Serie A etapa 1: O runda cu multe eliminari

In 7 din cele 10 partide ale rundei inaugurale din Serie A marcau ambele formatii, lucru care cu siguranta a multumit telespectatorii neutri. Sapte era si numarul cartonaselor rosii acordate, multe in prima repriza. De aici am deduce faptul ca jucatorii acelor formatii doreau foarte mult sa inceapa campionatul cu dreptul, incat au pus prea multa determinare. Care a fost echipa ce a vazut doua cartonase rosii veti afla in acest rezumat Serie A etapa 1. Tot aici descoperiti ca Juventus a fost singura formatie, dintre cele cu pretentii la titlu, care a comis un pas gresit.

Rezumat Serie A etapa 1 – Echipe favorite care au invins

Inter – Genoa: 4-0

Campioana Italiei incepe campionatul cam la fel cum l-a incheiat pe cel trecut. In ultima runda de sezonul trecut “nerazzurri” o invingeau cu 5-1 pe teren propriu pe Udinese. Inter a obtinut 6 victorii din ultimele 7 meciuri de campionat. De asemenea, se afla la a saptea victorie la rand in intalnirile directe.

Napoli – Venezia: 2-0

Nou-promovata Venezia avea sperante mari ca va obtine un rezultat bun, mai ales dupa ce Osimhen era eliminat de la gazde la jumatatea primei reprize. Venezia primea 7 cartonase galbene in aceasta partida, insa niciunul rosu. Insigne putea deschide scorul pentru napoletani in minutul 57, insa rata un penalty. Cinci minute mai tarziu, Insigne se revansa, transformand un alt penalty. Scorul final era stabilit de Elmas, in minutul 73.

Napoletanii au mers perfect in amicalele din aceasta vara, obtinand o victorie chiar si impotriva lui Bayern Munchen. Sigur, bavarezii nu introduceau in teren echipa de baza, insa ramane o victorie importanta pentru napoletani.

Rezumat Serie A etapa 1 – Meciuri spectaculoase

Cagliari – Spezia: 2-2

Cel mai spectaculos meci al rundei inaugurale avea loc intre Cagliari si Spezia. Vedeam 4 goluri si 16 suturi pe poarta. Zece erau expediate de gazde si sase de oaspeti. La pauza Spezia conducea cu 1-0, dupa golul marcat de Gyasi in minutul 7. Diferenta era majorata in minutul 58 de Bastoni. Patru minute mai tarziu Joao Pedro reducea din handicap. Alte patru minute treceau pana ce acelasi Joao Pedro aducea egalarea, transformand un penalty.

Este a treia remiza obtinuta de Cagliari din ultimele 4 meciuri de campionat. Cele de sezonul trecut erau remize albe, inregistrate cu Fiorentina si AC Milan. De partea cealalta, Spezia este neinvinsa in precedentele 4 etape de campionat. In acest interval obtinea trei remize, in fiecare marcandu-se 4 goluri.

AS Roma – Fiorentina: 3-1

Fanii Romei spera la un sezon mai bun, dupa ce favoritii lor debutau cu dreptul. “Lupii” au reusit 6 suturi pe poarta, fata de 8 ale adversarei. Speranta unui rezultat bun crestea pentru AS Roma in minutul 17, cand goalkeeperul Fiorentinei, Dragowski, era eliminat. Formatia gazda deschdea scorul in minutul 26, prin Mkhitaryan. In minutul 52 se restabilea egalitatea numerica, Zaniolo fiind si el eliminat, primul cartonas galben primindu-l in minutul 44. Milenkovic egala la sfarsitul primei ore de joc, “lupii” trecand din nou in avantaj 4 minute mai tarziu. Golul era marcat de Veretout. Scorul final era stabilit de acelasi Veretout, in minutul 79.

De punctat ca inainte cu 3 zile AS Roma evolua in Turcia, unde o invingea cu 2-1 pe Trabzonspor in play-offul Conference League. De cealalta parte, Fiorentina se afla la al patrulea meci fara victorie in Serie A. De asemenea, este a cincea victorie la rand pentru AS Roma in intalnirile directe.

