Serie A etapa 19: Napoletanii incheie anul cu inca o infrangere

Inter Milano a aratat ca o adevarata campioana in acest sfasit de an. La inceputul lunii noiembrie se afla pe pozitia a treia, la 7 puncte in spatele primelor doua clasate. In schimb, pentru Napoli aceasta mini-pauza, la care se adauga deschiderea ferestrei de transferuri, vine la timp. In ultima etapa din an napoletanii au fost invinsi, insa aceasta nu a fost singura surpriza. Ce alte surprize s-au mai petrecut aflati dintr-un rezumat Serie A etapa 19. Trebuie specificat, de asemenea, ca s-au desfasurat doar 9 meciuri in aceasta runda, cel dintre Udinese si Salernitana fiind amanat, oaspetilor refuzandu-li-se deplasarea dupa ce un membru din staff a fost depistat cu virusul COVID. Tot de aici descoperim si derbyurile care vor avea loc in prima etapa din 2022.

Rezumat Serie A etapa 19 – Echipe favorite care au castigat

Juventus – Cagliari: 2-0

In prima repriza se expedia un singur sut pe poarta. Este vorba de golul lui Juventus din minutul 40, marcat de Moise Kean. Bernardeschi era cel ce dubla avantajul in minutul 83. A fost a patra victorie a celor de la Juventus din precedentele 5 etape de Serie A. Toate victoriile erau obtinute cu scorul de 2-0. Remiza din acest interval Juventus o inregistra in deplasare cu Venezia. In schimb, Cagliari se afla la a treia infrangere consecutiva in campionat, interval in care a primit 10 goluri, nereusind sa marcheze vreunul. Celelalte adversare erau Udinese si Inter, de ambele fiind invinsa cu 0-4.

Inter – Torino: 1-0

Gazdele nu au invins atat de autoritar cum credea majoritatea, expediind doar 3 suturi pe poarta. Singurul gol al partidei venea la finele primei jumatati de ora, autorul lui fiind Dumfries. Astfel, Inter se afla la a saptea victorie consecutiva in campionat, interval in care primea doar doua goluri, ambele de la Napoli. De cealalta parte, pentru Torino aceasta este prima infrangere din precedentele 5 etape, in ultimele doua runde invingandu-le acasa pe Verona (1-0) si pe Bologna (2-1).

Rezumat Serie A etapa 19 – Surprize

Genoa – Atalanta: 0-0

Atalanta expedia doar 3 suturi pe poarta in aceasta partida. Este adevarat, adversara nu expedia niciunul. De asemenea, oaspetii aveau o posesie de 67%. Pentru Atalanta remiza vine dupa ce runda trecuta era invinsa pe teren propriu de AS Roma cu 1-4. De partea cealalta, pentru Genoa este primul punct din precedentele 5 runde. Lazio, Sampdoria, Juventus si AC Milan erau adversarele care o invingeau in acest interval.

AS Roma – Sampdoria: 1-1

Ambele goluri ale acestei partide veneau in ultimele 20 minute. Intrat in minutul 67, Shomurodov deschidea scorul pentru “lupi” 5 minute mai tarziu. Cu zece minute inainte de final Gabbiadini aducea egalarea pentru oaspeti.

AS Roma venea dupa doua victorii, pe teren propriu invingand-o pe Spezia cu 2-0, iar in deplasare pe Atalanta cu 4-1. Pentru Sampdoria este cea de-a doua remiza la rand, dupa cea inregistrata pe teren propriu cu Venezia.

Napoli – Spezia: 0-1

Un rezultat destul de neasteptat se petrecea pe stadionul Diego Armando Maradona, din Napoli. Formatia gazda era invinsa cu 0-1 de Spezia. Atentie, oaspetii nu expediau nici macar un sut pe poarta in aceasta partida. Singura reusita era marcata in proprie poarta de catre Juan Jesus, in minutul 37.

Este prima victorie pentru Spezia din precedentele 4 etape. Remizele din acest interval le inregistra acasa cu Empoli si Sassuolo, infrangerea suferind-o cu 0-2 pe Olimpico, in fata celor de la AS Roma. De cealalta parte, Napoli se afla la a treia infrangere din ultimele 4 etape de Serie A. Celelalte infrangeri le suferea pe teren propriu cu Atalanta (2-3) si Empoli (0-1). Victoria o obtinea etapa trecuta, culmea, in deplasare in fata lui AC Milan (1-0).

Rezumat Serie A etapa 19 – Meciuri spectaculoase

Empoli – AC Milan: 2-4

Oaspetii au expediat 8 suturi pe poarta, fata de 5 ale gazdelor. Kessie deschidea scorul pentru milanezi in minutul 12, Bajrami egaland 6 minute mai tarziu. Acelasi Kessie o readucea pe AC Milan in avantaj in minutul 42. Florenzi marea avantajul “diavolilor” in minutul 63. Sase minute mai tarziu Theo Hernandez ducea avansul oaspetilor la 3 goluri. Din diferenta reducea Pinamonti, care transforma un penalty in minutul 84.

O victorie, o remiza si o infrangere este bilantul milanezilor in precedentele 3 etape. Remiza cu doua goluri o inregistrau in deplasare in fata lui Udinese, runda trecuta pierzand cu 0-1 pe teren propriu contra lui Napoli. De cealalta parte, este al doilea pas gresit la rand pentru Empoli, dupa ce runda trecuta remiza in deplasare cu Spezia. Aceste rezultate erau precedate de doua victorii in campionat, dntre care una in deplasare in fata lui Napoli.

Rezumat Serie A etapa 19 – Alte rezultate

Venezia – Lazio: 1-3

0-1: Pedro (3); 1-1: Forte (30); 1-2: Acerbi (48); Cartonas rosu Tessmann (Venezia, 90+1, intrat in min. 67); 1-3: Luis Alberto (90+5)

Sassuolo – Bologna: 0-3

0-1: Orsolini (36); 0-2: Hickey (44); 0-3: Santander (90+4)

Verona – Fiorentina: 1-1

1-0: Lasagna (17); 1-1: Castrovilli (81)

Clasament dupa etapa 19

Inter Milano incheie anul pe prima pozitie, la 4 puncte in fata lui AC Milan, ocupanta a locului secund. Napoli se afla pe ultima pozitie a podiumului, la 3 puncte in spatele celor de la AC Milan. Atalanta ocupa al patrulea loc, la un punct in spatele napoletanilor si la 4 in fata lui Juventus, urmatoarea clasata. In continuare le avem pe AS Roma, Fiorentina si Lazio. Cu 49 goluri, Inter are cea mai puternica ofensiva. Apararea cea mai solida ii revine lui Napoli, care a primit 14 goluri.

In subsolul clasamentului Venezia ocupa locul 16, aflandu-se la un punct in fata Speziei, urmatoarea clasata. Pe pozitiile retrogradabile le gasim pe Genoa, Cagliari si Salernitana. Genoa se afla la 5 puncte in spatele Speziei, Cagliari la 6 puncte, iar Salernitana la 8 puncte. “Lanterna rosie” are atat cel mai slab atac, cat si cea mai proasta aparare, marcand 11 goluri, primind 42.

Vlahovic (Fiorentina) ramane lider in clasamentul golgheterilor, avand 16 reusite. Pozitia a doua este ocupata de Immobile (Lazio), care are 13 goluri. Urmeaza Giovanni Simeone (Verona), cu 12 reusite si Lautaro Martinez (Inter), care a marcat de 11 ori.