Rezumat Serie A etapa 18

Serie A etapa 18: Inter va incheia anul pe primul loc, dupa ce AC Milan a pierdut derbyul cu Napoli

Campioana Inter pare hotarata sa isi apere trofeul, in aceasta runda reusind o victorie categorica in deplasare, in fata ultimei clasate. In cel mai important derby al etapei Napoli a preluat conducerea rapid, reusind sa nu o mai cedeze pana la capat. In celalalt derby Atalanta pierdea destul de clar pe teren propriu in fata celor de la AS Roma. Ce alte rezultate s-au mai petrecut in weekend veti vedea intr-un rezumat Serie A etapa 18. Tot aici vom dezvalui cand se va relua campionatul.

Rezumat Serie A etapa 18 – Echipe favorite care au castigat

Salernitana – Inter: 0-5

Oaspetii nu aveau nicio emotie in deplasarea cu “lanterna rosie”, deschizand scorul inca din minutul 11. Autorul golului era Perisic. Dumfries dubla diferenta in minutul 33. Primul gol din repriza secunda il marca Alexis Sanchez, in minutul 52. Intrat in minutul 56, Lautaro Martinez facea ca tabela sa arate scorul de 4-0 in minutul 77. Scorul final era stabilit de alt jucator introdus in repriza secunda. Este vorba de Gagliardini, care intra in teren in minutul 71 si inscria in minutul 87.

A fost a sasea victorie consecutiva pentru Inter in Serie A, interval in care marca 19 goluri, primind doua. In schimb, Salernitana a obtinut un singur punct in ultimele 8 etape. In ultimele 4 runde primea 13 goluri, nereusind sa inscrie vreunul.

Rezumat Serie A etapa 18 – Surprize

Atalanta – AS Roma: 1-4

Pentru AS Roma este a doua victorie la rand in campionat, dupa ce runda trecuta o invingea acasa pe Spezia cu scorul de 2-0. De cealalta parte, Atalanta a pierdut primele puncte din precedentele 7 etape de campionat, in acest interval invingandu-le in deplasare pe Juventus (1-0) si pe Napoli (3-2).

Rezumat Serie A etapa 18 – Meciuri spectaculoase

Fiorentina – Sassuolo: 2-2

Fiorentina expedia 8 suturi pe poarta in aceasta partida, de doua ori mai multe decat adversara. Oaspetii conduceau la pauza cu 2-0, dupa golurile inscrise de Scamacca si Frattesi in minutele 32, respectiv 37. Vlahovic reducea din handicap in minutul 51, Torreira egaland 10 minute mai tarziu. Din minutul 68 gazdele evoluau in inferiortate numerica, Birraghi fiind cel eliminat.

Au fost primele puncte pierdute de Fiorentina in precedentele 4 etape. De partea cealalta, Sassuolo este neinvinsa in ultimele 6 etape, interval in care obtinea doua victorii si patru remize. Victoriile se petreceau in deplasare cu AC Milan (3-1) si pe teren propriu cu Lazio (2-1), una dintre remize realizand-o acasa cu Napoli.

Atalanta expedia pe poarta 6 suturi, iar AS Roma 5. Cu toate acestea, “lupii” se impuneau destul de clar aici. Tammy Abraham deschidea scorul pentru oaspeti inca din primele secunde ale meciului. Zaniolo dubla diferenta in minutul 27, Atalanta reducand din handicap pana la pauza. Asta se petrecea cu ajutorul lui Cristante, care marca in proprie poarta in prelungiri. Gazdele puteau egala in minutul 68, insa golul marcat de Zapata era anulat dupa vizionarea VAR. Smalling marca in minutul 72, desprinzand din nou formatia oaspete la doua goluri diferenta. Scorul final era stabilit de Abraham in minutul 82.

Rezumat Serie A etapa 18 – Alte rezultate

Lazio – Genoa: 3-1

1-0: Pedro (36); 2-0: Acerbi (75); 3-0: Zaccagni (81); 3-1: Melegoni (86)

Bologna – Juventus: 0-2

0-1: Morata (6); 0-2: Cuadrado (69)

Cagliari – Udinese: 0-4

0-1: Makengo (4); 0-2: Deulofeu (45); 0-3: Molina (50); Cartonas rosu Razvan Marin (66); 0-4: Deulofeu (69)

Spezia – Empoli: 1-1

1-0: Marchizza (autogol, 50); 1-1: Nikolaou (autogol, 71)

Torino – Verona: 1-0

Cartonas rosu Magnani (Verona, 25); 1-0: Pobega (26)

Sampdoria – Venezia: 1-1

1-0: Gabbiadini (1); 1-1: T.Henry (87)

AC Milan – Napoli: 0-1

0-1: Elmas (5); Gol anulat VAR (AC Milan, 90)

Clasament dupa etapa 18

Inter continua seria de victorii, distantandu-se la 4 puncte de pozitia secunda, pe care a urcat Napoli. La egalitate de puncte cu Napoli o gasim pe AC Milan, cu un golaveraj inferior. Pozitia a patra este ocupata de Atalanta, aflata la doua puncte de Napoli si AC Milan. Top 5 este incheiat de AS Roma, aflata la egalitate de puncte cu Fiorentina si Juventus, ocupantele urmatoarelor doua pozitii. Cea mai buna ofensiva o are Inter, cu 48 goluri marcate. Defensiva cea mai solida o gasim la Napoli, care a primit 13 goluri.

Singura echipa aflata in prezent in cea de-a doua parte a clasamentului si care s-a impus etapa trecuta este Udinese. Aceasta ocupa locul 14, cu 20 puncte. La un punct in spate o gasim pe Sampdoria. Venezia ocupa locul 16, cu 17 puncte. Situata pe 17 este Spezia, cu 13 puncte. Pozitiile retrogradabile le ocupa in acest moment Genoa, Cagliari si Salernitana. Primele doua au 10 puncte, iar “lanterna rosie” 8 puncte. Atat cea mai slaba ofensiva, cat si cea mai proasta defensiva le gasim la Salernitana, care a marcat 11 goluri, primind 42.

Vlahovic (Fiorentina) este lider in clasamentul golgheterilor, cu 16 reusite. Sarbul este urmat de Immobile (Lazio), care a marcat de 13 ori si de doi argentinieni. Este vorba de Giovanni Simeone (Verona), cu 12 goluri si de Lautaro Martinez (Inter), care a inscris de 11 ori.

Program etapa 19

Ultima etapa a turului va avea loc intre 21 si 22 decembrie. Aici Atalanta va juca in deplasare cu Genoa, Juventus va primi vizita lui Cagliari, iar AS Roma pe cea a Sampdoriei. Campioana Inter o va avea ca adversara pe teren propriu pe Torino, AC Milan o va intalni in deplasare pe Empoli, etapa fiind incheiata de meciul dintre Napoli si Spezia.