Rezumat Serie A etapa 12

Serie A etapa 12: Niciuna dintre ocupantele podiumului nu a obtinut victoria

Derbyul rundei avea loc intre Inter si AC Milan, meci incheiat la egalitate. Nici Napoli nu obtinea victoria, astfel ca dupa aceasta runda niciuna dintre ocupantele podiumului nu a invins. Atalanta si Lazio au fost singurele echipe din top 7 care au invins. Ce au facut celelalte formatii de top, insa si cele din coada clasamentului, veti afla dintr-un rezumat Serie A etapa 12. Sa spunem ca in aceasta runda au fost marcate 29 goluri.

Rezumat Serie A etapa 12 – Echipe favorite care au invins

Cagliari – Atalanta: 1-2

Victoria Atalantei a fost una meritata, avand in vedere ca a expediat 8 suturi pe poarta, fata de unul singur al adversarei. Pasalic deschidea scorul pentru oaspeti in minutul 6. Egalarea venea in minutul 27 de la Joao Pedro. Tot in prima repriza se stabilea si scorul final, in minutul 43 Zapata aducandu-le toate cele 3 puncte oaspetilor.

Este a cincea partida fara infrangere in campionat pentru Atalanta, interval in care obtinea trei victorii si doua remize. Runda trecuta obtinea o remiza cu 4 goluri pe teren propriu in fata lui Lazio. Atalanta egala atunci in cel de-al patrulea minut de prelungire. O remiza cu 4 goluri inregistra Atalanta si la mijlocul saptamanii trecute, tot pe teren propriu, impotriva lui Manchester United. Atunci formatia de Premier League egala in prelungirle partidei. In schimb, Cagliari se afla la a patra infrangere la rand, interval in care primea 9 goluri, marcand doua.

Lazio – Salernitana: 3-0

Lazialii nu aveau emotii in aceasta partida, conducand inca de la pauza cu 2-0. Immobile deschidea scorul in minutul 31, Pedro dubland diferenta 5 minute mai tarziu. In repriza secunda Luis Alberto era cel ce inscria, acesta stabilind scorul final in minutul 69.

Doua victorii si o remiza are Lazio in precedentele 3 etape de Serie A. Cealalta victorie o obtinea pe teren propriu cu Fiorentina. Remiza venea in deplasare contra Atalantei, scor 2-2. Atunci Atalanta smulgea un punct in cel de-al patrulea minut de prelungire al partidei. In schimb, Salernitana a suferit 4 infrangeri in ultimele 5 etape. Victoria venea in deplasare in fata Veneziei, scor 2-1, dupa ce gazdele conduceau la pauza. Mai mult, golul victoriei oaspetilor venea in cel de-al cincilea minut de prelungire. Runda trecuta Salernitana era invinsa pe teren propriu de Napoli doar cu 0-1.

Rezumat Serie A etapa 12 – Surprize

Napoli – Verona: 1-1

Un singur sut pe poarta expediau napoletanii in aceasta partida. Este vorba de golul lui Di Lorenzo din minutul 18. A fost golul egalizator, deschiderea de scor aducand-o Giovanni Simeone pentru oaspeti, in minutul 13. Oaspetii incheiau partida in dubla inferiortate numerica. Bessa era mai intai eliminat in minutul 89, pentru ca in al treilea minut de prelungire sa urmeze Kalinic. Acesta intra pe teren in minutul 84, luand primul cartonas galben in minutul imediat urmator.

Pentru napoletani este abia al doilea pas gresit comis in campionat. Precedentul il comiteau pe Olimpico, in fata celor de la AS Roma, cand inregistrau o remiza alba. De cealalta parte, pentru Verona este al patrulea meci fara infrangere la rand, interval in care obtineau doua victorii si doua remize. Runda trecuta o invingeau pe teren propriu pe Juventus cu 2-1.

Venezia – AS Roma: 3-2

Gazdele se afla la al doilea meci la rand fara infrangere, runda trecuta obtinand o remiza alba in deplasare cu Genoa. De partea cealalta, AS Roma a suferit a doua infrangere consecutiva, etapa trecuta fiind invinsa pe teren propriu de AC Milan cu 1-2.

