Rezumat Serie A etapa 14

Serie A etapa 14: AC Milan se afla in deriva, dupa al treilea pas gresit la rand

Napoletanii sunt, in sfarsit, lideri solitari, dupa ce au castigat in aceasta runda, in vreme ce AC Milan a pierdut. Adversara milanezilor a fost Sassuolo, echipa din partea a doua a clasamentului. Juventus a pierdut si ea, aflandu-se la cea de-a cincea infrangere in acest sezon de Serie A. Din acest rezumat Serie A etapa 14 aflati ce echipa are cea mai buna ofensiva, insa si care este cea cu apararea cea mai solida. De asemenea, veti decoperi echipele aflate in “zona rosie”.

Rezumat Serie A etapa 14 – Echipe favorite care au castigat

Venezia – Inter: 0-2

Inter se afla la a patra victorie din precedentele 6 etape de Serie A. Cele doua remize din acest interval le inregistra pe teren propriu cu Juventus si in deplasare cu AC Milan. De cealalta parte, Venezia a suferit prima infrangere din precedentele 4 etape. Victoriile din acest interval le obtinea pe teren propriu cu AS Roma si in deplasare cu Bologna, iar remiza in deplasare cu Genoa. De punctat ca de AS Roma era condusa la pauza cu 1-2.

Rezumat Serie A etapa 14 – Surprize

AC Milan – Sassuolo: 1-3

Totul parea sa mearga pe fagasul normal cand Romagnoli deschidea scorul pentru gazde in minutul 21. Treceau insa doar 3 minute pana ca Sassuolo sa egaleze, autorul golului fiind Scamacca. In minutul 33 Kjaer marca in proprie poarta, facand ca oaspetii sa conduca la pauza. Berardi era cel care stabilea scorul final in minutul 66. Milanezii incheiau partida in inferioritate numerica, Romagnoli fiind eliminat in minutul 77. AC Milan expedia doar doua suturi pe poarta in aceasta partida.

Este prima victorie pentru Sassuolo din precedentele 4 etape. Runda trecuta remiza cu 4 goluri pe teren propriu impotriva lui Cagliari. In precedentele doua runde pierdea acasa cu Empoli (1-2) si in deplasare cu Udinese. In partida cu Empoli aceasta marca golul victorei in prelungirile partidei, dupa ce era condusa cu 10 minute inainte de final. De partea cealalta, AC Milan se afla la al treilea pas gresit consecutiv. In urma cu doua runde remiza pe teren propriu cu Inter, etapa trecuta pierzand cu 3-4 in deplasare in fata Fiorentinei.

Rezumat Serie A etapa 14 – Meciuri spectaculoase

Empoli – Fiorentina: 2-1

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale lui Empoli. Vlahovic deschidea scorul pentru Fiorentina in minutul 57. Imediat dupa golul de 0-1, la Empoli intra Bandinelli. Acesta marca golul egalizator in minutul 87. Doua minute mai tarziu Pinamonti aducea victoria pentru formatia gazda.

Doua victorii, o remiza si o infrangere este bilantul lui Empoli in precedentele 4 partide de Serie A. Infrangerea o suferea runda trecuta, in deplasare in fata Veronei, scor 1-2. Verona marca golul victoriei in prelungirile partidei. De partea cealalta, Empoli a obtinut doua victorii, suferind tot atatea infrangeri in ultimele 4 runde. Cealalta infrangere o suferea in deplasare cu Juventus, scor 0-1. Victoriile le obtinea pe teren propriu cu Spezia (3-0) si AC Milan (4-3).

Venezia nu a avut nicio sansa in acest meci, expediind un singur sut pe poarta, fata de 11 ale Interului. “Nerazzurri” deschideau scorul in minutul 34, autorul golului fiind Calhanoglu. Scorul final era stabilit de Lautaro Martinez, care transforma un penalty in al saselea minut de prelungire al partidei.

Rezumat Serie A etapa 14 – Alte rezultate

Cagliari – Salernitana: 1-1

1-0: Pavoletti (73); 1-1: Bonazzoli (90)

Sampdoria – Verona: 3-1

0-1: Tameze (37); 1-1: Candreva (51); 2-1: Ekdal (77); 3-1: Murru (90)

Napoli – Lazio: 4-0

1-0: Zielinski (7); 2-0: Mertens (10); 3-0: Mertens (29); 4-0: F.Ruiz (85)

Clasament dupa etapa 14

Napoli s-a distantat la 3 puncte de AC Milan, care se afla in continuare pe a doua pozitie, in ciuda pasilor gresiti comisi in ultima vreme. La un punct de AC Milan s-a apropiat campioana Inter. Atalanta se afla pe locul 4, la 3 puncte in spatele Interului si la 3 puncte in fata celor de la AS Roma, pozitonati pe 5. La 4 puncte in spatele “lupilor” le gasim pe Fiorentina, Juventus, Lazio si Bologna. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 34 goluri marcate. Cea mai solida aparare o gasim la Napoli, care a primit doar 7 goluri.

Pe locurile 14, 15 si 16 gasim 3 echipe cu 15 puncte. Este vorba de Udinese, Sampdoria si Venezia. La 4 puncte in spatele celor 3 se afla Spezia. Genoa ocupa primul loc retrogradabil, la un punct in spatele Speziei. Ultimele doua pozitii sunt ocupate de Cagliari si Salernitana, fiecare cu 8 puncte. Ofensiva cea mai slaba o are Salernitana, care a marcat 11 goluri. Cea mai proasta defensiva o gasim la Spezia, care a primit 32 goluri.

Vlahovic (Fiorentina) conduce in topul golgheterilor, cu 11 reusite. La o lungime distanta il urmeaza Immobile (Lazio). Urmatorii sunt Zapata (Atalanta) si Giovanni Simeone (Verona), ambii cu 9 reusite. Top 5 este incheiat de Joao Pedro (Cagliari), care are 8 goluri.

Program etapa 15

Runda intermediara cu numarul 15 din Serie A se va desfasura intre 30 noiembrie si 2 decembrie. In prima zi Atalanta o va intalni pe teren propriu pe Venezia, in vreme ce Juventus va juca in deplasare cu Salernitana. In a doua zi AS Roma se va deplasa pentru meciul cu Bologna, Inter va primi vizita Speziei, AC Milan va juca in deplasare cu Genoa, iar Napoli tot in deplasare cu Sassuolo.