Rezumat Serie A etapa 11

Serie A etapa 11: Juventus este din nou in cadere libera

Napoli si AC Milan par candidate serioase la titlu, cele doua pierzand doar doua puncte in 11 etape. In lupta se mai poate inscrie si campioana Inter, insa pe Juventus nu am vedea-o aici. Dupa cateva victorii la limita, “Batrana Doamna” trece din nou printr-o perioada neagra. Este deja a doua perioada, cam mult pentru o pretendenta la titlu. Ce a facut aceasta, insa si care e distanta dintre ea si echipele din  fruntea clasamentului vedeti dintr-un rezumat Serie A etapa 11. Tot de aici vom afla si debyul care ne asteapta etapa viitoare.

Rezumat Serie A etapa 11 – Echipe favorite care au castigat

Inter – Udinese: 2-0

Este a doua victorie la rand a Interului, runda trecuta impunandu-se cu 2-0 in deplasare in fata celor de la Empoli. De partea cealalta, asistam la prima infrangere a lui Udinese din precedentele 5 runde. In rest, obtinea 4 remize, inclusiv una in fata Atalantei.

Salernitana – Napoli: 0-1

Napoletanii au avut mai multe dificultati decat s-ar fi asteptat in aceasta partida. Expediau doar 3 suturi pe poarta. Singurul gol venea in minutul 61, autorul sau fiind Zielinski. Ambele echipe incheiau partida in 10 jucatori. Primul eliminat era Kastanos, de la gazde, in minutul 70. Sapte minute mai tarziu venea  eliminarea lui Koulibaly. Ambii jucatori vedeau direct cartonasul rosu.

A fost a zecea victorie a lui Napoli din campionat. Singurele puncte le pierdea in urma cu doua etape, cand obtinea o remiza alba in deplasare cu AS Roma. In schimb, Salernitana a suferit a treia infrangere in precedentele 4 etape, victoria dn acest interval venind runda trecuta, in deplasare contra Veneziei, scor 2-1. Asta, dupa ce Venezia conducea la pauza, oaspetii marcand golul victoriei in cel de-al cincilea minut de prelungire.

Rezumat Serie A etapa 11 – Surprize

Verona – Juventus: 2-1

Juventus spera sa iasa in aceasta runda din pasa proasta in care intra din nou. Giovanni Simeone o linistea insa dupa doar un sfert de ora. Fiul lui Diego Simeone marca o “dubla” in minutele 11 si 14. Golul oaspetilor venea abia cu 10 minute inainte de final, autorul sau fiind McKennie. Americanul intrat in minutul 57 inscria singurul gol al “Batranei Doamne” si etapa trecuta.

Verona a obtinut 7 puncte in precedentele 3 runde de Serie A. Runda trecuta remiza in deplasare contra lui Udinese, pentru ca in urma cu doua etape sa o invinga pe teren propriu pe Lazio cu scorul de 4-1. Singura infrangere din precedentele 8 etape Verona o inregistra in deplasare in fata celor de la AC Milan, scor 2-3. Asta, dupa ce la pauza conducea cu 2-0. In schimb, Juventus obtinea un singur punct in precedentele 3 etape. Se intampla in deplasare cu Inter, in urma cu doua runde. Etapa trecuta “bianconeri” pierdeau pe teren propriu in fata lui Sassuolo, scor 1-2.

Sassuolo – Empoli: 1-2

Este a doua victorie a celor de la Empoli in precedentele 3 etape, cealalta venind tot in deplasare, impotriva Salernitanei, scor 4-2. Atunci Empoli conducea cu 3-0 inca din primul sfert de ora. Runda trecuta Empoli pierdea cu 0-2 pe teren propriu in fata Interului. De partea cealalta, Sassuolo pierde primele puncte din precedentele 3 runde. In urma cu doua etape o invingea cu 3-1 pe teren propriu pe Venezia, etapa trecuta invingand-o cu 2-1 in deplasare pe Juventus.

Rezumat Serie A etapa 11 – Meciuri spectaculoase

Fiorentina – Spezia: 3-0

Fiorentina domina clar aceasta partida, expediind 12 suturi pe poarta, dintre care 8 doar in prima repriza. In schimb, adversara sa nu expedia nici macar unul. Din penalty era deschis scorul in minutul 44, autorul golului fiind Vlahovic. Tot Vlahovic marca si cele doua goluri din a doua repriza. Primul sosea in minutul 62, hattrickul reusindu-l in minutul 74.