Rezumat Serie A etapa 12 – Meciuri spectaculoase

“Lupii” expediau 10 suturi pe poarta in aceasta partida, iar gazdele 7. Venezia deschidea scorul inca din minutul 3, autorul golului fiind Caldara. Roma intorcea scorul pana in pauza, Shomurodov egaland in minutul 43, Abraham aducand-o la conducere in al doilea minut de prelungire. Gazdele nu renuntau insa, iar in repriza secunda inscriau de doua ori. Aramu aducea egalarea din penalty in minutul 65, Okereke aducand victoria in minutul 74.

Sampdoria – Bologna: 1-2

Oaspetii expediau 7 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de 4 ale gazdelor. Toate cele 3 goluri se marcau in repriza secunda. Oaspetii dechideau scorul la doua minute dupa pauza, autorul golului fiind Svanberg. Thorby egala in minutul 77, pentru ca in minutul imediat urmator Arnautovic sa marcheze golul de 3 puncte al oaspetilor.

Este a doua victorie la rand pentru Bologna, dupa ce runda trecuta o invinsese pe teren propriu pe Cagliari, scor 2-0. In schimb, pentru Sampdoria este a patra infrangere din ultimele 5 runde.

Rezumat Serie A etapa 12 – Alte rezultate

Empoli – Genoa: 2-2

0-1: Criscito (penalty, 13); 1-1: Di Francesco (62); 2-1: Zurkowski (72); 2-2: Bianchi (89)

Spezia – Torino: 1-0

1-0: Sala (58)

Juventus – Fiorentina: 1-0

Cartonas rosu Milenkovic (Juventus, 73; primul galben in min. 66); 1-0: Cuadrado (90+1)

Udinese – Sassuolo: 3-2

1-0: Deulofeu (8); 1-1: Berardi (15); 1-2: Frattesi (28); 2-2: Frattesi (autogol, 39); 3-2: Beto (51); Cartonas rosu Makengo (Udinese, 89)

AC Milan – Inter: 1-1

0-1: Calhanoglu (penalty, 11); 1-1: de Vrij (autogol, 17); Penalty ratat L.Martinez (Inter, 27)

Clasament dupa etapa 12

Napoli si AC Milan continua sa fie la egalitate de puncte in fruntea clasamentului. Niciuna dintre cele doua nu a pierdut vreun meci. Podiumul este completat de Inter, aflata la 7 puncte in spatele celor doua. “Nerazzurri” se afla la 3 puncte in fata Atalantei si la 4 puncte in fata lui Lazio. La doua puncte in spatele lazialilor o gasim pe AS Roma, iar la 3 puncte pe Fiorentina, Juventus si Bologna. Inter are cel mai bun atac, cu 29 goluri marcate, cea mai buna defensiva apartinandu-i liderului Napoli, care a primit 4 goluri.

Udinese, Venezia si Spezia au invins in aceasta etapa, scapand deocamdata de chinurile ultimelor locuri. Udnese ocupa locul 14, la doua puncte in fata Veneziei si la 3 in fata Speziei. La doua puncte de Spezia le gasim pe Genoa si Sampdoria, pe ultimele doua pozitii aflandu-se Salernitana si Cagliari. Salernitana are doua puncte in spatele Sampdoriei si celor de la Genoa, iar “lanterna rosie” 3 puncte in spate. Salernitana are cel mai slab atac, cu 10 goluri marcate. Defensiva cea mai proasta le apartine lui Cagliari, Salernitanei si Speziei, care au primit 26 goluri.

Immobile (Lazio) ramane lider in clasamentul golgheterilor, cu 10 reusite. El este urmat de Giovanni Simeone, jucatorul Veronei marcand 9 goluri. Podiumul este completat de Vlahovic (Fiorentina), cu 8 reusite.

Program etapa 13

Intre 20 si 22 noiembrie va avea loc runda cu numarul 13 din Serie A. Etapa va debuta cu meciul Atalantei de pe teren propriu contra Speziei. Apoi vom vedea meciul dintre Lazio si Juventus, urmat de cel dintre Fiorentina si AC Milan. Duminica AS Roma o va infrunta in deplasare pe Genoa, derbyul etapei desfasurandu-se intre Inter si Napoli.