Rezumat Serie A etapa 2

Serie A etapa 2: Juventus nu se regaseste in acest start de campionat

Chiar daca realizata cu emotii, campioana Inter a obtinut o noua victorie. Astfel, avansul sau fata de Juventus a devenit unul destul de important, desi nu au trecut decat doua etape. Cum s-au descurcat cele doua, insa si alte candidate la titlu, veti descoperi lecturand acest rezumat Serie A etapa 2. De asemenea, veti afla si despre derby-ul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 2 – Echipe favorite care au invins

Lazio – Spezia: 6-1

A fost a doua victorie din tot atatea etape pentru laziali, care in prima runda treceau in deplasare de Empoli, scor 3-1. De cealalta parte, Spezia ramane cu punctul din prima etapa, obtinut in deplasare impotriva lui Cagliari.

Salernitana – AS Roma: 0-4

“Lupii” au avut 10 suturi pe poarta, iar nou-promovata niciunul. Cu toate acestea, deschiderea de scor venea abia in repriza secunda. Se intampla in minutul 48, autorul golului fiind Pellegrini. Doar 4 minute mai tarziu diferenta era dublata de Veretout. Abraham ducea diferenta la 3 goluri in minutul 69. Scorul final era stabilit 10 minute mai tarziu de catre Pellegrini.

Este a doua victorie a Romei in campionat, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Fiorentina cu scorul de 3-1. In schimb, Salernitana ramane fara punct in Serie A, dupa ce in runda de debut era invinsa in deplasare cu 2-3 de Bologna. Atunci nou-promovata conducea cu 1-0 si 2-1.

AC Milan – Cagliari: 4-1

Toate cele 5 goluri ale partidei se inscriau in prima repriza. De altfel, in repriza secunda nu se mai expedia decat un sut pe poarta. Tonali deschidea scorul pentru formatia gazda in minutul 12. Egalarea venea 3 minute mai tarziu, autorul golului fiind Deiola. Peste doar doua minute Leao ii aducea din nou in avantaj pe milanezi. Ultimele doua goluri ii apartineau lui Giroud, primul venind in minutul 24, iar al doilea in minutul 43 din penalty.

Astfel, “diavolii” reusesc a doua victorie in campionat, dupa ce in runda de debut treceau cu 1-0 in deplasare de Sampdoria. De partea cealalta, Cagliari ramane cu punctul obtinut in prima runda, dupa remiza cu 4 goluri de pe teren propriu cu Spezia. Atunci oaspetii conduceau cu 2-0 dupa o ora de joc.

Rezumat Serie A etapa 2 – Surprize

Atalanta – Bologna: 0-0

Era un joc mai degraba modest, cu doar 4 suturi pe poarta. Atalanta expedia 3 suturi, iar Bologna unul singur. Gazdele dominau la aproape toate capitolele, insa nu a fost suficient pentru a obtine victoria.

Atalanta acumuleaza 4 puncte, dupa ce in prima runda o invingea in deplasare pe Torino cu 2-1. Golul victoriei era marcat in prelungirile partidei. De cealalta parte, Bologna acumuleaza tot 4 puncte, dupa ce in prima runda trecea pe teren propriu de nou-promovata Salernitana cu scorul de 3-2.

Juventus – Empoli: 0-1

“Batrana Doamna” a avut 6 suturi pe poarta, fata de 3 ale adversarei. Asta nu o ajuta insa sa ia nici macar un punct aici. Singurul gol al partidei era marcat in minutul 21 de catre Mancuso. Empoli a obtinut primele puncte in acest sezon, dupa ce in prima runda era invinsa acasa de catre Lazio cu 1-3. In schimb, Juventus nu are nicio victorie, in prima runda inregistrand o remiza cu 4 goluri in deplasare impotriva lui Udinese.

Rezumat Serie A etapa 2 – Meciuri spectaculoase

Udinese – Venezia: 3-0

Formatia gazda expedia 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale Veneziei. Gazdele deschideau scorul in minutul 29, dupa golul marcat de Pussetto. Diferenta era dublata de Deulofeu, cu 20 minute inainte de final. Acesta intra 9 minute mai devreme. Scorul final era stabilit in al treilea minut de prelungire de catre Molina.

