Rezumat Serie A etapa 22

Serie A etapa 22: Inter se incurca, insa AC Milan nu poate profita

In aceasta runda intr-un singur meci echipa care conducea la pauza era invinsa la final. Este vorba despre cel dintre AC Milan si Spezia, de unde milanezii nu obtineau niciun punct. In derbyul rundei, Atalanta a pus punct seriei de victorii in campionat a lui Inter. Din acest rezumat Serie A etapa 22 vedeti care au fost meciurile cu golurile cele mai multe. De asemenea, vom descoperi si derbyul care ne asteapta saptamana viitoare.

Rezumat Serie A etapa 22 – Echipe favorite care au invins

Salernitana – Lazio: 0-3

Ciro Immobile facea ca oaspetii sa conduca la doua goluri diferenta dupa doar 10 minute de joc. Scorul il deschidea in minutul 7, diferenta dubland-o trei minute mai tarziu. Intrat in minutul 59, Lazzari inscria cel de-al treilea gol pentru laziali.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Lazio in precedentele 3 etape de campionat. Infrangerea o suferea in deplasare cu Inter, scor 1-2, remiza cu 6 goluri inregistrand-o pe teren propriu cu Empoli. De cealalta parte, Salernitana a suferit 6 infrangeri in precedentele 7 etape. Victoria din acest interval venea runda trecuta, in deplasare contra Veronei, scor 2-1.

Juventus – Udinese: 2-0

Dybala deschidea scorul aici in minutul 19, McKennie dubland diferenta in minutul 73. “Batrana Doamna” avea o posesie de 67% in acest meci. Juventus se afla la a patra victorie din precedentele 5 etape, remiza din acest interval inregistrand-o pe teren propriu cu Napoli. In schimb, pentru Udinese este a doua infrangere la rand, runda trecuta pierzand acasa cu un uluitor 2-6 in fata Atalantei. Inaintea celor doua infrangeri, Udinese obtinea doua victorii, inscriind 7 goluri, reusind sa nu primeasca vreunul.

AS Roma – Cagliari: 1-0

“Lupii” dominau la aproape toate capitolele aici, insa singurul gol era marcat din penalty. In minutul 33 Sergio Oliveira transforma de la “punctul cu var”. A fost abia prima victorie pentru AS Roma din precedentele 4 etape. Remiza din acest interval o inregistra pe teren propriu cu Sampdoria, infrangerile suferindu-le acasa cu Juventus (3-4, dupa ce conducea cu 3-1) si in deplasare cu AC Milan (1-3). De cealalta parte, Cagliari venea dupa doua victorii, invingandu-le cu 2-1 pe teren propriu pe Bologna si in deplasare pe Sampdoria.

Fiorentina – Genoa: 6-0

Este prima victorie a Fiorentinei din precedentele 4 etape de campionat. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Torino cu scorul de 0-4. De partea cealalta, Genoa a obtinut doar doua puncte din ultimele 8 etape. Una dintre remize o inregistra acasa contra Atalantei.

Rezumat Serie A etapa 22 – Surprize

AC Milan – Spezia: 1-2

Spezia are 3 victorii in ultimele 4 runde. Celelalte succese le realiza in deplasare cu Genoa si Napoli, ambele cu scorul de 1-0. De cealalta parte, AC Milan are si ea 3 victorii in precedentele 4 etape, acestea venind in deplasare cu Venezia (3-0) si Empoli (4-2), respectiv acasa cu AS Roma (3-1).

Rezumat Serie A etapa 22 – Meciuri spectaculoase

Sampdoria – Torino: 1-2

Oaspetii expediau 12 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar 3 ale adversarei. Nu erau insa scutiti de emotii, deoarece Sampdoria deschidea scorul in minutul 18, prin Caputo. Singo egala in minutul 27, Praet aducand victoria torinezilor la jumatatea reprizei secunde.

Torino se afla la a patra victorie din precedentele 5 meciuri de Serie A, infrangerea din acest interval suferind-o in deplasare in fata Interului, scor 0-1. Runda trecuta Torino o invingea acasa pe Fiorentina cu 4-0. In schimb, Sampdoria are 3 infrangeri la rand, pe celelalte suferindu-le in deplasare cu Napoli (0-1) si acasa contra lui Cagliari (1-2) dupa ce la pauza conducea.

