Rezumat Serie A etapa 20

Serie A etapa 20: Napoli remizeaza in derby, iar AC Milan se apropie de un lider care nu a jucat in aceasta etapa

Din pacate, anul 2022 nu a inceput prea bine nici in Serie A. Mai multe echipe s-au confruntat cu jucatori ce au virusul COVID, meciurile acestora fiind amanate. Cele doua derby-uri din aceasta etapa s-au putut insa disputa. Astfel, Napoli a obtinut o remiza cu Juventus, AC Milan impunandu-se in fata celor de la AS Roma, echipa ce a incheiat in dubla inferioritate numerica. Care au fost celelalte rezultate aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 20 de mai jos. Tot aici veti descoperi si cele doua meciuri tari care speram sa se dispute runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 20 – Surprize

Sampdoria – Cagliari: 1-2

Una dntre surprizele etapei a constituit-o infrangerea de pe teren propriu a Sampdoriei in fata lui Cagliari, in primul meci al zilei. Gazdele conduceau la pauza, dupa reusita lui Gabbiadini din minutul 18. Oaspetii intorceau insa rezultatul in repriza secunda. Deiola egala in minutul 55, Pavoletti aducand victoria in minutul 71. Sampdoria incheia in inferioritate numerica, in primul minut de prelungire Candreva vazand cartonasul rosu.

Sunt primele puncte obtinute de Cagliari in precedentele 4 etape. In celelalte 3 era invinsa cu 0-4 pe teren propriu de Udinese, iar in deplasare cu 0-4 de Inter si cu 0-2 de Juventus. De partea cealalta, Cagliari a suferit prima infrangere din precedentele 4 etape. Victoria din acest interval o obtinea in deplasare cu Genoa, scor 3-1, remizele inregistrandu-le pe teren propriu cu Venezia si in deplasare cu AS Roma. De punctat ca in meciul cu Venezia Cagliari conducea inca din primul minut, fiind egalata in minutul 87.

Lazio – Empoli: 3-3

Doua victorii si un rezultat de egalitate a obtinut Lazio in precedentele 3 meciuri. In fiecare dintre aceste meciuri a marcat de 3 ori. Cele doua victorii veneau cu scorul de 3-1, pe teren propriu invingand-o pe Genoa, iar in deplasare pe Venezia. De cealalta parte, bilantul lui Empoli este de doua rezultate de egalitate si o infrangere in ultimele 3 etape. Cealalta remiza o inregistra in deplasare cu Spezia, infrangerea suferind-o pe teren propriu cu AC Milan, scor 2-4.

Rezumat Serie A etapa 20 – Meciuri spectaculoase

Lazialii au expediat 10 suturi pe poarta in acest meci, fata de cele doar 4 ale oaspetilor. Dupa 10 minute de joc tabela arata deja scorul de 2-0 in favoarea oaspetilor. Bajrami marca din penalty in minutul 6, Zurkowski dubland diferenta doua minute mai tarziu. Immobile reducea din handicap in minutul 14 pentru, ca Milinkovic-Savic sa egaleze in minutul 66.

Oaspetii preluau din nou conducerea cu un sfert de ora inainte de final, autorul golului fiind Di Francesco. Lazio putea egala trei minute mai tarziu, insa golul marcat de Patric era anulat dupa vizionarea VAR. Inca o ocazie de a egala avea Lazio in minutul 87, insa Immobile rata un penalty. In cele din urma, egalarea se producea in al treilea minut de prelungire, autorul golului fiind Milinkovic-Savic.

Rezumat Serie A etapa 20 – Alte rezultate

Spezia – Verona: 1-2

0-1: Caprari (59); 0-2: Caprari (70); 1-2: Erlic (85); Cartonas rosu Agudelo (Spezia, 87; primul galben in min. 78)

Sassuolo – Genoa: 1-1

0-1: Destro (7); 1-1: Berardi (55)

AC Milan – AS Roma: 3-1

1-0: Giroud (penalty, 8); 2-0: Messias (17);  2-1: Abraham (40); Cartonas rosu Karsdorp (AS Roma, 74); 3-1: Leao (82); Cartonas rosu G.Mancini (90+3; primul galben in min. 85); Penalty ratat Ibrahimovic (AC Milan, 90+4)

Juventus – Napoli: 1-1

0-1: Mertens (23); 1-1: Chiesa (54)

Clasament dupa etapa 20

Inter ramane pe primul loc, chiar daca nu a jucat in aceasta etapa. AC Milan se apropie amenintator, la un singur punct. Podiumul este completat de Napoli, aflata la 5 puncte in spatele “diavolilor”. Pe pozitia a patra o gasim pe Atalanta, aflata la doua puncte in spatele napoletanlor si cu un meci in minus. Top 5 este completat de Juventus, care se afla la 3 puncte in spatele Atalantei si la 3 puncte in fata celor de la Fiorentina, AS Roma si Lazio, urmatoarele 3 clasate. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 49 goluri marcate. Apararea cea mai solida le revine celor de la Inter si Napoli, fiecare primind 15 goluri.

Locurile 14 si 15 sunt ocupate de Udinese si Sampdoria, fiecare cu 20 puncte. Urmatoarea echipa este Venezia, cu 17 puncte. La un punct in spatele Veneziei o gasim pe Spezia. Cu victoria din aceasta runda, Cagliari a urcat pe locul 18, distanta dintre ea si Spezia fiind de 3 puncte. Penultima pozitie este ocupata de Genoa, cu 12 puncte. “Lanterna rosie” este Salernitana, cu 8 puncte, insa si cu doua meciuri in minus. Nu ca acest aspect ar conta foarte mult. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva le gasim la Salernitana, care a marcat 11 goluri, primind 42.

Vlahovic (Fiorentina) continua sa conduca in clasamentul golgheterilor, cu 16 reusite. Sarbul este urmat la doua lungmi de Immobile (Lazio). Podiumul este completat de Giovanni Simeone (Verona), care a marcat de 12 ori. Il urmeaza indeaproape un alt argentinian. Este vorba de Lautaro Martinez (Inter), cu 11 reusite.

Program etapa 21

Runda cu numarul 21 in Serie A se va desfasura pe 9 ianuarie. Deja avem un meci amanat pentru acea data. Este vorba despre Udinese vs Atalanta. Speram sa nu urmeze si altele. AC Milan va cauta sa se instaleze pe primul loc, urmand sa joace in deplasare cu Venezia. Napoli va primi vizita Sampdoriei, cele mai interesante meciuri urmand a se disputa intre AS Roma si Juventus, respectiv Inter si Lazio.