Rezumat Serie A etapa 23

Serie A etapa 23: Trei meciuri fara gol in aceasta runda

In conditiile in care Juventus nu a expediat niciun sut pe poarta, se poate considera norocoasa ca a plecat cu un punct de pe San Siro, in derbyul cu AC Milan. Acesta nu a fost insa singurul meci din Serie A in care nu s-a marcat. Care au fost celelalte doua aflati mai jos, dintr-un rezumat Serie A etapa 23. Tot de aici descoperiti ca au fost acordate 4 cartonase rosii in aceasta runda, insa si care va fi derbyul etapei viitoare.

Rezumat Serie A etapa 23 – Echipe favorite care au castigat

Inter – Venezia: 2-1

Noua victorii si o remiza este bilantul Interului in precedentele 10 partide de campionat. Remiza o inregistra runda trecuta, in deplasare cu Atalanta. In schimb, Venezia a obtinut un singur punct din precedentele 4 runde. Se intampla pe teren propriu cu Empoli. Celelalte doua infrangeri le suferea pe teren propriu cu AC Milan si Lazio.

Napoli – Salernitana: 4-1

Este a treia victorie la rand in campionat pentru Napoli, care o invingea in precedentele doua partide cu 2-0 in deplasare pe Bologna si cu 1-0 pe teren propriu pe Sampdoria. In schimb, Salernitana a suferit a saptea infrangere din ultimele 8 partide. Victoria din acest interval o obtinea in deplasare cu Verona, scor 2-1.

Rezumat Serie A etapa 23 – Surprize

Cagliari – Fiorentina: 1-1

Oaspetii puteau deschide scorul in aceasta partida inca din minutul 8, insa Biraghi rata un penalty. In al doilea minut al reprizei secunde Cagliari deschidea scorul, autorul golului fiind Joao Pedro. Odriozola o lasa pe Fiorentina in inferioritate numerica in minutul 65. In urma cartonasului rosu Cagliari a fost rasplatita cu un penalty, iar in acel moment prea putini o mai vedeau pe Fiorentina revenind. Numai ca penaltyul a fost ratat de Joao Pedro. Intrat in minutul 60, Sottil aducea egalarea pentru Fiorentina cu un sfert de ora inainte de final.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul ambelor echipe in precedentele 3 etape de campionat. In ceea ce o priveste pe Fiorentina, infrangerea o suferea in deplasare cu Torino, scor 0-4, victoria obtinand-o cu 6-0 pe teren propriu in fata celor de la Genoa. De cealalta parte, Cagliari era invinsa cu 0-1 in deplasare de AS Roma, invingand-o pe teren propriu pe Bologna cu 2-1.

Rezumat Serie A etapa 23 – Meciuri spectaculoase

Nu mai putin de 14 suturi pe poarta expedia formatia gazda, fata de unul singur al oaspetilor. Juan Jesus deschidea scorul pentru napoletani in minutul 17. Egalarea venea in minutul 33 de la Bonazzoli, gazdele preluand din nou conducerea pana in pauza. Mertens transforma un penalty in al patrulea minut de prelungire. Rrahmani facea ca tabela sa arate scorul de 3-1 in minutul 47. Oaspetii ramaneau in inferioritate numerica in minutul 51, Veseli primind cartonasul rosu. In urma hentului comis de acesta s-a acordat un penalty, transformat de Insigne.

Empoli – AS Roma: 2-4

“Lupii” au muscat sanatos pe terenul celor de la Empoli, conducand la pauza cu scorul de 4-0. Tammy Abraham marca primul in minutul 24, tot el dubland diferenta in minutul 33. Doua minute mai tarziu Sergio Oliveira ducea scorul la 3-0. Peste alte doua minute Zanolo inscria si el, stabilind scorul pauzei. In repriza secunda AS Roma s-a mai relaxat, permitandu-le gazdelor sa marcheze de doua ori. Primul gol era inscris de Pinamonti, la 10 minute dupa pauza, iar al doilea gol de Bajrami in minutul 72. Opt suturi pe poarta expedia AS Roma in aceasta partida, fata de cele 7 ale adversarei.

Doua victorii si doua infrangeri este bilantul “lupilor” in precedentele 4 etape. Trebuie spus ca infrangerile veneau acasa cu Juventus (3-4, dupa ce AS Roma conducea cu 3-1) si in deplasare in fata lui AC Milan (1-3). De cealalta parte, Empoli are trei remize si tot atatea infrangeri in ultimele 6 etape. Remizele veneau in deplasare cu Venezia, Lazio si Spezia. Infrangerile le suferea acasa cu Sassuolo (1-5) si AC Milan (2-4).

Gazdele nu se simteau prea bine in minutul 19, cand Thomas Henry deschidea scorul pentru Venezia. Barella aducea egalarea cu 5 minute inainte de final. Campioana depunea eforturi destul de mari pentru a obtine toate cele 3 puncte. Pana la urma, eforturile i-au fost rasplatite in minutul 90, marcatorul golului fiind Dzeko. Inter a expediat 12 suturi pe poarta, fata de cele 3 ale oaspetilor.

Rezumat Serie A etapa 23 – Alte rezultate

Verona – Bologna: 2-1

0-1: Orsolini (14); 1-1: Caprari (38); 2-1: Kalinic (85, intrat in min. 74)

Genoa – Udinese: 0-0

Cartonas rosu Cambiaso (Genoa, 79; primul galben la aceeasi faza)

Lazio – Atalanta: 0-0

Spezia – Sampdoria: 1-0

1-0: D.Verde (69); Cartonas rosu Ekdal (Sampdoria, 73)

Torino – Sassuolo: 1-1

1-0: Sanabria (16); 1-1: Raspadori (88)

AC Milan – Juventus: 0-0

Clasament dupa etapa 23

Campioana Inter se distanteaza in fruntea clasamentului, avansul fata de urmatoarele doua pozitii fiind de 4 puncte. Podiumul este completat de Napoli si AC Milan. Atalanta se afla pe pozitia a patra, la 6 puncte in spatele celor doua si la un punct in fata Juventusului. Pe 6 se situeaza AS Roma, care are 4 puncte in spatele Juventusului. Inter are cel mai bun atac, cu 53 goluri marcate, cea mai solida aparare revenindu-i lui Napoli, care a primit 16 goluri.

Sampdoria vine dupa 4 infrangeri, ocupand locul 16, cu 20 puncte. La doua puncte in spate o gasim pe Venezia, iar la trei puncte pe Cagliari. Penultimul loc este ocupat de Genoa, situata la 4 puncte in spatele lui Cagliari si la trei in fata “lanternei rosii” Salernitana. Cu 14 goluri marcate si 53 primite, Salernitana are atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta aparare.

In fruntea clasamentului golgheterilor se afla doi jucatori. Este vorba de Immobile (Lazio) si Vlahovic (Fiorentina), fiecare avand 17 reusite. Ultima pozitie a podiumului este ocupata de Giovanni Simeone (Verona), care a marcat de 12 ori. Urmeaza Lautaro Martinez (Inter), cu 11 goluri.