Rezumat Serie A etapa 16

Serie A etapa 16: Napoletanii cedeaza pozitia de lider, dupa inca un pas gresit

In ultima perioada s-au inmultit meciurile in care echipele care conduceau la pauza pierdeau la final. Ne referim la toate campionatele de top, nu doar la Serie A. In aceasta runda din Italia doua au fost meciurile in care am regasit asemenea situatii. Despre ce meciuri este vorba aflati lecturand acest rezumat Serie A etapa 16. Tot de aici aflam si ca Napoli nu mai ocupa pozitia de lider, dupa a patra infrangere din ultimele 5 etape.

Rezumat Serie A etapa 16 – Echipe favorite care au castigat

AC Milan – Salernitana: 2-0

Milanezii rezolvau destul de repede misterul in vederea castigatoarei acestui meci. Kessie deschidea scorul inca din minutul 5, Saelemaekers majorand diferenta in minutul 18. Opt suturi pe poarta expediau “diavolii rosii” in aceasta partida, fata de doua ale adversarei.

A fost a doua victorie la rand pentru AC Milan, dupa cea de runda trecuta din deplasare cu Genoa, scor 3-0. Cele doua victorii erau precedate de o remiza si doua infrangeri in campionat. In schimb, Salernitana ramane cu un singur punct din precedentele 6 runde, obtinut in deplasare impotriva lui Cagliari, in minutul 90.

Juventus – Genoa: 2-0

A fost a doua victorie la rand pentru “Batrana Doamna”, dupa ce runda trecuta o invingea in deplasare pe Salernitana, tot cu scorul de 2-0. In schimb, pentru Genoa a fost infrangerea cu numarul 13 la rand din campionat. Runda trecuta pierdea cu 0-3 pe teren propriu in fata lui AC Milan.

Rezumat Serie A etapa 16 – Meciuri spectaculoase

Empoli – Udinese: 3-1

Cel mai spectaculos meci, din punct de vedere al suturilor pe poarta, avea loc intre Empoli si Udinese. Se expediau 17 asemenea suturi: 9 de catre gazde si 8 de catre oaspeti. Udinese era cea care conducea la pauza, dupa golul marcat de Deulofeu in minutul 22. Stojanovic egala la 4 minute dupa pauza, Bajrami aducand formatia gazda in avantaj in minutul 59. Scorul final era stabilit de Pinamonti, care marca in minutul 78.

Empoli se afla la a treia partida la rand fara infrangere. Runda trecuta remiza in deplasare cu Torino, scor 2-2. Torino conducea atunci cu 2-0, ramanand insa in inferioritate numerica inca din prima repriza. In urma cu doua runde  Empoli o invingea cu 2-1 pe teren propriu pe Fiorentina. Asta, dupa ce Fiorentina conducea cu 5 minute inainte de final. De partea cealalta, bilantul lui Udinese este de doua remize si doua infrangeri in ultimele 4 etape. Runda trecuta obtinea o remiza spectaculoasa cu 8 goluri in deplasare, impotriva lui Lazio. Atunci conducea cu 3-1 la pauza, dar egala in al noualea minut de prelungire.

Gazdele nu aveau nicio emotie in acest meci, in care expediau 12 suturi pe poarta. De partea cealalta, Genoa nu expedia nici macar unul. Cuadrado deschidea scorul in minutul 9, Dybala majorand diferenta in minutul 82.

Venezia – Verona: 3-4

A fost o partida cu o intoarcere de scor fantastica si cu 11 suturi pe poarta. Sase le expediau oaspetii si 5 gazdele. Venezia conducea la pauza cu 3-0. Ceccaroni deschidea scorul in minutul 12, Crnigoj dubland diferenta 7 minute mai tarziu. Ultimul gol pentru gazde era inscris de Thomas Henry.

