Rezumat Serie A etapa 21

Serie A etapa 21: Revenire de senzatie a Juventusului in partida de pe Olimpico

Am avut o etapa in care, din fericire, nu a fost amanata nicio partida cu mai mult de doua zile. Spunem asta referindu-ne la duelul dintre Cagliari si Bologna, in care oaspetii au cerut o amanare, deoarece jucatorii nu s-au putut antrena in ultima saptamana, din cauza virusului COVID, care a pus stapanire pe mai multi dintre ei. Lipsa de antrenament s-a vazut pe final. Cum s-a desfasurat acea partida aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 21. De asemenea, cauze similare au dus si la amanarea cu o zi a meciului dintre Fiorentina si Torino. Tot de mai jos aflam ca Atalanta a facut scor cu Udinese, in vreme ce Juventus a revenit senzational in partida cu AS Roma, pentru a se impune intr-un duel cu 7 goluri.

Rezumat Serie A etapa 21 – Echipe favorite care au castigat

Inter – Lazio: 2-1

Campioana putea deschide scorul in minutul 17, insa golul marcat de Lautaro Martinez era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, gazdele reuseau sa deschida scorul la finalul primei jumatati de ora, autorul golului fiind Bastoni. Cinci minute mai tarziu lazialii egalau prin Immobile. Skriniar o aducea din nou pe Inter in avantaj la jumatatea reprizei secunde.

Astfel, Inter se afla la a opta victorie la rand in campionat, interval in care primea doar 3 goluri. In schimb, Lazio vine dupa o remiza cu 6 goluri pe teren propriu impotriva lui Empoli.

Napoli – Sampdoria: 1-0

Gazdele puteau deschide scorul in minutul 35, insa golul marcat de Juan Jesus era anulat dupa vizonarea VAR. Singura reusita a partidei era marcata tot in prima repriza. Petagna reusea golul victoriei napoletanilor in minutul 43.

Napoli a obtinut abia a doua victorie din precedentele 7 meciuri de campionat. Pe cealalta o obtinea tot cu 1-0, pe teren propriu in fata lui AC Milan. De partea cealalta, Sampdoria se afla la a patra etapa la rand fara victorie. Cealalta infrangere o suferea pe teren propriu contra lui Cagliari, scor 1-2, remizele venind acasa cu Venezia si in deplasare cu AS Roma.

Rezumat Serie A etapa 21 – Surprize

Verona – Salernitana: 1-2

Sunt primele puncte pentru Salernitana din precedentele 5 meciuri de Serie A. Este adevarat, in celelalte 4 ultima clasata le intalnea pe Juventus, AC Milan, Fiorentina si Inter. De cealalta parte, Verona sufera a treia infrangere din precedentele 5 etape. Atalanta si Torino erau celelalte formatii care o invingeau.

Rezumat Serie A etapa 21 – Meciuri spectaculoase

Empoli – Sassuolo: 1-5

Cele mai multe suturi pe poarta se expediau in acest meci. Oaspetii reuseau nu mai putin de 14, iar gazdele 4. Berardi deschidea scorul din penalty pentru Sassuolo in minutul 13, Henderson egaland 3 minute mai tarziu. Raspadori readucea echipa oaspete in avantaj in minutul 24. La sfarsitul primei ore de joc Empoli ramanea in inferioritate numerica. Viti era cel eliminat, dupa ce acesta primise primul cartonas galben in aceeasi faza. Intrat in minutul 61, Scamacca puncta 6 minute mai tarziu. Raspadori ducea scorul la 4-1 pentru oaspeti in minutul 71. Scorul final era stabilit in prelungiri de Scamacca.

Trei victorii, cinci remize si o infrangere este bilantul lui Sassuolo in precedentele 9 etape. Printre victorii se numara cele din deplasare cu AC Milan si de acasa cu Lazio, iar printre remize cele din deplasare cu Fiorentina si de acasa cu Napoli. De cealalta parte, Empoli are doua remize si doua infrangeri in ultimele 4 runde. Runda trecuta remiza cu 6 goluri in deplasare impotriva lui Napoli.

AS Roma – Juventus: 3-4

In aceasta partida care ne-a facut sa o urmarim cu sufletul la gura gazdele expediau 7 suturi pe poarta, iar oaspetii 5. AS Roma deschidea scorul in minutul 11, autorul golului fiind Tammy Abraham. Dybala egala 7 minute mai tarziu, stabilind scorul pauzei. Mkhitaryan le readucea pe gazde in avantaj in minutul 48, Lorenzo Pellegrini facand ca “lupii” sa aiba un avans de doua goluri in minutul 53.

Locatelli dadea tonul revenirii, reducand din handicap in minutul 70. Kulusevski aducea egalarea doar doua minute mai tarziu. Lovitura de gratie era data de De Sciglio in minutul 77. Juventus a tremurat insa serios pentru victorie, de Ligt lasandu-si echipa in inferioritate numerica in minutul 81. Penalty-ul rezultat nu a fost insa transformat de Pellegrini, astfel ca Juventus pleca acasa cu toate cele 3 puncte.

