Rezumat Serie A etapa 10

Serie A etapa 10: Din nou Juventus este marea perdanta

A fost o etapa benefica pentru majoritatea celor care au plasat pariuri pe Serie A si care au fost inspirati sa evite meciul Juventusului. Asta deoarece primele 5 clasate au avut victorii pe linie, insa “Batrana Doamna” a pierdut pe teren propriu. Cum au decurs lucrurile in acest meci veti descoperi dintr-un rezumat Serie A etapa 10. Tot de aici vom afla si derbyul care ne asteapta runda viitoare.

Rezumat Serie A etapa 10 – Echipe favorite care au castigat

Empoli – Inter: 0-2

Pentru Inter a fost prima victorie din precedentele 3 etape de campionat. Remiza din acest interval venea pe teren propriu cu Juventus, iar infrangerea in deplasare cu Lazio. De cealalta parte, pentru Empoli este a treia infrangere din ultimele 4 etape. Mai pierdea in deplasare cu AS Roma si pe teren propriu cu Atalanta.

Cagliari – AS Roma: 1-2

Toate cele 3 goluri se marcau in cea de-a doua repriza. Gazdele erau cele care dechideau scorul in minutul 52, prin Pavoletti. “Lupii” egalau in minutul 71 prin Ibanez, pentru ca Pellegrini sa aduca victoria oaspetilor 7 minute mai tarziu.

A fost prima victorie a Romei din precedentele 3 runde, celelalte doua adversare dn acest inteval fiind Juventus si Napoli. Pentru Cagliari este a doua infrangere consecutiva, dupa ce runda trecuta era invinsa in deplasare de Fiorentina cu scorul de 0-3.

Napoli – Bologna: 3-0

Napoletanii nu aveau nicio emotie in aceasta partida, in care conduceau la pauza cu 2-0. Fabian Ruiz deschidea scorul in minutul 18, Insigne majorand diferenta din penalty in minutul 41. Tot Insigne stabilea scorul final si tot din penalty, in minutul 62.

A fost a noua victorie din Serie A pentru napoletani, singurul pas gresit fiind comis runda trecuta. Atunci inregistrau o remiza alba in deplasare cu AS Roma. In schimb, Bologna ramane cu o singura victorie in ultimele 7 etape. Runda trecuta pierdea acasa cu AC Milan, scor 2-4.

Rezumat Serie A etapa 10 – Surprize

Juventus – Sassuolo: 1-2

Cea mai mare surpriza a etapei venea de la Torino, unde Sassuolo se impunea. Frattesi facea ca oaspetii sa intre in avantaj la pauza, acesta marcand in minutul 44. McKennie egala in minutul 76, pentru ca Maxime Lopez sa lase masca publicul de pe Allianz Stadium in al cincilea minut de prelungire, cand marca golul victoriei.

A fost a doua victorie la rand pentru Sassuolo, dupa cea de runda trecuta de pe teren propriu cu Venezia, scor 3-1. De partea cealalta, este al doilea pas gresit la rand comis de Juventus. Cel de runda trecuta reprezenta, mai degraba, o performanta, remizand in deplasare cu Inter.

Venezia – Salernitana: 1-2

Este a doua victorie a Salernitanei din precedentele 4 runde. Pe cealalta o reusea acasa contra celor de la Genoa, scor 1-0. De partea cealalta, pentru Venezia este a doua infrangere la rand, dupa ce runda trecuta era invinsa in deplasare de Sassuolo, scor 1-3.

Rezumat Serie A etapa 10 – Meciuri spectaculoase

Campioana se impunea atat la pauza, cat si la final in deplasarea impotriva nou-promovatei. D’Ambrosio deschidea scorul in minutul 34. Lucrurile se simplificau pentru Inter in minutul 52, cand Empoli ramanea in inferioritate numerica. Dimarco dubla diferenta in minutul 66, Gagliardini putand duce scorul la 3-0 in minutul 74. Golul sau era insa anulat dupa vizionarea VAR. “Nerazzurri” expediau 9 suturi pe poarta in aceasta partida, fata de cele 3 ale formatiei gazda.

Duelul echipelor nou promovate aducea o surpriza, ultima clasata impunandu-se asupra Veneziei. Salernitana expedia 7 suturi pe poarta, fata de cele 4 ale gazdelor. Venezia conducea la pauza, dupa golul marcat de Aramu in minutul 14. Salernitana intorcea scorul in cea de-a doua repriza, primul pas facandu-l Bonazzoli, care marca in minutul 61. Sase minute mai tarziu Ampadu era eliminat de la gazde. Oaspetii marcau golul victoriei in cel de-al cincilea minut de prelungire, autorul sau fiind Andrea Schiavone.

Rezumat Serie A etapa 10 – Alte rezultate

Spezia – Genoa: 1-1

1-0: Sirigu (autogol, 66); 1-1: Criscito (penalty, 86)

AC Milan – Torino: 1-0

1-0: Giroud (14)

Udinese – Verona: 1-1

1-0: Success (3); 1-1: Barak (penalty, 83)

Sampdoria – Atalanta: 1-3

1-0: Caputo (10); 1-1: Askildsen (autogol, 17); 1-2: Zapata (21); 1-3: Ilicic (90+5)

Lazio – Fiorentina: 1-0

1-0: Pedro (52)

Clasament dupa etapa 10

Lider in campionat este Napoli, cu doar doua puncte pierdute pana acum. La egalitate de puncte cu ea, insa cu un golaveraj inferior, se afla AC Milan. Ultima pozitie a podiumului o ocupa Inter, aflata la 7 puncte in urma celor doua. Top 5 este completat de AS Roma si Atalanta cu 19, respectiv 18 puncte. La un punct in spatele Atalantei o gasim pe Lazio, iar la doua puncte in spatele lazialilor se afla Juventus si Fiorentina. Inter are cea mai buna ofensiva, cu 26 goluri marcate, cea mai solida aparare apartinandu-i liderului Napoli, care a primit 3 goluri.

In subsolul clasamentului, Sampdoria se afla pe locul 15, cu 9 puncte, urmata de Venezia si Spezia, aflate cu un punct in spate. Genoa, Salernitana si Cagliari ocupa ultimele 3 pozitii. Primele doua au 7 puncte, iar “lanterna rosie” 6 puncte. Venezia are cea mai slaba ofensiva, cu 8 goluri marcate, cea mai proasta defensiva revenindu-i Speziei, care a primit 23 goluri.

Immobile (Lazio) este golgheterul competitiei, cu 8 reusite. Este urmat de Dzeko, bosniacul avand 7 goluri. Urmeaza 3 jucatori care au 6 reusite. Este vorba de Joao Pedro (Cagliari), Giovanni Simeone (Verona) si Destro (Genoa).

Program etapa 11

Intre 30 octombrie si 1 noiembrie se va desfasura etapa cu numarul 11 din Serie A. Aceasta va debuta cu meciul dintre Atalanta si Lazio. Tot in acea zi Juventus va juca in deplasare cu Verona. Duminica Inter va primi vizita celor de la Udinese, Napoli va juca in deplasare cu Salernitana, derbyul rundei avand loc intre AS Roma si AC Milan.