Cinci suturi pe poarta expedia Genoa in aceasta partida, nereusind insa sa inscrie. De partea cealalta, formatia gazda expedia 8 suturi. Deschiderea de scor venea in minutul 6, marcatorul golului fiind Skriniar. Opt minute mai tarziu Calhanoglu dubla diferenta, iar problema castigatoarei aproape nu se mai punea. Scorul pauzei era 2-0, desi Perisic inscria in al treilea minut de prelungire. Golul sau era insa anulat dupa vizionarea VAR. Intrat in minutul 69, Vidal ducea scorul la 3-0 in minutul 74. Scorul final era stabilit de Dzeko, in minutul 87.

Verona – Sassuolo: 2-3

Un meci spectaculos avea loc intre Verona si Sassuolo, cu 5 goluri si 12 suturi pe poarta. Opt erau expediate de Sassuolo si 4 de Verona. Pana in pauza se marca un singur gol. Autorul sau era Raspadori, jucatorul oaspetilor, golul venind in minutul 32. In prmul minut de prelungire al primei reprize Veloso era eliminat de la Verona. Mai mult, Djuricic majora diferenta in minutul 51 si se credea ca Sassuolo nu va avea emotii in aceasta partida. Nu a fost insa asa, Zaccagni reducand din handicap in minutul 71. E adevarat, din penalty. Hamed Traore ducea din nou diferenta la doua goluri in favoarea oaspetilor, dupa golul sau din minutul 77. Acelasi Zaccagni reducea din nou din handicap pentru Verona in minutul 90, insa era prea tarziu.

Astfel, Verona a ajuns la al zecelea meci la rand in campionat fara victorie. In schimb, Sassuolo are 4 victorii in ultimele 5 meciuri de Serie A. Singura infrangere din acest interval o suferea in fata lui Juventus. De asemenea, Sassuolo are 5 victorii in ultimele 6 intalniri directe.

Bologna – Salernitana: 3-2

Nou-promovata Salernitana marca jumatate dintre cele 4 suturi pe poarta avute, in vreme ce adversara expedia 7 asemenea suturi. Golurile veneau abia in repriza secunda, cand ambele formatii evoluau in 10 oameni. De la oaspeti era eliminat Strandberg in minutul 34, dupa ce doar un minut mai devreme vazuse primul cartonas galben. De la gazde Soriano era eliminat in minutul 50. Nou-promovata deschidea scorul din penalty, in minutul 52, autorul golului fiind Bonazzolli. De Silvestri egala pentru Bologna in minutul 59. Coulibaly ii aducea din nou in avantaj pe oaspeti cu 20 minute inainte de final. Arnautovic egala in minutul 75, golul victoriei gazdelor fiind marcat doua minute mai tarziu de catre De Silvestri.

Cu o saptamana inainte, Bologna era eliminata din Coppa Italia de Ternana, formatie din Serie B, dupa o partida cu 9 goluri. Ternana conducea la un moment dat cu 5-1, Bologna revenind la 4-5, nemaiavand insa puterea sa marcheze golul egalizator.

Rezumat Serie A etapa 1 – Alte rezultate

Torino – Atalanta: 1-2

0-1: Muriel (6); 1-1: Belotti (79); 1-2: Piccoli (90+3)

Empoli – Lazio: 1-3

1-0: Bandinelli (4); 1-1: Milinkovic-Savic (6); 1-2: Lazzari (31); 1-3: Immobile (penalty, 41)

Udinese – Juventus: 2-2

0-1: Dybala (3); 0-2: Cuadrado (23); 1-2: Pereyra (penalty, 51); 2-2: Deulofeu (83); Gol anulat Juventus (90+4)

Sampdoria – AC Milan: 0-1

0-1: Diaz (9)

Clasament dupa etapa 1

Doua remize se inregistrau in prima runda, ceea ce inseamna ca 8 formatii au invins. Vorbim de Inter, AS Roma, Lazio, Napoli, Bologna, Sassuolo, Atalanta si AC Milan.

Golgheteri

Patru jucatori au marcat doua goluri in prima runda. Este vorba de De Slvestri (Bologna), Joao Pedro (Cagliari), Veretout (AS Roma) si Zaccagni (Verona). In total, au inscris 32 jucatori, dintre care 11 sunt italieni.

Program etapa 2

Intre 27 si 29 august va avea loc etapa a doua din Serie A. Campioana Inter o va intalni in deplasare pe Verona. Napoli si AS Roma vor juca si ele in deplasare, adversare fiind Genoa si nou-promovata Salernitana. Atalanta, Juventus si AC Milan vor avea meci pe teren propriu. Atalanta o va intalni pe Bologna, Juventus pe Empoli si AC Milan pe Cagliari.