Rezumat Serie A etapa 17

Serie A etapa 17: O noua schimbare de lider se petrece, in vreme ce Napoli este la pamant

Daca este o echipa care asteapta pauza competitionala ca pe o posibila salvare, nu ne putem gandi decat la Napoli. Lider in urma cu doar cateva saptamani, aceasta a iesit de pe podium, dupa ce a gafat si in aceasta runda. AC Milan nu s-a putut bucura prea mult de postura de lider, fiindca si ea a comis un pas gresit in aceasta runda. Lider a devenit Inter, care are un parcurs de senzatie, la fel ca Atalanta. Mai multe amanunte veti afla daca veti lectura acest rezumat Serie A etapa 17. Tot aici decoperim ce derby ne ofera penultima etapa a turului.

Rezumat Serie A etapa 17 – Echipe favorite care au castigat

Fiorentina – Salernitana: 4-0

Fiorentina se afla la a treia victorie consecutiva, prima in care nu a primit gol. Precedentele doua meciuri le castiga pe teren propriu cu Sampdoria, scor 3-1 si in deplasare cu Bologna, scor 3-2. De partea cealalta, Salernitana a suferit cea de-a treia infrangere la rand, interval in care primea 8 goluri, nereusind sa marcheze vreunul. Celelalte adversare erau Juventus si AC Milan.

AS Roma – Spezia: 2-0

Dupa o scurta perioada nefasta, iata ca AS Roma castiga din nou. Smalling deschidea scorul inca din minutul 6, in vreme ce Ibanez majora diferenta in minutul 56. Spezia putea reduce din handicap in minutul 62, insa golul marcat de Manaj era anulat dupa vizionarea VAR.

Au fost primele puncte obtinute de “lupi” in ultimele 3 etape de Serie A. Runda trecuta erau invinsi cu 0-3 pe teren propriu de Inter, in urma cu doua etape fiind invinsi in deplasare de Bologna cu 0-1. De partea cealalta, Spezia se afla la a patra infrangere din ultimele 5 etape. Celelalte adversare in fata carora era invinsa se numeau Atalanta, Bologna si Inter.

Inter – Cagliari: 4-0

Este a cincea victorie la rand pentru Inter in campionat, interval in care primea doua goluri, ambele de la Napoli. De cealalta parte, Cagliari a suferit prima infrangere din precedentele 5 etape. In rest, inregistra doar remize.

Rezumat Serie A etapa 17 – Surprize

Venezia – Juventus: 1-1

Cinci suturi pe poarta expedia Juventus in prima repriza, deschizand scorul prin Morata in minutul 32. Nimic nu parea sa anunte revenirea gazdelor din a doua repriza. Aceasta se producea la 10 minute dupa pauza, Aramu fiind autorul golului. In a doua parte Juventus expedia un singur sut pe poarta.

“Batrana Doamna” venea dupa 3 victorii in care nu primea gol, dintre care doua in campionat. In deplasare o invingea pe Salernitana, iar pe teren propriu pe Genoa, pe ambele cu 2-0. De cealalta parte, este primul punct obtinut de Venezia in ultimele 4 etape. Runda trecuta pierdea cu un spectaculos 3-4 pe teren propriu in fata Veronei. Celelalte adversare erau Atalanta si Inter.

Napoli – Empoli: 0-1

Empoli se afla la a treia victorie din precedentele 4 runde. Celelalte le reusea pe teren propriu cu Udinese (3-1) si Fiorentina (2-1). Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu Torino (2-2). In schimb, pentru Napoli acesta este al cincilea pas gresit din ultimele 6 runde de Serie A. Runda trecuta pierdea cu 2-3 pe teren propriu in fata Atalantei.

Rezumat Serie A etapa 17 – Meciuri spectaculoase

“Nerazzurri” faceau spectacol in aceasta partida, expediind nu mai putin de 11 suturi pe poarta. In schimb, oaspetii expediau doar doua. Lautaro Martinez deschidea scorul in minutul 29. Tot el putea dubla diferenta in minutul 44, insa rata un penalty. Alexis Sanchez reusea sa majoreze diferenta la 5 minute dupa pauza. Calhanoglu facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 66. Doua minute mai tarziu Lautaro Martinez stabilea scorul final.