Milanezii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 6 ale adversarei. In minutul 45 Theo Hernandez putea sa aduca “diavolii” in avantaj, insa a ratat un penalty, trimitand mingea pe langa poarta. Cu toate acestea, milanezii intrau in avantaj la pauza, Leao marcand in primul minut de prelungire. Intrat in minutul 58, Agudelo egala 6 minute mai tarziu. Golul victoriei oaspetilor era marcat de Gyasi, in al saselea minut de prelungire al partidei.

Gazdele se distrau in aceasta partida, transformand in gol jumatate din cele 12 suturi pe poarta. In schimb, Genoa nu expedia nici macar un sut pe poarta. Vlahovic putea deschide scorul in minutul 11, insa rata un penalty. O facea 4 minute mai tarziu Odriozola. Diferenta era dublata in minutul 34 de catre Bonaventura, pentru ca Biraghi sa stabileasca scorul pauzei in minutul 42.

Pana la urma, Vlahovic marca primul gol din cea de-a doua repriza, asta intamplandu-se in minutul 51. Biraghi marca inca o data pentru gazde in minutul 69, setul fiind inchis in minutul 77 de Torreira.

Sassuolo – Verona: 2-4

Oaspetii expediau aici 6 suturi pe poarta, fata de cele 5 ale adversarei. Verona putea deschide scorul inca din minutul 16, insa reusita lui Gunter a fost anulata dupa vizionarea VAR. Pana la urma, Caprari deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 37, Barak dubland diferenta in minutul 44. Scamacca reducea din handicap in minutul 54, trei minute mai tarziu Barak refacand diferenta la doua goluri in favoarea Veronei, dupa ce transforma un penalty. Defrel reducea din nou handicapul la un gol, dupa golul din minutul 67. De mentionat ca Defrel intra pe teren 4 minute mai devreme. Scorul final il stabilea acelasi Barak in al patrulea minut de prelungire, marcand, astfel, un hat-trick.

Pentru Sassuolo aceasta este a doua victorie din ultimele 3 etape, cealalta obtinand-o cu 2-1 in deplasare in fata Speziei. Runda trecuta pierdea insa pe teren propriu in fata Salernitanei, scor 1-2. De partea cealalta, o victorie, o remiza si o infrangere este bilantul lui Sassuolo din ultimele 3 etape.

Clasament dupa etapa 22

Inter Milano ramane lider, diferenta fata de AC Milan, ocupanta pozitiei secunde, fiind de doua puncte. Pozitia a treia este ocupata de Napoli, aflata la doua puncte in spatele milanezilor si la patru puncte in fata Atalantei, formatia de pe locul 4. Top 5 este incheiat de Juventus, situata la un punct in spatele Atalantei. De punctat ca Inter si Atalanta au o restanta de disputat. Inter dispune de cea mai buna ofensiva, cu 51 goluri marcate. Cea mai solida aparare o detine Napoli, cu 15 goluri primite.

In subsolul clasamentului, Sampdoria vine dupa 3 infrangeri, coborand pe locul 16, avand 20 puncte. La doua puncte in spate o gasim pe Venezia, iar la alte doua puncte in spate pe Cagliari. Penultimul loc este ocupat de Genoa, care are 12 puncte, unul mai mult decat “lanterna rosie” Salernitana. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva ii apartin Salernitanei, care a marcat 13 goluri, primind 49.

Immobile (Lazio) si Vlahovic (Fiorentina) impart pozitia de lider in clasamentul golgheterilor, fiecare avand 17 goluri. Ultima pozitie de pe podium este ocupata de Giovanni Simeone (Verona), cu 12 reusite. Urmeaza Lautaro Martinez (Inter), cu 11 goluri si Berardi (Sassuolo), care a marcat de 10 ori.

Program etapa 23

Intre 21 si 23 ianuarie va avea loc etapa cu numarul 23 din Serie A. Atunci Inter va primi vizita Veneziei, iar Napoli pe cea a Salernitanei. Atalanta va juca in deplasare cu Lazio, in vreme ce AS Roma o va infrunta tot in deplasare pe Empoli. In ultimul meci al etapei vom vedea derbyul dintre AC Milan si Juventus.