Primul gol pentru oaspeti era inscris tot de Thomas Henry, care marca in proprie poarta in minutul 52. Era inceputul cosmarului pentru Venezia. In minutul 63 gazdele ramaneau in inferioritate numerica, Ceccaroni fiind eliminat direct. Din penaltyul rezultat Caprari reducea diferenta la un singur gol. Imediat dupa gol Venezia opera 3 inlocuiri. Rezultatul? Oaspetii egalau in minutul 67, autorul golului fiind Giovanni Simeone. Acelasi Simeone stabilea scorul final in minutul 85.

Este a saptea partida fara infrangere din precedentele 8 etape pentru Verona. Printre victorii se numara cea cu Juventus, iar printre remize cea cu Napoli. In schimb, Venezia se afla la a treia infrangere la rand, dupa cele cu Inter si Atalanta.

Napoli – Atalanta: 2-3

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale napoletanilor. Malinovsky deschidea scorul pentru Atalanta in minutul 7, Zielinski egaland cu 5 minute inainte de pauza. Mertens ii aducea pe napoletani in avantaj la doua minute dupa pauza. Demiral marca pentru oaspeti in minutul 66, pentru ca Freuler sa aduca victoria Atalantei in minutul 71.

Atalanta se afla la a cincea victorie la rand in campionat, fiind neinvinsa in ultimele 9 meciuri. In precedenta deplasare o invingea pe Juventus cu 1-0. In schimb, Napoli traverseaza o perioada destul de slaba, avand o singura victorie din precedentele 5 partide de campionat, Se intampla pe teren propriu in fata lui Lazio, scor 3-0. Runda trecuta napoletanii remizau in deplasare cu Sassuolo, scor 2-2

Rezumat Serie A etapa 16 – Alte rezultate

AS Roma – Inter: 0-3

0-1: Calhanoglu (15); 0-2: Dzeko (24); 0-3: Dumfries (39)

Bologna – Fiorentina: 2-3

0-1: Maleh (33); 1-1: Barrow (42); 1-2: Biraghi (51); 1-3: Vlahovic (penalty, 67); 2-3: Hickey (83, intrat in min. 62)

Spezia – Sassuolo: 2-2

Gol anulat VAR (Spezia, 16); 1-0: Manaj (35); 2-0: Gyasi (48); 2-1: Raspadori (66, intrat la pauza); 2-2: Raspadori (79)

Sampdoria – Lazio: 1-3

0-1: Milinkovic-Savic (7); 0-2: Immobile (17); 0-3: Immobile (37); Cartonas rosu Milinkovic-Savic (Fiorentina, 67; primul galben in aceeasi faza); 1-3: Gabbiadini (89)

Cagliari – Torino: 1-1

0-1: Carboni (autogol, 31); 1-1: Joao Pedro (53)

Clasament dupa etapa 16

Lider in Serie A este AC Milan, situata la 1 punct in fata lui Inter. Pe a treia pozitie a coborat Napoli, diferenta dintre ea si Inter fiind de 1 punct. La doua puncte in spatele lui Napoli o gasim pe Atalanta, aflata la 7 puncte in fata lui Juventus si a Fiorentinei, urmatoarele doua clasate. Cea mai buna ofensiva o are Inter, care a marcat de 39 ori. Apararea cea mai solida ii apartine lui Napoli, care a primit 12 goluri.

Udinese ocupa locul 14, aflandu-se la 1 punct in fata Sampdoriei si a Veneziei, urmatoarele doua clasate. Pe locul 17 o gasim pe Spezia, la 3 puncte in spatele Sampdoriei si a Veneziei, respectiv la doua puncte in fata celor de la Cagliari si Genoa. Ultima clasata este Salernitana, diferenta pana la Cagliari si Genoa fiind de doua puncte. Cu 11 goluri marcate, Salernitana detine cel mai slab atac. Apararea cea mai proasta o are Spezia, care a primit 36 goluri.

Primul loc in topul golgheterilor este impartit de Immobile (Lazio) si Vlahovic (Fiorentina), cu 13 goluri fiecare. Urmeaza Giovanni Simeone (Verona), cu 11 reusite. Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Zapata (Atalanta) si Joao Pedro (Cagliari), cu 9 reusite fiecare.