Rezumat Serie A etapa 13

Serie A etapa 13: Infrangeri pentru primele doua clasate

Napoli si AC Milan continua sa mearga brat la brat in fruntea clasamentului, chiar daca in ultimele doua runde nu au castigat. In runda aceasta au fost invinse. Vorbim de prima infrangere a celor doua echipe din acest sezon de Serie A. Ce surprize au avut loc in weekend veti afla din acest rezumat Serie A etapa 13. Tot aici vom descoperi derbyul care ne asteapta saptamana viitoare.

Rezumat Serie A etapa 13 – Echipe favorite care au invins

Atalanta – Spezia: 5-2

Atalanta se afla la a sasea partida consecutiva fara infrangere in campionat. In acest interval a strans patru victorii si doua remize. In toate cele 6 partide Atalanta primea gol. De partea cealalta, Spezia a suferit 3 infrangeri in ultimele 5 runde. Remiza din acest interval o inregistra pe teren propriu cu Genoa, iar victoria cu Torino, tot pe teren propriu, scor 1-0.

Rezumat Serie A etapa 13 – Surprize

Sassuolo – Cagliari: 2-2

O partida in care ambele echipe marcau din penalty avea loc intre Sassulo si Cagliari. Scamacca deschidea scorul pentru gazde in minutul 37, Balde egaland 3 minute mai tarziu. Berardi o readucea pe Sassuolo in avantaj, acesta transformand un penalty in minutul 52. Oaspetii egalau 4 minute mai tarziu tot de la punctul cu var. Penaltyul era transformat de Joao Pedro.

A fost primul punct obtinut in precedentele 3 etape de Sassuolo. Cele doua infrangeri le suferea acasa cu Empoli si in deplasare cu Udinese, in ambele marcand cel putin un gol. De partea cealalta, pentru Cagliari este primul punct din ultimele 5 etape. Pe teren propriu era invinsa de Atalanta si AS Roma, iar in deplasare de Bologna si Fiorentina.

Bologna – Venezia: 0-1

Este a doua victorie la rand pentru Venezia in Serie A, dupa ce runda trecuta o invingea pe teren propriu pe AS Roma, scor 3-2, dupa ce la pauza era condusa cu 1-2. De cealalta parte, Bologna pierde primele puncte din precedentele 3 etape, victoriile din acest interval venind acasa impotriva lui Cagliari si in deplasare cu Sampdoria.

Rezumat Serie A etapa 13 – Meciuri spectaculoase

Se prefigura o surpriza cand Nzola deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 11. Surpriza nu tinea insa decat 7 minute, fiindca Pasalic egala in minutul 18. Zapata transforma un penalty, aducandu-le pe gazde in avantaj in minutul 38, peste doar 3 minute Pasalic stabilind scorul pauzei. Muriel marea diferenta Atalantei la 3 goluri in minutul 83, Malinovsky facand ca aceasta diferenta sa fie de 4 goluri in minutul 89. Acelasi Nzola reducea din handicap pentru oaspeti in primul minut de prelungire. Atalanta expedia 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 5 ale oaspetilor.

Fiecare dintre cele doua formatii expedia 6 suturi pe poarta in aceasta partida. In prima repriza vedeam doar 3 suturi pe poarta, iar in a doua 9. Bologna avea o posesie de 66%, insa asta nu a ajutat-o la nimic. Singurul gol al partidei era marcat de Okereke, in minutul 61.

Fiorentina – AC Milan: 4-3

La un meci foarte spectaculos asistam si pe Artemio Franchi, unde vedeam 7 goluri si 12 suturi pe poarta. Cinci erau expediate de gazde, iar sapte de oaspeti. La pauza tabela arata scorul de 2-0 pentru Fiorentina. Duncan deschidea balul la finalul primul sfert de ora, Saponara majorand diferenta in primul minut de prelungire. Vlahovic le distanta pe gazde la o diferenta de 3 goluri in minutul 60. Apoi intra in scena Ibrahimovic la oaspeti, care marca doua goluri in interval de 5 minute. Pe primul il inscria in minutul 62, al doilea venind in minutul 67. Vlahovic marca din nou pentru gazde in minutul 85, scorul final fiind stabilit in al saselea minut de prelungire de Venuti, care marca in proprie poarta.

Cinci victorii si cinci infrangeri este bilantul Fiorentinei in precedentele 10 etape. Runda trecuta pierdea in deplasare in fata Juventusului cu 0-1, singurul gol venind in primul minut de prelungire al partidei. De cealalta parte, AC Milan a suferit prima infrangere din campionat. Se afla la al doilea meci la rand fara victorie in campionat, runda trecuta remizand pe teren propriu cu Inter.

Torino – Udinese: 2-1

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 4 ale adversarei. Brekalo deschidea scorul pentru Torino in minutul 8. Bremer majora diferenta la 3 minute dupa pauza. Intrat pe teren in minutul 59, Forestieri reducea din handicap in minutul 77.

Torino se afla la a treia victorie din precedentele 5 meciuri, celelalte venind pe teren propriu cu Sampdoria (3-0) si Genoa (3-2). De cealalta parte, este a doua infrangere pentru Udinese in precedentele 7 etape. In acest interval obtinea 4 remize. Cealalta infrangere o suferea in deplasare cu Inter (0-2).

Rezumat Serie A etapa 13 – Alte rezultate

Lazio – Juventus: 0-2

0-1: Bonucci (penalty, 23); 0-2: Bonucci (penalty, 83)

Salernitana – Sampdoria: 0-2

0-1: Di Tacchio (autogol, 40); 0-2: Candreva (43); Gol anulat VAR (Sampdoria, 61)

Inter – Napoli: 3-2

0-1: Zielinski (17); 1-1: Calhanoglu (penalty, 25); 2-1: Perisic (44); 3-1: L.Martinez (61); 3-2: Mertens (79)

Genoa – AS Roma: 0-2

Gol anulat VAR (AS Roma, 16); 0-1: Afena-Gyan (82, intrat in min.74); 0-2: Afena-Gyan (90+4)

Verona – Empoli: 2-1

1-0: Barak (49); 1-1: Romagnoli (67); 2-1: Tameze (90+1)

Clasament dupa etapa 13

Napoli si AC Milan raman la egalitate in fruntea clasamentului, cele doua avand 32 puncte. Pe pozitia a treia o gasim pe Inter, care s-a apropiat la 4 puncte de cele doua. Atalanta ocupa pozitia a patra, la 3 puncte in spatele Interului si la alte 3 puncte in fata celor de la AS Roma, clasati pe 5. Urmeaza 3 echipe cu 21 puncte: Lazio, Fiorentina si Juventus. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 32 goluri marcate. Apararea cea mai solida ii revine lui Napoli, care a primit 7 goluri.

In subsolul clasamentului, Sampdoria ocupa locul 16, cu 12 puncte, unul peste Spezia. Cele trei locuri care retrogradeaza la final sunt ocupate in acest moment de Genoa, Cagliari si Salernitana. Prima are 9 puncte, iar celelalte doua 7 puncte. Cea mai slaba ofensiva ii apartine Salernitanei, care a marcat 10 goluri. Cea mai proasta aparare o are Spezia, cu 31 goluri primite.

Immobile (Lazio) a fost egalat de Vlahovic (Fiorentina) in fruntea clasamentului golgheterilor, fiecare avand 10 reusite. Podiumul este completat de Giovanni Simeone (Verona), cu 9 goluri. Urmeaza Zapata (Atalanta) si Joao Pedro (Cagliari), cu 8 reusite.