Cinci victorii si doua remize obtinea “Batrana Doamna” in ultimele 7 meciuri de Serie A. Runda trecuta remiza pe teren propriu cu Napoli. In schimb, pentru AS Roma este a doua infrangere la rand, dupa cea de runda trecuta din deplasare cu AC Milan, scor 1-3.

Sapte suturi pe poarta expediau gazdele in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor. Ultima  clasata intra in avantaj la pauza, gratie unui penalty transformat in minutul 29 de Djuric. Lazovic egala pentru gazde in minutul 63, Kastanos aducand victoria Salernitanei in minutul 70. Verona ramanea in inferioritate numerica in minutul 89, Ilic fiind eliminat.

Udinese – Atalanta: 2-6

Oaspetii marcau 6 goluri din cele 7 suturi pe poarta expediate, in vreme ce Udinese transforma in gol jumatate din cele 4 suturi pe poarta. La pauza Atalanta conducea cu 3-0. Pasalic deschidea scorul in minutul 17, Muriel dubland diferenta 5 minute mai tarziu. Malinovsky stabilea scorul pauzei in minutul 43.

Udinese reducea diferenta la doua goluri, dupa ce Djimsiti marca in proprie poarta in minutul 59. Muriel restabilea diferenta la 3 goluri in minutul 76, Beto reducand-o din nou la doua goluri in minutul 88. La faza imediat urmatoare Maehle facea ca tabela sa arate scorul de 5-2. Tabela era inchisa in al doilea minut de prelungire de catre Pessina.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul ambelor echipe in precedentele 3 meciuri de campionat. Atalanta remiza in deplasare cu Genoa, pierzand acasa cu AS Roma, scor 1-4. Udinese remiza pe teren propriu cu AC Milan, impunandu-se cu 4-0 in deplasare in fata lui Cagliari.

Venezia – AC Milan: 0-3

Oaspetii expediau 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale gazdelor. AC Milan deschidea scorul inca din minutul 2, autorul golului fiind Ibrahimovic. Theo Hernandez dubla diferenta in minutul 48, pentru ca tot el sa inscrie din penalty in minutul 59. De notat ca gazdele jucau in inferioritate numerica din minutul 58, eliminare ce a precedat penaltyul. Svoboda era cel eliminat.

AC Milan se afla la a treia victorie la rand, dupa cele din deplasare cu Empoli (4-3) si de acasa cu AS Roma (3-1). In schimb, Venezia este la a saptea partida in campionat fara victore, interval in care obtinea doua puncte. Una dintre remize o obtinea pe teren propriu cu Juventus.

Genoa – Spezia: 0-1

Oaspetii expediau noua suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar doua ale gazdelor. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 14 de catre Bastoni. Spezia se afla la a doua victorie din precedentele 3 etape, cealalta obtinand-o in deplasare in fata lui Napoli, cu acelasi scor. In schimb, Genoa a obtinut doar doua puncte in precedentele 7 runde de campionat. Una dintre remize o inregistra acasa cu Atalanta.

Rezumat Serie A etapa 21 – Alte rezultate

Torino – Fiorentina: 4-0

1-0: Singo (19); 2-0: Brekalo (23); 3-0: Brekalo (31); 4-0: Sanabria (58)

Cagliari – Bologna: 2-1

0-1: Orsolini (54); 1-1: Pavoletti (71); 2-1: Pereiro (90+3)

Clasament dupa etapa 21

Inter este lider, aflandu-se la un punct in fata celor de la AC Milan, avand insa si un meci mai putin. Pe a treia pozitie o gasim pe Napoli, la 5 puncte in spatele lui AC Milan si doua in fata Atalantei, ocupanta pozitiei a patra, care are o restanta de disputat. Top 5 este incheiat de Juventus, aflata la 3 puncte in spatele Atalantei. Cea mai buna ofensiva ii apartine Interului, care a marcat de 51 ori. Apararea cea mai solida ii revine lui Napoli, cu 15 goluri primite.

Udinese si Sampdoria ocupa locurile 14 si 15, cu 20 puncte fiecare, cu mentiunea ca Udinese are doua restante de disputat. Locul 16 este ocupat de Spezia, la un punct in spatele celor doua si la doua puncte in fata Veneziei, care are o restanta. Locurile retrogradabile sunt ocupate in acest moment de Cagliari, Genoa si Salernitana. Cagliari are 16 puncte, Genoa 12 si Salernitana 11 cu doua restante de disputat.

Vlahovic (Fiorentina) rezista in continuare pe prima pozitie in clasament, acesta marcand de 16 ori. La o reusita in spatele sarbului il gasim pe Immobile (Lazio). Podiumul este completat de Giovanni Simeone (Verona), cu 12 goluri marcate.