Este a doua victorie a Fiorentinei din precedentele 3 etape. In cealalta invingea tot cu 3-0 si tot pe teren propriu, adversara fiind Cagliari. Runda trecuta pierdea in deplasare impotriva lui Lazio, scor 0-1. In schimb, pentru Spezia este a doua infrangere din precedentele 3 runde.

“Nerazzurri” expediau 6 suturi pe poarta, iar oaspetii 5. Scorul se deschidea in a doua repriza. Mai exact, in minutul 60, autorul golului fiind Correa. Acelasi Correa dubla avantajul gazdelor 8 minute mai tarziu.  Inter avea o posesie de 67% in acest meci. In deplasarea trecuta pierdea cu 1-2 in fata Sampdoriei, punctul obtinandu-l acasa runda trecuta, impotriva celor de la Genoa.

Oaspetii expediau 6 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 5 ale gazdelor. La pauza Sassuolo conducea, dupa autogolul marcat de Tonelli in minutul 43. Egalarea venea in minutul 83 de la Pinamonti. Oaspetii plecau cu toate cele 3 puncte dupa ce Zurkowski marca in cel de-al doilea minut de prelungire.

Rezumat Serie A etapa 11 – Alte rezultate

Atalanta – Lazio: 2-2

0-1: Pedro (18); 1-1: Zapata (45+1); 1-2: Immobile (74); 2-2: De Roon (90+4)

Torino – Sampdoria: 3-0

1-0: Praet (17); 2-0: Singo (52); Cartonas rosu Adrien Silva (Sampdoria, 67); Gol anulat VAR (Torino, 90+1); 3-0: Belotti (90+3)

Genoa – Venezia: 0-0

AS Roma – AC Milan: 1-2

0-1: Ibrahimovic, 26); Gol anulat VAR (AC Milan, 50); 0-2: Kessie (penalty, 57); Cartonas rosu Theo Hernandez (AC Milan, 66); 1-2: El Shaarawy (90+3)

Bologna – Cagliari: 2-0

1-0: De Silvestri (49); Cartonas rosu Caceres (Cagliari, 90); 2-0: Arnautovic (90+6)

Clasament dupa etapa 11

Napoli si AC Milan continua sa mearga cap la cap, cele doua avand doar o remiza si in rest doar victorii. La 7 puncte in spate o gasim pe campioana Inter. La 5 puncte in spatele Interului le zarim pe AS Roma si Atalanta. Juventus ocupa doar locul 9, neavand nici macar jumatate din punctele celor de la Napoli si AC Milan. Ce-i drept, “Batrana Doamna” se afla la doar 4 puncte in spatele pozitiei a patra. Inter are cel mai bun atac, cu 28 goluri marcate. Cea mai solida defensiva le apartine celor de la Napoli, care au primit doar 3 goluri.

Sampdoria si Venezia ocupa locurile 15 si 16, cu 9 puncte fiecare. Urmeaza Genoa si Spezia, cu 8 puncte. Penultima pozitie ii revine Salernitanei, care are 7 puncte. Cu 6 puncte, Cagliari este “lanterna rosie”. Venezia a marcat doar 8 goluri pana acum, avand cel mai slab atac din Serie A. Cea mai proasta aparare o gasim la Spezia, care a primit 26 goluri.

Immobile (Lazio) este cel mai bun marcator din Serie A, cu 9 reusite. Acesta este urmat de Giovanni Simeone (Verona) si Vlahovic (Fiorentina), fiecare dintre cei doi inscriind de 8 ori. Urmeaza Dzeko (Inter), cu 7 reusite, dupa care vedem 3 jucatori cu 6 goluri. Este vorba de Joao Pedro (Cagliari), Zapata (Atalanta) si Destro (Genoa).

Program etapa 12

Runda cu numarul 12 din Serie A va incepe pe 5 noiembrie si se va incheia pe 7 noiembrie. Aici Juventus va juca pe teren propriu cu Fiorentina, Atalanta intalnind-o in deplasare pe Cagliari. AS Roma va disputa in deplasare meciul cu Venezia. Etapa va fi inchisa de derbyul dintre AC Milan si Inter.