minute mai tarziu. AC Milan incheia in inferioritate numerica, Theo Hernandez fiind eliminat in al cincilea minut de prelungire.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul ambelor echipe in ultimele 3 runde. Pentru AC Milan remiza venea pe teren propriu cu Juventus, infrangerea suferind-o cu 1-2 acasa in fata Speziei. De cealalta parte, Inter se impunea cu 2-1 in fata Veneziei, remzand in deplasare contra Atalantei.

Atalanta – Cagliari: 1-2

Oaspetii erau cei care deschideau scorul in aceasta partida, Gaston Pereiro marcand in minutul 50. Misiunea Atalantei devenea si mai dificila trei minute mai tarziu, cand Musso era eliminat. Cu toate acestea, Palomino egala pentru gazde in minutul 64. Doar 4 minute mai tarziu insa, acelasi Pereiro o readucea pe Cagliari in avantaj.

Este a treia victorie din ultimele 5 etape pentru Cagliari, care le mai invingea acasa pe Bologna si in deplasare pe Sampdoria, pe ambele cu 2-1. Remiza din acest interval venea acasa cu Fiorentina, infrangerea suferind-o in deplasare cu AS Roma, scor 0-1. De cealalta parte, acesta este al treilea meci la rand fara victorie pentru Atalanta, dupa remizele cu Lazio si Inter din precedentele doua etape.

Rezumat Serie A etapa 24 – Meciuri spectaculoase

Sampdoria – Sassuolo: 4-0

Oaspetii expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 7 ale gazdelor. Cu toate acestea, Sampdoria se impunea clar, desi avea o posesie de doar 39%. Scorul pauzei era stabilit inca din primele 10 minute. Caputo il deschidea in minutul 5, Sensi majorand diferenta doua minute mai tarziu. Conti facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 63. Rezultatul final il stabilea Candreva, care transforma un penalty in primul minut de prelungire al celei de-a doua reprize.

Sunt primele puncte obtinute de Sampdoria din precedentele 5 etape din Serie A. De partea cealalta, Sassuolo a acumulat un singur punct din ultimele 3 etape. Se intampla in deplasare cu Torino.

Rezumat Serie A etapa 24 – Alte rezultate

Fiorentina – Lazio: 0-3

0-1: Milinkovic-Savic (52); 0-2: Immobile (70); 0-3: Biraghi (autogol, 81); Cartonas rosu Torreira (Fiorentina, 85)

Bologna – Empoli: 0-0

Udinese – Torino: 2-0

Cartonas rosu Mandragora (Torino, 90+2); 1-0: Molina (90+3); 2-0: Pusseto (penalty, 90+7)

Juventus – Verona: 2-0

1-0: Vlahovic (13); 2-0: Zakaria (61)

Salernitana – Spezia: 2-2

1-0: Verdi (3); 1-1: Manaj (penalty, 12); 2-1: Verdi (16); 2-2: D.Verde (penalty, 30)

Clasament dupa etapa 24

Diferenta dintre liderul Inter si urmatoarele doua clasate, Napoli si AC Milan, s-a redus la un singur punct. Pe pozitia a patra a urcat Juventus, aflata la 7 puncte in spatele celor de la Napoli si AC Milan, respectiv la doua puncte in fata Atalantei, care are un meci mai putin. Urmeaza Lazio si AS Roma, ambele la 4 puncte in spatele Atalantei. Inter are cea mai puternica ofensiva, inscriind 54 goluri. Cea mai solida defensiva ii apartine lui Napoli, cu 16 goluri primite.

Spezia, echipa care a acumulat 10 puncte in precedentele 4 etape, se afla pe locul 15, la un punct in spatele lui Udinese, situata pe 14. Diferenta dintre Spezia si Sampdoria, aflata pe locul 16, este de 3 puncte. Aceeasi diferenta gasim si intre Sampdoria si Cagliari, echipa de pe locul 17. In “zona rosie” le intalnim pe Venezia, Genoa si Salernitana. Venezia se afla la doua puncte in spatele lui Cagliari, Genoa la 6, iar Salernitana la 9. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare, o intalnim la Salernitana, cu 16 goluri marcate si 55 primite.

In fruntea clasamentului golgheterilor se afla doi jucatori. Vorbim de Immobile (Lazio) si de Vlahovic, noua achizitie a lui Juventus. Cei doi au 18 goluri fiecare. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Giovanni Simeone (Verona), care a marcat de 12 ori. Pe locul 4 il vedem pe Lautaro Martinez (Inter), cu 11 reusite.