Gazdele aveau o posesie de 71% in aceasta partida si 9 suturi pe poarta, fata de cele 6 ale adversarei. Scorul era deschis in minutul 31 de catre Bonaventura, Vlahovic dubland diferenta in minutul 51. Acelasi Vlahovic ducea scorul la 3-0 in minutul 84. Scorul final era stabilit in minutul 90 de catre Maleh, jucator intrat pe teren in minutul 79.

Torino – Bologna: 2-1

Gazdele expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor. Sanabria deschidea scorul pentru Torino in minutul 24. Gazdele dublau diferenta in minutul 69, dupa ce Soumaoro marca in proprie poarta. Bologna reducea din handicap in minutul 79, cand Orsolini transforma un penalty.

Torino suferea o singura infrangere in precedentele 5 etape. Se intampla in deplasare contra celor de la AS Roma, scor 0-1. De cealalta parte, Bologna a suferit a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa cu 2-3 pe teren propriu de catre Fiorentina. In urma cu doua etape o invingea cu 1-0 pe teren propriu pe AS Roma.

Sase suturi pe poarta expediau napoletanii in acest meci, fata de 5 ale oaspetilor. Napoli putea deschide scorul in minutul 62, insa golul marcat de Juan Jesus era anulat dupa vizionarea VAR. Opt minute mai tarziu Cutrone inscria pentru formatia oaspete.

Rezumat Serie A etapa 17 – Alte rezultate

Genoa – Sampdoria: 1-3

0-1: Gabbiadini (7); 0-2: Caputo (49); 0-3: Vanheusden (autogol, 67); 1-3: Destro (78)

Udinese – AC Milan: 1-1

1-0: Beto (17); 1-1: Ibrahimovic (90+2); Cartonas rosu Success (Udinese, 90+5)

Verona – Atalanta: 1-2

1-0: G.Simeone (22); 1-1: Miranchuk (37); 1-2: Koopmeiners (62)

Sassuolo – Lazio: 2-1

0-1: Zaccagni (6); 1-1: Berardi (63); 2-1: Raspadori (69); Cartonas rosu Ayhan (Sassuolo, 88; intrat in min. 73)

Clasament dupa etapa 17

Prea putini credeau in urma cu o luna ca Inter va incheia anul 2021 pe primul loc. Iata insa ca asta este pe cale sa se intample. Inter este lider, la un punct in fata lui AC Milan. Pe pozitia a treia a urcat Atalanta, diferenta dintre ea si AC Milan fiind de doua puncte. Napoli a coborat pe locul 4, la un punct in spatele Atalantei si la 6 in fata Fiorentinei, care incheie top 5. Urmeaza AS Roma si Juventus, ambele la doua puncte in spatele Fiorentinei. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 43 goluri marcate. Apararea cea mai solida le apartine napoletanilor, care au primit 13 goluri.

In subsolul clasamentului lucrurile incep sa se lamureasca. Venezia ocupa locul 16, aflandu-se la 4 puncte in fata Speziei, urmatoarea clasata. La doua puncte in spatele Speziei le gasim pe Genoa si Cagliari, “lanterna rosie” fiind Salernitana, aflata la doua puncte in spatele celor doua. Niciuna dintre ultimele 4 clasate nu a obtinut vreun punct in aceasta etapa. Cea mai slaba ofensiva o are Salernitana, care a marcat 11 goluri. Defensiva cea mai proasta o gasim la Spezia, cu 38 goluri primite.

Primul loc in clasamentul golgheterilor este ocupat de Vlahovic (Fiorentina), care a marcat de 15 ori. Sarbul este secondat de Immobile (Lazio), cu 13 goluri. Podiumul este completat de Giovanni Simeone (Verona), care are 12 reusite. Lautaro Martinez (Inter) ii urmeaza, cu 10 goluri.

Program etapa 18

Intre 17 si 19 decembrie va avea loc penultima runda a turului din Serie A. Aici Inter o va infrunta in deplasare pe Salernitana, in vreme ce Juventus se va deplasa pentru meciul cu Bologna. Atalanta va primi vizita celor de la AS Roma, in vreme ce derbyul rundei va avea loc intre AC Milan si  Napoli.