Udinese confirma astfel rezultatul bun scos in prima etapa, cu Juventus, cand s-a inregistrat o remiza cu 4 goluri. De cealalta parte, Venezia ramane fara punct si fara gol, dupa ce in prima runda era invinsa, tot in deplasare, de Napoli cu 0-2.

Partida incepea furtunos si in mod neasteptat, Spezia deschizand scorul in minutul 4, prin Daniele Verde. La urmatoarea faza Lazio egala, autorul golului fiind Immobile. Acelasi Immobile marca la sfarsitul primului sfert de ora, aducand-o pe Lazio in avantaj. Immobile realiza hat-trickul in prima repriza, dupa ce doar un minut mai devreme tot el rata un penalty. Golul era inscris in cel de-al doilea minut de prelungire. Felipe Anderson ducea scorul la 4-1 la doua minute dupa pauza. In minutul 54 oaspetii ramaneau in inferioritate numerica, dupa ce Aiman primea cartonas rosu direct. Hysaj ducea diferenta la 4 goluri cu 20 minute inainte de final. Scorul final era stabilit in minutul 85 de catre Luis Alberto. Lazio expedia 10 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele doar doua ale Speziei.

Genoa – Napoli: 1-2

Napoli avea 8 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale adversarei. Cu toate acestea, se impunea destul de greu in fata celor de la Genoa. Napoletanii conduceau la pauza cu 1-0, dupa golul marcat de Fabian Ruiz in minutul 39. Genoa avea sansa egalarii in minutul 54, insa golul marcat de Pandev era anulat dupa vizionarea VAR. Pana la urma, gazdele egalau in minutul 69, autorul golului fiind Cambiaso. Golul victoriei napoletanilor era marcat de Petagna, cu 6 minute inainte de final. De punctat ca Petagna intra pe teren doua minute mai devreme.

Napoli se afla la a doua victorie, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe Venezia, scor 2-0. In schimb, Genoa suferea o infrangere si in prima runda, invinsa fiind in deplasare de Inter cu 0-4.

Rezumat Serie A etapa 2 – Alte rezultate

Verona – Inter: 1-3

1-0: llic (15); 1-1: L.Martinez (47); 1-2: Correa (83, intrat in min.74); 1-3: Correa (90+4)

Fiorentina – Torino: 2-1

1-0: N.Gonzalez (41); 2-0: Vlahovic (70); 2-1: Verdi (89)

Sassuolo – Sampdoria: 0-0

Clasament

Nu mai putin de 5 formatii au maximum de puncte dupa doua runde. Vorbim de Lazio, AS Roma, Inter, AC Milan si Napoli. La polul opus, alte 5 echipe nu au acumulat niciun punct. Este vorba de Torino, Verona, Salernitana, Genoa si Venezia. Lazio are cea mai puternica ofensiva, cu 9 goluri marcate. Nu mai putin de 5 formatii au primit un singur gol: AS Roma, Inter, AC Milan, Napoli si Sampdoria. De asemenea, Sampdoria nu are niciun gol marcat, in aceeasi situatie fiind Venezia. Cea mai proasta defensiva o are Spezia, cu 8 goluri primite.

Dupa doua runde Immobile (Lazio) conduce in clasamentul golgheterilor, cu 4 reusite. Il urmeaza Veretout (AS Roma), cu 3 goluri. Alti 7 jucatori au doua reusite.

Program etapa 3

Dupa pauza competitionala va avea loc etapa a treia din Serie A. Aici AS Roma o va intalni pe teren propriu pe Sassuolo, Atalanta va primi vizita Fiorentinei, pe cand Inter se va deplasa pe terenul Sampdoriei. AC Milan o va intalni pe teren propriu pe Lazio, insa nu acesta este derby-ul zilei, ci meciul dintre Napoli si Juventus.