Rezumat Serie A etapa 15

Serie A etapa 15: Inca un pas gresit al napoletanilor anima lupta pentru primul loc

Ultimele etape din an vor fi incandescente in Serie A si asta deoarece intre prima si a treia clasata avem o diferenta de doar doua puncte. Multiplii pasi gresiti comisi de Napoli si AC Milan in ultimele runde o fac pe Inter sa spere ca se va clasa pe primul loc inca de la finele acestui an. In aceasta etapa napoletanii au fost cei care au comis un pas gresit. Sa nu o uitam insa pe Atalanta, care vine tare din urma, in acest moment avand cea mai buna forma din campionat. Cum s-au descurcat celelalte candidate la titlu, dar si care a fost scorul halucinant al rundei, veti afla din acest rezumat Serie A etapa 15. Tot aici veti descoperi derby-urile care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 15 – Echipe favorite care au invins

Atalanta – Venezia: 4-0

Gazdele rezolvau repede dilema castigatoarei, dupa primul sfert de ora conducand deja cu 2-0. Pasalic deschidea scorul in minutul 7, tot el dubland diferenta 5 minute mai tarziu. Koopmeiners facea ca tabela sa arate scorul de 3-0 in minutul 57. Tabela era inchisa la jumatatea reprizei secunde de catre Pasalic, care reusea un hat-trick.

Astfel, Atalanta a obtinut a patra victorie la rand in Serie A, runda trecuta invingand-o cu 1-0 in deplasare pe Juventus. De cealalta parte, Venezia sufera a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa cu 0-2 pe teren propriu de catre Inter. Cele doua infrangeri erau precedate de doua victorii, dintre care una in fata celor de la AS Roma.

Salernitana – Juventus: 0-2

Oaspetii nu aveau nicio emotie in a trece de nou-promovata, care nu expedia nici macar un sut pe poarta. Dybala deschidea scorul in minutul 21. Chiellini putea dubla avantajul 7 minute mai tarziu, insa golul sau era anulat dupa vizonarea VAR. Pana la urma, Morata dubla diferenta cu 20 minute inainte de final.

A fost a treia victorie a Juventusului in precedentele 4 runde de campionat. Infrangerea din acest interval o suferea pe teren propriu, in fata Atalantei. De cealalta parte, Salernitana acumula un singur punct din ultimele 5 etape. Se intampla runda trecuta, in deplasare impotriva lui Cagliari.

Inter – Spezia: 2-0

A fost a cincea victorie a Interului din ultimele 6 meciuri de campionat. Patru din cele 5 victorii le obtinea cu scorul de 2-0. Remiza din acest interval o inregistra in deplasare cu AC Milan. In schimb, Spezia a suferit a patra infrangere din ultimele 5 meciuri. Runda trecuta era invinsa cu 0-1 pe teren propriu de catre Bologna.

Rezumat Serie A etapa 15 – Surprize

Verona – Cagliari: 0-0

Gazdele aveau o posesie de aproape 70% si 6 suturi pe poarta, fata de 4 ale adversarei, dar si 11 cornere. Cu toate acestea, nu reuseau sa marcheze. O remiza, o victorie si o infrangere este bilantul Veronei in precedentele 3 etape. Runda trecuta era invinsa in deplasare de Sampdoria cu scorul de 1-3. De partea cealalta, Cagliari se afla la cea de-a treia remza la rand, dupa cele de pe teren propriu cu Salernitana si din deplasare cu Sassuolo. Trebuie specificat ca de Salernitana era egalata in minutul 90.

Rezumat Serie A etapa 15 – Meciuri spectaculoase

“Nerazzurri” expediau 11 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale oaspetilor. La pauza conduceau cu 1-0, dupa golul marcat de Gagliardini in minutul 36. Scorul final era stabilit in minutul 58, cand Lautaro Martinez transforma un penalty.

Fiorentina – Sampdoria: 3-1

Fiorentina expedia 7 suturi pe poarta aici, fata de cele 4 ale oaspetilor. Partida era rezolvata inca din prima repriza, desi gazdele aveau ceva emotii. Sampdoria deschidea scorul in minutul 15, autorul golului fiind Gabbiadini. Callejon egala la jumatatea reprizei, Vlahovic aducand-o pe Fiorentina in avantaj in minutul 32. Fiorentina se distanta la doua goluri in minutul 45, dupa reusita lui Sottil.

Este a treia victorie a Fiorentinei din ultimele 5 etape. Celelalte le obtinea pe teren propriu cu Spezia (3-0) si cu AC Milan (4-3). Infrangerile le suferea in deplasare cu Juventus (0-1) si Empoli (1-2). De cealalta parte, Sampdoria vine dupa doua victorii, obtinute in deplasare cu Salernitana (2-0) si pe teren propriu cu Verona (2-1).

Sassuolo – Napoli: 2-2

Napoletanii expediau doar 4 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 7 ale formatiei gazda. Toate cele 4 goluri erau marcate in cea de-a doua repriza. Fabian Ruiz deschidea scorul pentru Napoli in minutul 51, Mertens majorand diferenta 8 minute mai tarziu. Scamacca reducea din handicap in minutul 71, Ferrari egaland in minutul 89. Sassuolo putea chiar sa invinga, insa golul marcat de Defrel in al treilea minut de prelungire era anulat.

Este al cincilea punct obtinut de Sassuolo in ultimele 3 etape. Cealalta remiza o obtinea tot pe teren propriu, impotriva lui Cagliari, runda trecuta invingand-o in deplasare pe AC Milan. De cealalta parte, Napoli a comis al treilea pas gresit din precedentele 4 etape. Cealalta remiza o inregistra pe teren propriu cu Verona, in deplasare fiind invinsa cu 2-3 de Inter.

Lazio – Udinese: 4-4

In mod incredibil, in aceasta partida vedeam 8 goluri, insa doar 10 suturi pe poarta. Fiecare dintre cele doua echipe expedia 5 astfel de suturi. Udinese deschidea scorul in minutul 17, autorul golului fiind Beto. Acelasi portughez dubla avansul oaspetilor in minutul 32. Immobile reducea din handicap in minutul 34, zece minute mai tarziu Molina restabilind avantajul oaspetilor la doua goluri.

In a doua repriza Lazio incepea determinata, reducand din handicap in minutul 51 prin Pedro. Cinci minute mai tarziu Milinkovic-Savic aducea egalarea, insa doar un minut mai tarziu lazialii ramaneau in inferioritate numerica. Patric era cel eliminat. In minutul 69 se restabilea egalitatea numerica, Molina vazand si el cartonasul rosu. Acerbi o aducea pe Lazio in avantaj in minutul 79, insa Arslan egala pentru oaspeti 20 minute mai tarziu. Da, ati citit bine, deoarece golul venea in al noualea minut de prelungire. Udinese incheia cu un om mai putin decat adversara, Walace fiind eliminat in al zecelea minut de prelungire.

Este a doua remiza la rand pentru Udinese, dupa ce runda trecuta inregistra una fara gol pe teren propriu cu Genoa. De cealalta parte, este al doilea meci la rand in care Lazio primeste 4 goluri, etapa trecuta fiind invinsa cu 0-4 in deplasare de Napoli.

Rezumat Serie A etapa 15 – Alte rezultate

Bologna – AS Roma: 1-0

1-0: Svanberg (35)

Genoa – AC Milan: 0-3

0-1: Ibrahimovic (10); 0-2: Messias (45+1); 0-3: Messias (61)

Torino – Empoli: 2-2

1-0: Pobega (10); 2-0: Pjaca (15); Cartonas rosu Singo (Torino, 32); 2-1: Romagnoli (34); 2-2: La Mantia (72, intrat in min. 62)

Clasament dupa etapa 15

In ciuda pasilor gresiti din ultima vreme, Napoli ramane pe primul loc, diferenta fata de AC Milan, ocupanta locului secund, reducandu-se la doar un punct. Pe pozitia a treia o gasim pe Inter, care acum 4 etape nici nu visa sa fie la doar doua puncte in spatele liderului. Atalanta se afla pe pozitia a patra, la 3 puncte in spatele Interului si la 6 puncte in fata celor de la AS Roma, situati pe locul 5. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 36 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine liderului Napoli, care a primit 9 goluri.

Niciuna dintre echpele aflate in a doua jumatate a clasamentului nu a castigat in aceasta runda. Locul 14 este ocupat de Udinese, care are 16 puncte, unul mai mult decat Sampdoria si Venezia, urmatoarele doua clasate. Pe locul 17 o gasim pe Spezia, cu 11 puncte, unul mai mult decat Genoa. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Cagliari si Salernitana, cu 9, respectiv 8 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Salernitanei, care a marcat 11 goluri. Apararea cea mai proasta o gasim la Spezia, care a primit 34 goluri.

Golgheteri

Vlahovic (Fiorentina) este pe primul loc in topul golgheterilor, cu 12 reusite, una mai mult decat Immobile (Lazio). Urmatoarele doua pozitii sunt ocupate de Zapata (Atalanta) si Giovanni Simeone (Verona), cu 9 reusite fiecare.

Program etapa 16

Runda cu numarul 16 din Serie A va avea loc intre 4 si 6 decembrie. Meciul de debut al etapei se va disputa intre AC Milan si Salernitana. Juventus va primi vizita celor de la Genoa, derbyurile rundei avand loc intre AS Roma si Inter, respectiv Napoli si Atalanta.